Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Inchiriere Masina Sub 21 Ani

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salutari,

In vara intentionez sa inchiriez o masina (din Bucuresti cel mai probabil, dar nu prea conteaza) si sa fac turul tarii. Problema este ca am 19 ani si din cate stiu nu-mi da nimeni o masina de Doamne - ajuta (cel putin asa e la Sixt, Hertz).

Prin masina ok vreau sa zic un Logan, un Polo, Golf, neaparat cu AC. Si un pret ok, neaparat. Sa zic 300 euro pentru 3 saptamani.

Orice sfat mi-ar fi de folos.

Multumesc.

Edited by Villefort, 01 April 2018 - 00:29.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
300 de euro este poate 10-20% dintr-un logan mai vechi. Vorbeste cu vreo cunostinta care detine o masina de genul. Credca s-ar bucura daca ar primi 300-400 euro pt 3 saptamani.

Totusi, ai incercat la firmele de inchiriere, nu iti dau nicio masina?
Dar daca o inchiriezi pe numele altcuiva? Sunt probleme?

Edited by MembruAnonim, 01 April 2018 - 00:53.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu poate inchiria pe numele altcuiva. Legal, doar cel care inchiriaza are voie sa o conduca. Cel putin asa e politica catorva firma pe care le stiu. Ca sa conduca si altii se mai fac ceva hartii aditionale si alte balarii de genul.

PS: Parca erau ceva probleme si daca te oprea politia in trafic si nu erai trecut pe contractul de inchiriere.

Edited by Serafim606, 01 April 2018 - 01:44.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVillefort, on 01 aprilie 2018 - 00:28, said:


Apropo, m-am uitat la hertz. Pt ce vrei tu, pt 3 saptamani trebuie sa scoti minim 400 de euro. Deci nu stiu daca gasesti la 300 euro. Sfat, daca vreun prieten, cunostinta detine o a doua masina, ceva mai vechiut, fa-i propunerea 300-350 euro pt 3 saptamani.

Edited by MembruAnonim, 01 April 2018 - 01:37.


#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
In Olanda pot sa innchiriez cu 5 -6 euro pe zi mașini ok, un Clio, de exemplu. Mă rog, puteam, daca aveam 21+ :lol:. Nu ințeleg de ce e așa scump aici.

Haha, logic că am carnet. Nici nu mai era rost de deschis topic fara sa Ă®l am.

Văd că ăștia de la AutoBoca mi-ar da, am găsit Logan cu 350 euro.

De iprumutat nu as imprumuta. Daca se intsmplă ceva nu am asigurare, nimic.

Știți concret alte firme mai ieftine?

Edited by Villefort, 01 April 2018 - 08:28.


#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View PostVillefort, on 01 aprilie 2018 - 08:27, said:

In Olanda pot sa innchiriez cu 5 -6 euro pe zi mașini ok, un Clio, de exemplu. Mă rog, puteam, daca aveam 21+ :lol:. Nu ințeleg de ce e așa scump aici.

Haha, logic că am carnet. Nici nu mai era rost de deschis topic fara sa Ă®l am.

Văd că ăștia de la AutoBoca mi-ar da, am găsit Logan cu 350 euro.

De iprumutat nu as imprumuta. Daca se intsmplă ceva nu am asigurare, nimic.

Știți concret alte firme mai ieftine?
Tu casca ochii la garantia care ti se poate lua de pe cardul de credit de obicei pentru enspe milioane de chestii. Asta e clenciul masinilor pe care le poti inchiria cu cativa euro pe zi. Si intr-un tur al tarii ti se pot intampla multe chestii.

Edited by Kokoshmare, 01 April 2018 - 11:40.


#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Ma rog, nu mi-a zis nimeni nimic concret - o companie care inchiriaza masini tinerilor. Am gasit un Polo la Global Rent, iese 25 de milioane pt 21 zile (cu taxa de tanar inclus). Pentru cei care vor mai fi in situatia mea.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVillefort, on 03 aprilie 2018 - 00:36, said:

Ma rog, nu mi-a zis nimeni nimic concret - o companie care inchiriaza masini tinerilor. Am gasit un Polo la Global Rent, iese 25 de milioane pt 21 zile (cu taxa de tanar inclus). Pentru cei care vor mai fi in situatia mea.

View PostVillefort, on 01 aprilie 2018 - 00:28, said:

Prin masina ok vreau sa zic un Logan, un Polo, Golf, neaparat cu AC. Si un pret ok, neaparat. Sa zic 300 euro pentru 3 saptamani.

Ceva nu se leaga. ~540 euro este dublu la cat au cerut tu initial.


De banii astia iti cumperi un harb si pleci. Bine, glumesc. Dar sa stii ca mai bine cauti o cunostinta de la care sa inchiriezi o masina. Ii faci casco si tot te ajunge cu mult mai putin. Ori conduci foarte atent sa nu o zgarii/lovesti.

Edited by MembruAnonim, 03 April 2018 - 02:35.


#9
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
E al naibii de scump, adevarat, mă duc în State de banii ăia, dar nu prea vad alte variante. Să cumpăr hârb e prea mare bătaie de cap cu actele etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate