Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lb germana - meditatii sau cursuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Am in plan sa invat limba germana , dar nu stiu cum ar fi mai eficient : meditatii de 2 ore pe saptamana cu vreun profesor sau  cursuri la Centrul Cultural German ?
Meditatiile ar fi cam 50ron/2 ore, iar cursurile de la Centru  costa intre  1500 si 2500ron, in functie de nivel(A2, B1,B2);pe ora deci, cursurile ar fi mai ieftine.

Cei care stapaniti limba germana , ce metoda sugerati.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Avantaje si dezavantaje.
Meditatie: profesorul se ocupa mai mult de tine, faci mai multe exercitii
Cursuri: poti gasi colegi cu care sa exersezi. Insa fiind mai multi ajungi mai rari sa citesti sau sa dai raspunsuri la intrebari.
Eu as zice cursuri.

#3
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Eu as zice meditatii. Impletesti placutul cu utilul (poate vrea respectivul sa-si mai ia o casa).

#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
inainte de a alege metoda sunt importante 2 aspecte: varsta si pentru ce iti trebuie!

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 usturoi-copalau, on 01 aprilie 2018 - 14:24, said:

Cei care stapaniti limba germana , ce metoda sugerati.
2 h pe saptamana sunt prea putine. Eu zic cursuri. Din experienta. Frate-meu invata germana 5 zile pe saptamana, 4 h pe zi, asta la un curs in Germania. Acum nu mai plateste nimic. Pana la B2 am platit pentru el 200 Euroi pe luna. Destul de ieftin pentru salariile germane. In plus daca iei examenul de integrare (se da dupa B1), primesti juma de suma investita inapoi. Cursul il face in Germania.

Cu 2 h pe saptamana nu faci nimic daca nu iti manifesti interesul si in afara cursurilor. Bine, eu am invatat pana la B2 singur germana, de nevoie si din lipsa de timp, dar a durat ceva.

Edited by LeopardSurd, 01 April 2018 - 15:06.


#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 dea_dimi, on 01 aprilie 2018 - 14:50, said:

Eu as zice meditatii. Impletesti placutul cu utilul (poate vrea respectivul sa-si mai ia o casa).

Ala de-si lua case, dadea meditatii la fizica, nu la lb. germana.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cursuri

Meditatii faci cand stii ceva dar vrei sa perfectionezi.

#8
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Onan_Barbaru, on 01 aprilie 2018 - 17:25, said:

Ala de-si lua case, dadea meditatii la fizica, nu la lb. germana.
de unde stii? :)

#9
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
Pentru aprofundare, pe cont propriu, poti sa incerci materialele de la Pimsleur. Le pui pe un telefon, mp3 player si le asculti cand ai timp.

#10
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
depinde de situatie si de buget .
daca vrei sa o lalai poti face cursuri .daca vrei rapid mai bine meditatii .
la cursuri e la gramada la meditatii nu stii ceva intrebi si se explica .la curs nu ai inteles ceva se trece mai departe nu prea sta nimeni sa iti explice tie de citeva ori ce nu ai inteles
alegerea e a ta !

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 usturoi-copalau, on 01 aprilie 2018 - 14:24, said:

Am in plan sa invat limba germana , dar nu stiu cum ar fi mai eficient : meditatii de 2 ore pe saptamana cu vreun profesor sau  cursuri la Centrul Cultural German ?
Meditatiile ar fi cam 50ron/2 ore, iar cursurile de la Centru  costa intre  1500 si 2500ron, in functie de nivel(A2, B1,B2);pe ora deci, cursurile ar fi mai ieftine.

Cei care stapaniti limba germana , ce metoda sugerati.


Eu am facut curs de germana in Germania, iar orarul era luni-joi cate 3h. Deci cam 12h saptamanal. Pe langa asta mai adaug cam 1h in fiecare din cele 4 zile pt pregatire, teme, etc. Am inceput avand un nivel de A2.1 (nu am luat startul deodata cu ceilalti colegi)si am terminat promovand testul pt B1, dupa 5 luni.
Cursurile astea de integrare se intind pe durata a 9 luni in general.
Ideea e ca e mult mai util sa inveti intensiv, mai multe ore pe saptamana.

Depinde cat de repede vrei sa inveti, unde inveti, ce varsta ai si cat investesti.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa nu mai deschid alt subiect, pun aici intrebarea: a facut cineva cursuri de germana la Goethe in Bucuresti? Ma intereseaza un curs intensiv pentru adulti, nivelul A1.1, adica incepator 'de tot'.
As vrea sa stiu cum vi se par profesorii si daca v-a placut/ajutat structura cursului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate