Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Reparatie perete rigips.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am un perete din rigips pe care l-am spart, vreau sa il repar si vreau sa stiu ce materiale imi trebuiesc?

Banuiesc ca o placa rigips, gaura este cam mare si nu o pot astupa doar cu rola de plasa.

Probabil ceva lemn sau carton, rola de plasa, rigips, glet? Ce glet sa folosesc?

Edited by Argent, 01 April 2018 - 13:39.


#2
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
poze.
reparatiile in rigips se fac de regula tot cu rigips - se decupeaza si se insereaza in decupatura o bucata de placa corespunzatoare, care se rigidizeaza cu profile pe spate.
finisarea se face ca la imbinarile uzuale dintre placi: adeziv, plasa, glet fin.

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este o gaura cam 15 cm pe 10 cm, deci este cam mare sa o acopar cu rola de plasa... trebuie sa pun ceva in spate sa faca priza.

Adeziv? Cu glet am mai dat, gauri am mai astupat, dar lucrari de finisaj, gen astupat o gaura asa de mare... nu am mai facut.

Edited by Argent, 01 April 2018 - 13:54.


#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Argent, on 01 aprilie 2018 - 13:53, said:

Este o gaura cam 15 cm pe 10 cm, deci este cam mare sa o acopar cu rola de plasa... trebuie sa pun ceva in spate sa faca priza...
De citit, ai citit ce ți-a scris omu':

 suri, on 01 aprilie 2018 - 13:50, said:

...se decupeaza si se insereaza in decupatura o bucata de placa corespunzatoare, care se rigidizeaza cu profile pe spate...
Mai clar de atât, nu prea cred că poate fi spus...

Edited by scaiba, 01 April 2018 - 14:08.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
baga un tablou si gata

#6
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
1. decupezi partea deteriorata din perete intr-o forma geometrica cit mai regulata;
2. decupezi dintr-o placa de rigips de acelasi tip / grosime o bucata de aceeasi forma si dimensiuni un pic mai mici cu (noua) gaura din perete. dimensiunile "peticului" trebuie sa lase niste rosturi de cca 1/2 cm pe toate laturile;
3. fixezi in spatele placii existente doua bucati de profil lat de rigips (cd30) pe doua laturi opuse ale gaurii, cu jumatate din latimea profilului "ingropata" sub placa existenta
4. fixezi "peticului" peste gaura cu suruburi in cele doua (jumatati de) profile
5. adeziv in rosturi si plasa peste
6. finisat cu glet fin
7. slefuit si lavabila.

Observatii:
1. la dimensiunea gaurii tale (10x15 cm) merge si un singur profil pe jumatatea acesteia sau pe diagonala
2. pe cele doua laturi fara profil de rigidizare poti face un pic de sanfren la marginile peticului / gaurii ca sa nu-ti scape adezivul in interior cind il aplici cu spaclul. sanfrenul trebuie sa fie mai larg catre fata peretului si mai ingust catre spatele peretelui
3. daca problema este intr-un loc nu foarte vizibil atunci poti folosi cu succes un capac pentru guri de vizitare de genul asta. sau gasesti la Hornbach unele 20x20 cm cu lamele de fixare din plastic care merg brici la gauri in rigips.

Edited by suri, 01 April 2018 - 14:17.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ptr o gaura de 10x15 cm sa cumperi o placa de 3 m2 ? Posted Image

Edited by realduc, 01 April 2018 - 14:18.


#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
suri - Am masurat gaura, 19 cm latime pe 26 lungime desigur nu este chiar o forma perfect dreptunghiulara... dar pe acolo este dimensiunea care trebuie acoperita.

realduc - La cati pereti de rigips am... nu strica placa.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Mergi si ia o placa de 60 pe 200.O tai si o bagi in sacosa de la magazin. Ai grija sa te uiti ce grosime ai unde ai spartura si sa cumperi la fel.
Decat sa mai cumperi si bucati de montant mai bine decupezi bucata avariata intre doi montanti verticali. Pe orizontala nu ai nevoie de rigidizare suplimentara.
Un pumn de suruburi, pasta de rosturi, banda de hartie si smirghel.

#10
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
la 26x19 eu as pune 2 profile metalice pe laturile lungi. de principiu ar fi bine daca ai aduce gaura la o forma dreptunghiulara - poti desena un dreptunghi acoperitor pe perete si decupa exact. o forma cat mai regulata te ajuta la fabricatul peticului.
nu e musai sa iei o placa de 3 mp, sunt si placi mici (600 x 2000 mm). eventual poti vorbi la un magazin "de cartier" sa-ti vinda o bucata de cit ai tu nevoie - poate au placi sparte etc care oricum sunt pierderi la ei.

Edited by suri, 01 April 2018 - 15:08.


#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Argent, on 01 aprilie 2018 - 13:39, said:

Am un perete din rigips pe care l-am spart, vreau sa il repar si vreau sa stiu ce materiale imi trebuiesc?

Un desen poate te ajuta . https://www.popularm...drywall-repair/
Resturi de rigips gasesti pe orice santier daca te plimbi putin .

#12
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K37G2j0K8BA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci trebuie sa cumpar o bucata de lemn, sa zic ca au aia in LeroyMerlin bucati de lemn.

Desigur la sfarsit trebuie sa vopsesc toata camera ca este alta culoare.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, colegii ti-au prezentat metoda clasica de reparare. Poate fi reparat si cu un tub de spuma de poliuretan si cu multa pricepere si atentie.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă nu vrei mare reparație și se potrivește cu camera poți lipi o bucată de carton de o anumită formă și culoare.așa nici nu mai zugrăvești acum

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci este peretele care a fost izolat, a fost montat un perete pe cadre de rigips, peretele a fost lovit si au rezultat gaurile respective.

Am fost la cumparaturi si am cumparat
Banda fibra sticla, eu aveam rola de plasa, adica mult mai groasa.
https://www.dedeman....-25-m/p/5000262
Am cumparat biti pentru rigips sa ingroape negrele in rigips.
https://www.dedeman....65800/p/1019814
Suport mirghel https://www.dedeman....60-mm/p/7004523
Hartie abrazica fina.
Spaclu

Peretele are deja cadre gen https://www.dedeman....00-mm/p/5006992
Dar gaurile sunt intre profile asa ca in spatele gaurilor o sa pun profile de genul asta, adica o sa tai profile si o sa le prind cu suruburi, banuiesc ca bormasina cu biti de rigips poate trece negresele prin tabla zincata sa o fixeze in perete si pe lateral pun fibra de sticla(rola cumparata) si finisez cu
https://www.dedeman....-5-kg/p/5000249

Alta varianta nu am, negresele astea sunt standard? Adica ma intereseaza destul de lungi sa treaca prin placa de rigips si sa se prinda de profilul respectiv.

Si desigur o sa trebuiasca sa cumpar o placa de rigips sa tai pe marime.
Taietura o sa o fac cu cutter, asa o sa tai placa de rigips.

Edited by Argent, 28 April 2018 - 19:45.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Daca esti priceput iese o lucrare deosebita...Posted Image

#18
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Arate-ne cum a iesti! Eu o sa trebuiasca sa dau de buna voie vreo 7 gauri intr-un perete de rigips si sa-l repar ulterior. Cand l-am facut, n-am izolat nimic pe dinautru, acum as cam avea nevoie.
Vreo idee ce as putea sa bag prin gaurile alea ca material fonoizolant? Ma gandeam la spuma dar nu prea am controlul ei si mi-e sa nu umfle peretele unde se aduna prea multa. Ma mai gandeam sa torn de sus in jos prin gaura ceva bile de polistiren sau celuloza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate