Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

abateri normate de executie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Salutare,

Am vazut ca in prezentarile proiectelor imobiliare, precum si in promisiunile de cumparare ale apartamentelor care nu sunt inca gata, e folosita expresia "abateri normate de executie"
Adica, ceva de genul, facem contract ca se va vinde un apartament de 50m, cand e gata iese de 49 sau 51 si e ok dpdv contractual.

Intrebarea mea este unde sunt definite aceste abateri?

+ daca aveti povesti cu variatii mari intre primisiune si realitate si cum s-au rezolvat :)



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca normativul e C 56 85

rezolvarea e foarte simpla: in contract e trecut pretul pe mp, iar la sfarsit masori si platesti fix cat primesti.

probabilc a tie ti se pare ciudat sa nu ai la sfarsit exact ca in proiect, dar gandeste-te asa: daca ai un perete de 5m si pui cofrajul cu 5 cm mai intr-o parte, ai pierdut 0.25 mp.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere ca dezvoltatorii sarlatani pretind plata totala in avans,locuinta fiint inca la stadiul de,,,vorbe,nu mai recuperezi nimic la sfarsit,degeaba si masori.Eventual te enervezi si deschizi topic pe forum cum ai fost furat (ceva la ordinea zilei din partea "dezvoltatorului").

Edited by adisz, 01 April 2018 - 15:12.


#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Păi poate se învață minte românul să nu mai dea tot banul în avans... Un avans e normal, toți banii în avans - nu.
În plus poate se învață să deschidă gura cînd nu-i convine ceva din contract. Sau măcar să citească ce semnează...
Sau că poate cere să se introducă în contract clauze care să apere și interesele lui, nu doar ale vînzătorului.
Da, o să fie cu scandal. Da, la început i se va spune du-te bă de aici, am destui fraieri gata să cumpere. Dar va fi scutit de deschiderea de discuții pe Softpedia cu subiectul Am luat 50.000 credit și am rămas și fără ei și fără locuință. Sau Am primit locuința și e bătaie de joc - ce pot face?.
Poate află românul că dacă nu-și apără interesele, n-o să vină nimeni să i le apere cu atît mai puțin ăla care îi vinde marfă de slabă calitate.

N-o să înțeleg niciodată disperarea actuală de a cumpăra locuințe oriunde, oricum, în orice condiții. Cred că peste 50 de ani se vor face studii și se vor da doctorate în psihologie pe tema asta.

#5
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
multumesc pt raspuns, o sa caut normativul ala.
nu e vorba de o situatie de genul descris mai sus dar discutiile pot continua :)

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 adisz, on 01 aprilie 2018 - 15:11, said:

Avand in vedere ca dezvoltatorii sarlatani pretind plata totala in avans,locuinta fiint inca la stadiul de,,,vorbe
ne poti da 2-3 exemple de astfel de situatii?
am auzit de avans (si mi se pare normal), dar e prima data cand aud de plata totala in avans. chiar ai intalnit asa ceva, sau fabulezi si tu?

 radunic, on 01 aprilie 2018 - 15:24, said:

Am luat 50.000 credit și am rămas și fără ei și fără locuință.
avand in vedere ca majoritatea folosesc credite imobiliare, iar acestea nu se acorda "in avans", nu cred ca sunt mult in situatia descrisa de tine.

#7
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Cunosc caz concret de apartament in Militari Residence, care urmeaza sa mai plateasca in jur de 2500€ pe 3mp, care au iesit in plus la masuratoarea finala.

#8
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

 billyboy, on 02 aprilie 2018 - 12:18, said:

Cunosc caz concret de apartament in Militari Residence, care urmeaza sa mai plateasca in jur de 2500€ pe 3mp, care au iesit in plus la masuratoarea finala.
in Militari Residence majoritatea dezvoltatorilor ajusteaza pretul final in functie de suprafata rezultata in urma masuratorilor cadastrale la intabularea constructiei, si este cel mai corect (platesti in plus sau in minus pt ca pretul este per m2).

in alte cartiere Gran Via sau Rotar sau Moghioros Park pretul este per apart si acesti dezvoltatori includ in promisiunea de vanzare o abatere acceptata fara a modifica pretul final (peste ea se accepta recalcularea). aceast variatie oscileaza intre 2 si 5 % si nu sunt termeni negociabili . daca a reusit cineva sa ii modifice in contractul propriu il "somez" sa prezinte dovada.

povestile precum cum ca piata imobiliara este influentata benefic de lupta onesta intre  cerere si oferta este o utopie in Bucuresti/Ilfov. sunt si exceptii insa, cred ca folosinta puterii de negociere are rezultate cand au loc achizitii de peste 200.000 euro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate