Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi pentru inceperea unei case

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
In momentul in care am deschis acest topic am stiut ca nimeni nu o sa vina sa imi zica 'uite ai atatia metri patrati ,atat te costa' stiu ca totul se aproximeaza in stadiul asta de discutii si chiar si dupa inceperea constructiei nimeni nu o sa imi zica ...te costa 34 961 euro (am dat si eu un exemplu).Eu am cerut un sfat care sa ma ajute sa imi dau seama daca in banii de care dispun pot sa ma apropii de stadiul la care ma gandeam.Ca o fi 1000 2 3 in plus minus nu poate nimeni sa imi garanteze si sunt constient si multumesc celor care si-au spus o parere  ca sa ma ajute :) si in continuare o sa urmaresc si alte postari care o sa apara la acest topic

#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postlestad_25, on 03 aprilie 2018 - 12:23, said:

Calculeaza costul la suprafata construita Posted Image , dupa supprafata aia se caluleaza si autorizatia .....
Am aproximat 150mp construiti. Cred ca am subdimensionat putin... dar pretul per mp il are acolo, poate face singur.

View Postlestad_25, on 03 aprilie 2018 - 12:23, said:

- costul real il va afla cand cere oferta de pret, se poate aproxima  pe baza altor oferte .
Are in prima faza  cost de proiectare, cost de autorizare uneva  2-3000 euro (toate se aduna),
Nu am inclus AC, el  nu a intrebat :) Ai estimat-o bine pe asta cu 2-3k eur.

@Initiator vezi utile si alte estimari? (finisaje, alei, trotuare, garduri etc.) ?

View Postaditiplea123, on 03 aprilie 2018 - 12:39, said:

Eu am cerut un sfat care sa ma ajute sa imi dau seama daca in banii de care dispun pot sa ma apropii de stadiul la care ma gandeam.
Ai primit cateva concrete. Restul ...

#39
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Da,sigur.Chiar sunt cateva concrete si de ajutor...

#40
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Pana la urma se calculeaza pretul pe suprafata desfasurata sau construita?Suprafata construita la proiectul meu este 102 mp iar suprafata desfasurata 190mp si utili sunt 115 mp

#41
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postaditiplea123, on 03 aprilie 2018 - 15:28, said:

Pana la urma se calculeaza pretul pe suprafata desfasurata sau construita?Suprafata construita la proiectul meu este 102 mp iar suprafata desfasurata 190mp si utili sunt 115 mp
La suprafata desfasurata. Suprafata construita reprezinta suprafata casei la sol (parterul).

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postxjl, on 03 aprilie 2018 - 15:51, said:

Suprafata construita reprezinta suprafata casei la sol (parterul).
Adica amprenta casei ...
Mp construit inseamna si magazie , mansarda , garaj ....

#43
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Suprafata utila  arata cat spatiu de locuit fizic este in casa - dar exista si grosimi de ziduri care genereaza  suprafata contruita  . Dupa suprafata construita  desfasurata  se va calcula  proiectul / autorizatia /impozitul  si la fel si firma care va executa proiectul - mai nou este o moda printre constructori care considera si podul suprafata construita si il tarifeaza ca si un etaj .

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde de inaltimea podului Posted Image

#45
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Am primit deja cateva oferte in baza proiectului care l-am oferit si ce-a mai buna oferta depaseste cu putin 36 000 euro .Bani in care intra ridicarea casei(manopera si materiale),invelitoare inclusiv geamuri pentru toata casa,la acesti bani practic trebuie sa mai adaug toate utilitatile care o sa ma duca undeva la 7000 plus costul proiectului cu toate autorizatiile...deci inca vreo 2000...45000 cu pereti gletuiti.Acum sunt curios si eu cum se poate face o casa cu 25000,30000 euro fiindca am vazut si am auzit multe...Intreb doar fiindca sunt sigur ca si voi ati auzit de case construite cu 25 30000 euro si mi se pare imposibil la preturile de care de care am dat...

#46
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAdrianradu, on 31 martie 2018 - 19:48, said:

Nu am mai calculat in ultima vreme dar parca eram la 28000 euro...P+M...156 mpd...la "rosu" cu acoperis de Tabla...termopane cu rulouri...in banii astia sunt si un put forat la 50 ml si o fosa si un beci.
...ce iti spuneam eu mai sus sunt Preturi intr-adevar pentru 2017...dar daca am invatat ceva de cand m-am apucat de "constructii" este ca...
..."Prost este ala' care da nu ala ' care cere..."

Vad ca nu ai mentionat nimic de Termosistem...Izolatii in Pod...sub Placa...

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
E mare oferta aia si fara sens. Tu nu ai un proiect concret. Vorbim degeaba.

#48
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ aditiplea123 - ai primit o oferta generala in functie de suma pe care ai anuntat-o pe  forum Posted Image .  In lini mari ar trebui sa ridici  casa cu bani aia , in loc de usi si gemuri as recomanda in prima faza tencuieli + sape dupa aia sa  inchizi (cel putin daca ai noroc de vreme ok sa iasa umezeala din pereti pe cale naturala) . La final o sa inmultesti suma aia cu 2 cel putin .
Firmele mari care fac case ieftine au propriile echipe care executa contructii si oameni sunt platiti cu salar fix , nu la metru patrat + cantitatea de material  cumparata  din depozit . (o casa nu e chiar asa mare treaba intr-un depozit de materiale de constructii - dar cand  un dezvoltator face contract cu 50 de case Posted Image )

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaditiplea123, on 04 aprilie 2018 - 13:03, said:

....Acum sunt curios si eu cum se poate face o casa cu 25000,30000 euro fiindca am vazut si am auzit multe...Intreb doar fiindca sunt sigur ca si voi ati auzit de case construite cu 25 30000 euro si mi se pare imposibil la preturile de care de care am dat...
Se poate daca o construiesti si tu cu manuta ta si angajezi pentru etapele mai " grele " echipa care stie ce face . De exemplu la zidit nu ai nevoie de 10 oameni , 2 sunt de ajuns , expertul care cladeste la boloboc si calfa ( in cazul asta tu ) care face adezivul , da la mana caramida etc . poti scuti multi bani daca nu esti " domn " , stii zicala aia " domnia se plateste " !

#50
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
De obicei vin in tara de 2 ori pe an.La craciun 2 saptamani si in vara 2 saptamani.Nu prea am cum sa fac treaba asta.Iti dau dreptate ca asa pot salva niste bani dar nu prea am cum.:)

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atunci ai inteles ca nu poti construi o casa , ieftin !
Si in cazul tau , poti lua si teapa tepelor , nefiind acasa sa supraveghezi , te vor fura ca in codru !
Daca vii asa de rar de ce mai optezi sa-ti faci aici casa ?! Mai bine o faci cand te intorci definitiv asta daca te mai intorci vreodata Posted Image

Edited by Baxon, 05 April 2018 - 09:26.


#52
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014

View PostBaxon, on 05 aprilie 2018 - 09:24, said:

Atunci ai inteles ca nu poti construi o casa , ieftin !
Si in cazul tau , poti lua si teapa tepelor , nefiind acasa sa supraveghezi , te vor fura ca in codru !
Daca vii asa de rar de ce mai optezi sa-ti faci aici casa ?! Mai bine o faci cand te intorci definitiv asta daca te mai intorci vreodata Posted Image
De intors o sa ma intorc cat de repede .Nu sunt nici aici cainii cu colaci in coada si in viata asta mai sunt si alte lucruri importante in afara de bani.Motivul pentru care vreau sa o fac cat sunt aici este ca odata intors acasa e mai greu in cazul in care apar si alte costuri dar fiind aici ar fi mai usor financiar :)

#53
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
@Baxon, iti dau dreptate cu lucrarea facuta cu manuta proprie. Ma gandisem si eu la asta. Numai ca trebuie ori sa locuiesti intr-o casuta de aia de lemn acolo, ori sa angajezi paznic. Altfel o sa ai un depozit cu autoservire pentru toti cei care trec prin zona...

#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaditiplea123, on 05 aprilie 2018 - 11:16, said:

De intors o sa ma intorc cat de repede .Nu sunt nici aici cainii cu colaci in coada si in viata asta mai sunt si alte lucruri importante in afara de bani.Motivul pentru care vreau sa o fac cat sunt aici este ca odata intors acasa e mai greu in cazul in care apar si alte costuri dar fiind aici ar fi mai usor financiar Posted Image
Nu ai nici un " apropiat " caruia , contra-cost sa aiba grija de constructie si sa verifice lucrarile ? Asa , cand esti departe si angajezi " echipe ", teapa e 100% Posted Image
De aia am zis , iei terenul si strangi bani ca atunci cad te apuci esti si tu acasa si poti supraveghea treaba !

Edited by Baxon, 05 April 2018 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate