Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Sfaturi pentru inceperea unei case

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaditiplea123, on 01 aprilie 2018 - 20:44, said:

Nu o sa fie nici o sala de fitness.O sa fie pod,aia e ultima mea grija la constructia casei.Ma intereseaza casa sa aibe si un aspect placut cat de cat dar daca asta inseamna sa scot  mai multi bani din buzunar  pot foarte usor sa renunt la anumite forme ,colturi ,etc.Important e interiorul  cand vine vorba de aspect,cel putin pentru mine.Nu vreau sa demonstrez nimic la nimeni ,vreau pur si simplu o casa decenta intr-un buget decent Posted Image si sper ca in bugetul pe care il am in acest moment sa o duc la un nivel cat mai inaintat.
Cel mai important este sa fie ok dpdv energetic . Aspectul il  faci din aranjamente ( pozitie , amenajare curte , flori la geamuri in jardiniere etc ) si culori ( care pot fi cu gust sau oribile ) .
Daca vrei neaparat un balcon pt design il poti face in lateral unde nu implica constructia si finisarea unei lucarne sau faci in laterale balcoane frantuzesti ( de efect ca design si fara costuri mari ) .

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007

View Postddaannii, on 01 aprilie 2018 - 09:50, said:

Cum draku intri in sala de fitnes cu usa aia pozitionata in casa scarilor la jumatate?
Pui un scaun si te urci pe el dupa care țop in ditamai sala?

Tocmai aia e ideea. Vrei sa faci fitness, descurca-te si intra pe usa aia. Ca incalzire.

#21
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
Uite cum a iesit casa mea. Fara balcoane si alte alea, dar cu terasa spre gradina.
https://forum.softpe...8#entry22670941

#22
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Cu 27000 am ridicat o casa de 125mp parter din ytong 25cm inclusiv interior, acoperis metigla in 4 ape, termopane salamander bluevolution 92 cu tripan si bagheta calda, tencuita toata la interior cu multibat, tavan din profile rigips originale si placi de 12.5, izolatie tavan 20cm vata ursa 34 si 38, izolație placă beton 5cm XPS, șapă elicopterizată, inclusiv manopera la tot.

#23
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004

View PostSpatareanul, on 01 aprilie 2018 - 22:30, said:

Cu 27000 am ridicat o casa de 125mp parter din ytong 25cm inclusiv interior...
In ce zona?

#24
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Buzău. Am început-o anul trecut în iulie. E făcută și instalația sanitară și electrică, dar în cei 27000 intră doar materialele, fără manoperă pentru cele două.

#25
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ aditiplea123  -  in primul rand  nu ramane fixat  pe un plan / imagine  luata de pe un site (sunt mari sanse  ca nimeni sa nu fi construit casa din imagine in felul respectiv)  
- cauta modele reale de case, cumpara niste  reviste  care prezinta case finalizate , le descrie povestea - un proiect de casa  de suces trebuie sa aiba o poveste, trebuie sa indeplineasca niste  functii dedicate tie si familiei tale ,
- Este gresit sa alegi o casa  in modul asta , vei avea la final casa cuiva visele cuiva , este ca si cum ai avea  o bibliteca pe care o umpli cu carti cumparate cat mai ieftin  nu din motiv ca iti sunt utile ori ai vrea sa le citesti  ci pur si simplu vrei sa umpli niste spatii goale.
- in alta ordine de idei fi atent la ce sfaturi primesti, majoritatea au ajuns la capatul santierului si au invatat pe parcurs mai multe decat au stiut ori au vrut sa  stie pe parcursul unei constructii.  
- uite aici cateva exemple de arhitectura de calitate autohtona - https://www.archdail...country/romania

#26
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014

View Postddaannii, on 01 aprilie 2018 - 09:50, said:

Cum draku intri in sala de fitnes cu usa aia pozitionata in casa scarilor la jumatate?
Pui un scaun si te urci pe el dupa care țop in ditamai sala?
Nu o sa fie nici o sala de fitness,asa apare in proiectul casei dar eu nu o sa fac nici o sala de fitness...

View Postlestad_25, on 01 aprilie 2018 - 23:02, said:

@ aditiplea123  -  in primul rand  nu ramane fixat  pe un plan / imagine  luata de pe un site (sunt mari sanse  ca nimeni sa nu fi construit casa din imagine in felul respectiv)  
- cauta modele reale de case, cumpara niste  reviste  care prezinta case finalizate , le descrie povestea - un proiect de casa  de suces trebuie sa aiba o poveste, trebuie sa indeplineasca niste  functii dedicate tie si familiei tale ,
- Este gresit sa alegi o casa  in modul asta , vei avea la final casa cuiva visele cuiva , este ca si cum ai avea  o bibliteca pe care o umpli cu carti cumparate cat mai ieftin  nu din motiv ca iti sunt utile ori ai vrea sa le citesti  ci pur si simplu vrei sa umpli niste spatii goale.
- in alta ordine de idei fi atent la ce sfaturi primesti, majoritatea au ajuns la capatul santierului si au invatat pe parcurs mai multe decat au stiut ori au vrut sa  stie pe parcursul unei constructii.  
- uite aici cateva exemple de arhitectura de calitate autohtona - https://www.archdail...country/romania
Am studiat pana acuma zeci de proiecte  :D dar asta mi-a ramas in cap ,am discutat cu alte cunostinte care au inceput la randul lor constructia unei case si incerc sa ma documentez cat mai mult pana sa apuc sa incep sa bag banii fiindca vreau sa fiu cat se poate de pregatit pentru ce ma asteapta din momentul in care incep.Sigur socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din piata deci oricat as incerca eu sa aflu un pret cat mai apropiat de ceea ce ar trebui sa fie probabil pana la urma costul va fi diferit, sunt convins...

View PostSpatareanul, on 01 aprilie 2018 - 22:30, said:

Cu 27000 am ridicat o casa de 125mp parter din ytong 25cm inclusiv interior, acoperis metigla in 4 ape, termopane salamander bluevolution 92 cu tripan si bagheta calda, tencuita toata la interior cu multibat, tavan din profile rigips originale si placi de 12.5, izolatie tavan 20cm vata ursa 34 si 38, izolație placă beton 5cm XPS, șapă elicopterizată, inclusiv manopera la tot.
Deci in cei 27 000 nu intra manopera pentru constructia casei si nici manopera pentru curent daca am inteles bine din cele 2 mesaje.Utilitatile au fost departe de pamant? ,fiindca pe mine probabil asta o sa ma coste destul de mult tinand cont ca trebuie sa trag gaz ,apa ,canalizare si curent cam la 100 metri.Eu in Baia Mare ar urma sa construiesc daca are vreo relevanta :D

#27
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
In cei 27000 intră manopera toată (săpat, fundație, elevație, zidărie, acoperiș, tavan rigips, tencuit, șapă elicopterizată) cu excepția instalației sanitare și electrice. Gaze nu sunt în zonă, conducta de apă trece pe la poartă, canalizare urmează anul acesta tot la poartă.

#28
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ aditiplea123 - cred ca  pot numara pe degete oameni care au ramas "amorezati de o poza" Posted Image . Casa va face toti bani cu conditia ca o termini si te muti in ea Posted Image . Preturile pot sa fie foarte diferite de la zona la zona, mai conteaza ce esti dispus sa faci si tu. cat mai este legal posibil  asa ceva Posted Image . Daca bugetul iti va permite  executa acel spatiu si il folosesti ca si spatiu de joaca pentru copii

#29
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
asta sper si eu,sa o pot termina.Nu vreau sa ajung sa bag niste sume de bani pentru care nu sunt pregatit sau sa ma trezesc pe la jumatatea ' drumului' ca o sa fiu nevoit sa o pun la vanzare pe olx ca mananca prea multi bani.Asta e singura mea problema fiindca am vorbit cu persoane care si-au construit si finalizat case cam la fel cu ceea ce vreau eu (ma refer la suprafata si model) si am primit raspunsuri foarte diferite.Adica am primit raspunsuri in care eram speriat de preturi si raspunsuri care ma faceau sa cred ca in banii de care duspun eu pot sa fac lucrurile sa se miste bine si de asta sunt putin confuz si am cerut un sfat si pe acest forum 😁

#30
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postaditiplea123, on 02 aprilie 2018 - 10:29, said:

... si de asta sunt putin confuz si am cerut un sfat si pe acest forum ��
Si ce simti acum dupa...?!

#31
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
nu sunt foarte convins dar probabil ca ramane sa iau legatura cu un arhitect sa fac proiectul si dupa aia cu echipa de meseriasi pentru a vedea pretul.Oricum am mai 'ciupit 'cateva sfaturi de care pot sa tin cont in momentul in care voi face proiectul casei :)

#32
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
Ai grija ca arhitectii au tot felul de fantezii in cap. Nu te arunca imediat la ce spune arhitectul, el o sa vrea sa fie urmatorul Gaudi. Dar Sagrada Familia nu s-a finalizat din 1882 de cand a fost inceputa...

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Ce comparatii Posted Image

#34
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ bobitzaaa - relax nici  cei care isi fac case nu tot timpul au vise reale - au fost uni in birou acum vreo  doi ani la care le trebuia o "Casa Alba" la o scara mai mica pe vreo 500 mp Posted Image  (am o lista mare de perle) recunosc inca astept unu care sa vrea ceva gen Gaudi.Posted Image

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pentru mine e simplu: ai bani, faci casa. Bugetele pot varia destul de mult. Sunt exemple din ambele categorii pe aria de jurnale. Nu vad rostul unor comparatii cu monumente si experimente cand omul intreaba de o casa, nu? Uite eu ii estimez din incheietura urmatoarul execitiu bugetar:
- 150 mp utili * 150 eur/mp = 22500 eur la rosu cu invelitoare
- geamuri si usi = 5000 eur (Salamander bluevolution 92 / streamline76 cu 3 sticle)
- utilitati groso modo, posibil cu o extindere de retea la gaz (daca e) = 5000 eur
- instalatie electrica completa si corecta = 3000 eur

Gata bugetul.

#36
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Calculeaza costul la suprafata construita Posted Image , dupa supprafata aia se caluleaza si autorizatia .....
- costul real il va afla cand cere oferta de pret, se poate aproxima  pe baza altor oferte .
Are in prima faza  cost de proiectare, cost de autorizare uneva  2-3000 euro (toate se aduna),

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate