Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reparatie perete rigips.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Banuiesc ca vata minerala izoleaza cel mai bine.

#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am cumparat materialele mai am placa rigips.
Am o curiozitate in cea ce priveste profilul de rigips
Asta https://www.dedeman....00-mm/p/5007021
Sau
Asta https://www.dedeman....00-mm/p/5008699

Am masurat peretele si are 1.5cm, poate mai putin, deci placa de rigips sa fie mai subtire de atat.
O sa trebuiasca sa tai o bucata din perete sa vad de cat este, sa decojesc stratul de glet si vopsea de deasupra rigipsului.
O sa merg si o sa cumpar o bucata de https://www.dedeman....00-mm/p/5006976
Si o sa o tai pe din doua, asta dupa ce ma conving cat de gros este rigipsul folosit, trebuie sa tai o bucata.

Si trebuie sa intreb despre negrese, deci negresele astea trec prin rigips si profilul respectiv de tabla zincata?
De cat sa cumpar negresele?
Ce lungime? https://www.dedeman....=score&store=17

#21
GeorgeBST

GeorgeBST

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2018
Rigipsul este de regulă 12.5 MM sau 9.5mm. Bănuiesc că al tău este de 12mm.
Negresele de 2.5cm lungime sun suficiente. Le dai cam la 10 cm intre ele ca să fii sigur că nu se mișcă. Ai grijă să nu le infiltrezi prea mult dar nici să rămână în afară.
Îmbunarea dintre petic și placă, faci un șanț micuț. Tai marginile la 45° astfel încât șanțul sa aibă forma de V.
Dai un strat de glet "Super Rigips" sa umpli șanțul, apoi pui plasa de îmbinări și dai o mana de Super Rigips și peste plasă. O lași să se usuce și apoi dai două mâini de glet de finisaj. Poți să folosești tot Super Rigips doar că se slfeuie un picuț mai greu sau poți să cumperi glet CT 127.
Când dai glet, nu insista de multe ori într-un loc la prima mana de glet, chiar daca nu arata estetic. Și încearcă să îl pierzi cat mai mult în extremități chiar daca faci ca reparația sa devină de 1mp. Daca încerci să dai doar pe lângă plasă, o sa te încarci in locul ăla prea mult și la zugrăvit se observă.
Daca nu vrei sa folosești profil metalic in spatele peticului poți pune doua bucăți de scândură, în stânga și dreapta gaurii sau sus, jos (depinde unde ai deschiderea mai mare)
După ce dai gletul de finisaj, de preferat ar fi sa dai și amorsă, înainte de vopsea.
Când dai cu trafaletul vopsea sau amorsă, nu insista mult in locul ăla că se umezește gletul și începe să se jupoaie și să se lipească de trafalet.

Cat despre profilele din link-urile tale, nu este bun niciunul. Ce ai postat tu este profil UD și tu ai nevoie de profil CD, adică ăsta https://www.dedeman....00-mm/p/5007013
UD se folosește doar ca perimetral in care se înfige profilul CD, de regulă din 60 in 60 cm, fie tavan, fie perete.
CD-ul este mai lat decât UD-ul

Edited by GeorgeBST, 01 May 2018 - 23:44.


#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Mi-a zis un coleg de forum de CD 30 si cum nu am gasit la dedeman, am zis ca merge si ala.
[ https://sc02.alicdn.com/kf/HTB1Iz_jJVXXXXc3XpXXq6xXFXXX6/gypsum-steel-profile-CD-UD-CW-UW.jpg_350x350.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am gasit profilul al doilea in dedeman si ma gandeam ca pare perfect, este subtire, este drept, eu il pun in spatele rigipsului si il prind prin rigips cu negrese.
Dar daca ziceti CD - Cumpar CD ca preturile sunt apropriate.

Cumpar o placa de rigips mica si o tai cu un cutter pe jumate si merge transportata.
Mc.

Edited by Argent, 02 May 2018 - 09:10.


#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am facut cumparaturile, placa de rigips a mai ramas.
Am luat cutter, am luat banda de hartie, negrese, profile de rigips CD 60.... ca CD 30 nu am gasit.

Curiozitatea este legata de negrese si profilul CD 60 zinc... am dat cu bormasina sa trec suruburile profilul respectiv si trec suruburile cam greu prin el.
Imi este sa nu forez in rigips cand trece negresa prin rigips si ajunge la zinc si nu trece din prima si incepe sa se roteasca.

#24
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Interesanta si varianta http://www.deco-casa...ete-din-rigips/

#25
GeorgeBST

GeorgeBST

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2018
Trebuie sa apesi tare pe bormașină fiindcă profilul CD60 este mai gros. Daca tot ai luat CD60, era mai ușor cu negrese cu cap forant (pt metal). Oricum, insista că trebuie să treacă și astea. Numai sa nu cumva profilul sa fie UA care este foarte gros față de CD și mult mai scump și nu poti să-l găurești decât cu negrese forante

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Nu dadea el banii pe UA din greseala..

#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 GeorgeBST, on 06 mai 2018 - 21:00, said:

Trebuie sa apesi tare pe bormașină fiindcă profilul CD60 este mai gros. Daca tot ai luat CD60, era mai ușor cu negrese cu cap forant (pt metal). Oricum, insista că trebuie să treacă și astea. Numai sa nu cumva profilul sa fie UA care este foarte gros față de CD și mult mai scump și nu poti să-l găurești decât cu negrese forante
Am facut cateva probe si trebuie mutata turatia mai tare si trebuie apasat pe bormasina, din cauza asta initial am mers spre celalalt profil, cel subtire ca imi scapa numele.

 sebulbus, on 07 mai 2018 - 07:51, said:

Nu dadea el banii pe UA din greseala..
Nu este problema de bani, ca toate materialele pentru lucrare m-au ajuns sa zicem la 100 de lei.
Trebuie sa mai cumpar un disc de metal de 115 mm pentru flex sa pot taia profilele de rigips, ma bazam ca o sa cumpar rigips de la un depozit din apropriere si cand colo ei au rigips placa mare, industrial, asa ca o sa ma duc vineri sa cumpar rigips de la Leroy Merlin sau Dedeman ca au placi de rigips mici.
Am taiat o bucata din perete si rigipsul folosit este de 12.5.

Profit de lucrarea asta sa invat ceva.
Oricum am invatat foarte multe despre materialele folosite, am cumparat si bormasina cu insurubare.

Edited by Argent, 07 May 2018 - 08:15.


#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Cere prin vecini vreo foarfeca de tabla oricat de obosita. Nu e nevoie de flex la rigips.

#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cativa lei un disc de metal.

#30
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am cumparat rigips, banda de hartie, rigips, negrese, profil rigips, cuttere, glet de finisare, spaclu, disc pentru flex.
Biti pentru rigips nu mi-au folosit, profilul din tabla fiind prea gros l-am taiat la marime si l-am insurat jos, adica i-am dat gaurile separat si apoi am trasat gauri in rigips sa infiletez negresele in gaurile deja facute.
Am cumparat bride din dedeman, doar ca negresele erau mai subtiri ca bridele si am folosit profilul de rigips. Suruburile mele mergeau in bridele care au golul respectiv, bridele drepte au nevoie de suruburi mai groase.

Initial vroiam sa mai prind 2 suruburi, din poza se observa ca profilul din perete era deja gaurit si ca nu am mai folosit 2 suruburi.
Am taiat cu un cutter dunga profilului, am facut amestecul, am pus amestec si apoi am inmuiat in galeata hartia respecitva si am pus pe perete.

Am folosit 1 litru de apa si am pus glet pana s-a format o pasta ca si cand era chit de cutit din magazin.

Ce mi-a parut ciudat sau ce nu m-am documentat inainte si dupa ce am facut amestecul era cam tarziu, nu m-am uitat cum se procedeaza cu banda de hartie la colturi, partea de sus, adica se suprapune banda sau ramane la mijloc, zic cand se intalneste banda...

Si daca tot am avut solutie si banda de fibra de sticla, am reparat un colt, parca sa zic ca banda de fibra de sticla este mult mai usor de folosit fiind mult mai subtire si poroasa.

Si iara nu stiam cat de gros sa fac stratul peste banda de hartie. Eu mai am mai utilizat plasa de sticla si la aia natural se ingropa singura in rigips, banda de hartie este mai groasa.
https://unsee.cc/224412fc/

Cu precizarea ca inainte sa dau cu glet am taiat spre interior dunga la rigips, pozele sunt inainte sa tai rigipsul spre interior.

Si spacu nu stiu ce naiba dar lasa dunga la colt, deci trebuie sa cumpar un spaclu de plastic sau un spaclu dintr-un metal mai moale.

Edited by Argent, 19 May 2018 - 18:10.


#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
edit.

Edited by Argent, 26 May 2018 - 22:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate