Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mai este rentabil Windows 7 in 2018 pentru gaming fata de Windows 10?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Salut! Obisnuiesc sa-mi folosesc destul de des pc-ul la jocuri si vreau sa stiu care este diferenta dintre W7 si W10 la jocuri...M-am uitat pe youtube la o gramada de comparative intre cele 2 sisteme de operare si nu am ajuns la nicio concluzie...De Windows 8.1 nici nu vreau sa aud pentru ca nu-mi place de loc interfata.
Eu in prezent folosesc ultima versiune de W10, ce ziceti sa raman pe el sau sa fac downgrade?

Specs : AMD A10 6790K Quad Core 4 GHZ
8 GB RAM DDR3 1600 MHz
AMD R9 280X (GPU)

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Defineste rentabil.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu recomanda 8.1, ceea ce și folosesc.
Pentru jocuri, vezi cât de rentabilă e placa video și apoi SO-ul.

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu mai are rost pt gaming windows 7 din 2016. Windows 10 a fost foarte prietenos cu jocurile vechi.

#5
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
W7 consuma clar mai putine resurse decat W10, trebuie sa te gandesti ca W7 are aproape 10 ani de cand a fost lansat, iar in cativa ani suportul pentru acesta va fi intrerupt, la fel cum s-a intamplat si cu Win XP. O licenta Windows 10 e alegerea corecta.

Edited by Bukovina, 01 April 2018 - 11:15.


#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cum adica rentabil?
Windows 7 cere mai putine resurse, problema e ca apar din ce in ce mai multe jocuri care cer DirectX 12 ce nu merge decat pe Windows 10. Pana si remake-ul la Age of Empires aparut recent cere Windows 10, desi grafica e aproape aceiasi de acum 20 de ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z6nqdTieqPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
N-am simtit niciodata diferenta in jocuri dintre Windows 7, 8.1 sau 10. In cel mai rau caz, erau ceva probleme cu driverele care au fost rezolvate intre timp.

Omului in general nu-i prea place schimbarea, la fel de urat a fost si Windows 7 la vremea lui. Toata lumea zicea ca XP-ul este mai bun, inclusiv in jocuri. Acelasi lucru este si acum cu 7 vs 10.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Sunt jocuri care nu merg fara Windows 10. Windows 10 iti permite sa joci jocuri de Xbox gen Forza 7, Horizon 3, 6 Apex , Halo, Gears of War, poti vorbi si face crossplay cu oameni care se joaca de pe xbox. E net superior lui 7 ca posibilitati. Are si game mode sa aloce resursele maxime posibile pt jocuri.

#9
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Rentabil pentru mine inseamna sa obtin performanta mai buna in jocuri, in cazul acesta.
De aceea am si intrebat pentru ca am auzit ca W7 cere mult mai putine resurse avand aproape 10 ani de existenta...insa voiam o confirmare a faptului ca acest lucru schimba experienta in gaming foarte mult.

@Robiacs stiu ca XP-ul a fost favorizat in trecut in defavoarea lui W7, asa cum este acum cu W7 si W10, insa W7 la vremea lui nu a fost gandit ca "serviciu" ci ca un OS Finalizat. W10 adauga si chestia asta cu updateuri continue si schimbari noi si uneori mai introduc chestii inutile care mananca insa resurse...

Edit : Culmea este ca W7 mi s-a parut urat fata de Vista care dupa mine este cel mai frumos Windows, vizual vorbind. W10 inca este un dezastru la interfata.

Edited by robytupa, 01 April 2018 - 11:33.


#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSpeedDemon, on 01 aprilie 2018 - 11:29, said:

Sunt jocuri care nu merg fara Windows 10. Windows 10 iti permite sa joci jocuri de Xbox gen Forza 7, Horizon 3, 6 Apex , Halo, Gears of War, poti vorbi si face crossplay cu oameni care se joaca de pe xbox.
Toate fiind jocuri de la Microsoft Studios, e strategie josnica ca sa forteze oamenii sa treaca la Windows 10, ceilalti producatori nu au prea facut jocuri exclusive ptr. Windows 10.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrobytupa, on 01 aprilie 2018 - 11:05, said:

Salut! Obisnuiesc sa-mi folosesc destul de des pc-ul la jocuri si vreau sa stiu care este diferenta dintre W7 si W10 la jocuri...M-am uitat pe youtube la o gramada de comparative intre cele 2 sisteme de operare si nu am ajuns la nicio concluzie...De Windows 8.1 nici nu vreau sa aud pentru ca nu-mi place de loc interfata.
Eu in prezent folosesc ultima versiune de W10, ce ziceti sa raman pe el sau sa fac downgrade?

Specs : AMD A10 6790K Quad Core 4 GHZ
8 GB RAM DDR3 1600 MHz
AMD R9 280X (GPU)
Eu stau cu win 7.De la xp incoace, tot una e, doar sa iti placa interfata si sa ai drivere, in rest performatele sint la fel:)

#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
De fapt sunt schimbari majore intre Windows-uri, jocurile sunt facute pe DirectX 12, Windows 7 suporta doar DirectX11, mi se pare aiurea sa traiesti in trecut, ok 7 a fost super la vremea lui, 2009-2015 dar acum e vremea lui 10.
Principiul e ca de fapt Xbox One e ca un pc cu Windows 10, si din contra e o strategie pierzatoare pt consola. Ca asa ai de ales intre ps4 pro si pc cu windows 10 sau xbox one.
Dar personal ma bucur ca pot juca cu playerbase-ul masiv de pe Xbox jocuri gen Forza 7. Apex a fost cadou pt posesorii de Windows 10, e un Forza 6 dar mai mult decat un Demo.
Daca ai un pc decent nu vad nici un motiv sa stai pe Windows 7.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postrobytupa, on 01 aprilie 2018 - 11:30, said:

Rentabil pentru mine inseamna sa obtin performanta mai buna in jocuri, in cazul acesta.
E rentabil un dex, nu costa mult, mai inveti sa folosesti corect si ceva cuvinte Posted Image

#14
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Windows 7 consuma mai putine resurse ca 10 ? :))) Defapt Windows 10 se misca cel mai bine,eu anu trecut am testat pana m-am lamurit in privinta asta,si am tras concluzia ca 10-ele e mult mai bine optimizat ca 7-ele.

#15
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Daaaaa, trage de el cat mai merge. Ce sa faci cu Windows 10?  sa-ti plangi de mila langa calculator asteptand cu zecile de minute sa termine harababura cu update-urile si backup-ul Posted Image. Fiecare cu parerea lui, daca nu mai tine treaba cu Windows 7 trec ori pe o versiune de Linux ori pe platforme cu OS-ul Chrome. Am ramas placut surprins cum se misca sistemul acesta cu resursele lui fata de un sistem care duce Windows 10. Navigare usoara, aplicatiile ruleaza fluent fara lagguri, jocurile la fel.
https://www.emag.ro/...4/pd/DYPDD2BBM/

Edited by laurentiu230480, 01 April 2018 - 11:48.


#16
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Exact ce spuneam mai sus. Parerile sunt impartite cand vine vorba de W7 vs W10. O sa raman pe W10, sa vad poate cu Spring Creators Update o sa miste mai bine...oricum o sa fac un upgrade la PC cat de curand si atunci o sa pot instala doar W10 deci mda... :))

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrobytupa, on 01 aprilie 2018 - 13:10, said:

Exact ce spuneam mai sus. Parerile sunt impartite cand vine vorba de W7 vs W10. O sa raman pe W10, sa vad poate cu Spring Creators Update o sa miste mai bine...oricum o sa fac un upgrade la PC cat de curand si atunci o sa pot instala doar W10 deci mda... Posted Image)
...in concluzie ai deschis un subiect degeaba!

Edited by stlk, 01 April 2018 - 14:00.


#18
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016

View Poststlk, on 01 aprilie 2018 - 14:00, said:

...in concluzie ai deschis un subiect degeaba!

In concluzie ai postat degeaba. Cand zic "cat de curand" nu ma refer la maine sau poimaine. Pentru mine poate sa mai insemne 2-3 sau mai multe luni...ca na astept sa apara si Ryzen 2 sa vad cum se compara cu intel. Eu pana atunci am un PC pe care voiam sa stiu daca Windows 7 il ajuta in momentul de fata.

Edited by robytupa, 01 April 2018 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate