Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Sfaturi pentru inceperea unei case

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Ba da,iti dai seama ca nu dau banii pentru constructie si plec.O sa fie cineva care sa supravegheze si e chiar constructor:),la nevoie ii mai corecteaza pe cei care o sa faca casa.Terenul este deja

#56
Mihaimirceamihai

Mihaimirceamihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2014
Buna ziua! Am o problema si as vrea sa va rog sa ma ajutati! Am cumparat in Bucuresti o casa in urma cu 8 ani. Doar parter + planseu din beton, de cca 12 cm, cu niste mustati lasate in pod pentru mansarda.... Casa are 90 mp, este din BCA, cu stalpi de beton la colturi si  la imbinari ...
De curand am ridicat (cu AC) o mansarda din osb. Am turnat in ea (deci peste planseul existent) o sapa usoara de 10 cm care include polistiren extrudat 5 cm, plasa si ciment cu polistiren bobite...sa fie mai usoara. Mansarda e la rosu, adica nu e izolata si compartimentata. Urmeaza...
Problema mea e urmatoarea: De curand, au inceput sa apara mici fisuri la parter, prin diverse locuri, ... pe sub grinzi, prin colturile usilor, sub geamuri, deasupra gresiei...nu mari, dar sunt. Si apar...Plus niste zgomote usoare cand e liniste...de trosnit betonul...
M-am cam speriat. Si e stresant sa iei in calcul pierderea muncii de o viara, in fond.
Concret, intreb si eu, exista riscul ca greutatea asta in plus sa conduca la afectarea iremediabila a casei? La prabusire/tasare?  Fisuri mai erau și inainte dar acum parca s-au indesit. Am facut expertiza pt. AC, rezultatele nu au fost foarte bune, dar concluzia a fost ca pot construi fara probleme o mansarda de lemn/osb. Concret, betonul folosit (de cel de la care am cumparat-o) la edificare, acum 10 ani, nu a fost de cea mai buna calitate insa, iata, are 10 ani, si e in picioare. Nici fundatiile nu sunt la adancimea care trebuie, dar sunt pe acolo...pe la 70-80 cm.nu pot schimba astea...
Arhitectii m-au asigurat ca planseul leaga casa...ca e bine ca exista...ca, sa nu-mi fac griji...
Ce e cu fisurile astea de tot apar? Se aseaza casa? E inceput de sfarsit!? Ce o fi?
Poate fi consolidata astfel incat sa mai arate omeneste? N-am nici spatiu mult...
Se va opri din asezat dupa o vreme sau se vor amplifica/mari fisurilr si vor ajunge si la grinzi/stalpi? Cum pot constata exact ce riscuri sunt pe viitor? As vrea sa raman cu casa. E cocheta, altfel. Va multumesc!

Edited by Mihaimirceamihai, 12 April 2018 - 18:03.


#57
DanB13

DanB13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 17.10.2009
Salut Adi!

Cu 35 000 de euro iti poti face o casuta avand un proiect simplu.Eu nu cred ca banutii astia iti ajung ca sa te si bransezi la utilitati si sa ai si niste finisaje medii astfel incat sa ai o casa functionala.
Daca te pricepi si tu si nu esti "domnos" si pui si tu mana pe lucru te poti apropia de finalizare dar cu materiale de calitate inferioara si fara mari pretentii.
Ori mai faci un efort si mai tragi 2-3 ani pe-afara si mai aduni niste banuti,parerea mea e ca decat sa incepi ceva si sa ramana asa inca o vreme mai bine mai astepti pana ce esti sigur ca o poti termina.
Apropo unde e terenul?

Multa sanatate! :)

#58
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Salut.Eu in banii aia nu ma astept sa ii fac finisaje,sper sa o duc la stadiul de acoperita si geamuri plus bransamente iar in ultimele saptamani am vorbit cu mai multe firme si pot sa o fac cu banii astia cu materialele care le doresc.Din pacate nu ma.prea pricep :).In Baia Mare este terenul.Multumesc.O zi buna!

Am platit deja proiectul si proiectele pt apa,gaz si curent iar la bransamente o sa fim 4 vecini care participam la toata reteaua,deci mai economisesc putin :)

#59
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Pune mana si pricepe-te. Sunt banii tai.

#60
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
O manopera decenta e pe la un minim 40euro/mpc, adica 150mpcx40 = 6000 euro desi mai greu, eu am gasit manopera intre 42 si 65 si te ocupi tu de materiale si alergatura. Iar la manopera, daca ai placa de beton peste etaj, ti-o calculeaza si pe-asta si-ajungi la 200+mpc, in loc de 150mpc. Daca te ajuta unchiu, mama, tata, foarte bine, dar nu toti avem asa ceva.
Fier, sa zicem 8,000kg x 2,8 gata fasonat = 5730 euro cu tot cu TVA la un curs de 4.65
Beton, sa zicem 100mc x 220 mc = 4730 euro sa zicem ca 220 e un pret mediu, cu tot cu TVA, pompa si transport
Caramida, sa zicem 60mc x 250 lei = 3225 euro
Lemn, aici dracu stie, sa zicem 25mc x 750 = 4000 euro
Sapatura, umplutura, trasare = 1000 euro
Alte cacaturi, gen sarma, cuie, mortar, polistiren, folie = 2000 euro lejer
Diriginte de santier = 500 euro
Am fost permisiv cu TVA-ul, adica lemn fara TVA, manopera fara TVA, sapatura si restul fara TVA, fara profitul constructorului, deci Dorei si-atat.
N-am luat in calcul pierderile, macar un 5% la fier si macar tot cam asa la beton, la caramida cred ca mai mult.
Total la rosu fara tabla, fara geamuri, fara usi, fara put, fara fosa = 27,500 euro cu alergatura dupa materiale, pazit Doreii, riscuri sa plece Doreii, paza o asigura naiba stie cine, garantie mumu, inginer RTE si CQ care-s obligatorii mumu sau alte cateva sute de euro in plus.
Tabla nu stiu cat vine
Termopane macar un 3000 euro, usa intrare, hai un 500 de euro desi e putin.
35,000 de euro lejer, numai sa inchizi casa.

Sa tragi curent, minim 1000 euro si asta intr-un caz fericit rau, gen stalpul in fata portii si casa la 2m de gard. 4000 de lei e doar bransamentul pana in contor, dupa contor, alte cateva sute de euro spre 1-2000.
Gaze, cam la fel.
Putz de 25m cu teava de apa - albastra, nu de canalizare - portocalie = 3250 lei + cateva sute de lei pompa/hidrofor.
Gard, 100 de lei/m? Deci la un teren de 250mp ceea ce e ff mic, 7000 lei, doar gardul fara poarta.
Alti 4500 euro ca sa ai apa, gaze, curent si gard si sunt generos rau.
Deci un 40,000 euro, casa la rosu+, adica inchisa, gard si utilitati aduse in casa. Fara tabla, asta mai face 2-3000 ca popa.
De acte, proiect, nu mai pomenesc, sunt cateva mii de euro si-aici.

Edited by Tuliman, 04 May 2018 - 15:26.


#61
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostTuliman, on 04 mai 2018 - 15:21, said:


Deci un 40,000 euro, casa la rosu+, adica inchisa, gard si utilitati aduse in casa.

...nu am urmarit toate Calculele...
Dar...am construit...anul trecut...o Casa de 156 mpd P+M...cu ~ 27000 Euro
...Proiect...Diriginta...Avize...Put...Fosa....Casa la Rosu...Geamuri...Acoperis........15ml de Gard...
La Utilitati ai dreptate...
...in cazul meu o Extindere de Retea la Curent a costat 6200 de Euro si Gazele ~ 3000 lei

#62
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu ma indoiesc si eu mai stiu exemple, dar pe mine unul ma depaseste cum Posted Image si va invidiez, recunosc.
Eu nu scap cu 15ml de gard de exemplu. Primaria mi-a evaluat casa la 500euro/mp si mi-a calculat taxa de AC la suma asta, deci o groaza de bani. ISC-ul la fel, la aceeasi suma.
Intre timp s-au mai si scumpit materialele, un 10-15% acolo, din 2017.
Iar manopera, pe-aici s-a invartit. Cea mai buna oferta a fost 42 euro/mp si-a luat in calcul si placa de peste etaj. Au mai fost vreo 2 care mi-au cerut 60-65 de euro manopera la rosu. Si asta in regie proprie.
Cu 42euro/mp manopera, o casa c-o amprenta de 75mp si placa de beton peste etaj (P+1+pod), vine 10,000 de euro numai manopera la rosu.

Edited by Tuliman, 04 May 2018 - 15:58.


#63
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostTuliman, on 04 mai 2018 - 15:54, said:

Nu ma indoiesc ...

...pretul la Manopera am inceput de la 35 euro/mp dar acest Constructor a considerat ca numai Fundatia poate sa o termine si a plecat din Santier...pana la sfarsit nu mai stiu cat am dat per Total..parca 1000 euro in plus fata de initial...
Materialele..Invelitoarea (tabla) am cumparat-o prin Decembrie...Caramida si Fierul prin Ianuarie...toate cu Contracte de Custodie si livate in urmatoarele luni...
Toate celelalte Materiale au fost cumparate de la un Depozit...print telefon...nici acum nu stiu cum arata cei cu care am colaborat...ideea este ca intelegerea mea cu ei a fost sa returnez tot ce comand in plus si sa primesc alte materiale in schimb...practic nu a fost risipa/pierderi...
Avizele si toate hartiile le-am obtinut singur...nu am platit pe nimeni...

Edited by Adrianradu, 04 May 2018 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate