Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Sfaturi pentru inceperea unei case

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Buna ziua.Doresc sa incep constructia unei case de aprox 115 mp utili ,parter plus mansarda.Cu aprox 35 000 euro in  ce stadiu pot sa ajung cu constructia casei tinand cont ca utilitatile sunt la aprox. 50 metri?Eu ma gandeam la constructia case plus acoperis si geamuri.Orice sfat bun e bine primit.Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
cu 35000 cred ca o ridici la rosu+invelitoare(tabla), la termopane nu stiu, depinde si ce preferinte ai.dupa cum ai ghicit, sunt termopane ieftine si foarte foarte scumpe, cu montaj profi sau whatever.

faza asta cu utilitatile sunt la 50 de metrii nu e relevanta.pot aparea atatea complicatii....

sfatul meu sa citesti jurnale ale casei si sa-ti deschizi si tu unul.

Edited by bobitad, 31 March 2018 - 19:38.


#3
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Nu am mai calculat in ultima vreme dar parca eram la 28000 euro...P+M...156 mpd...la "rosu" cu acoperis de Tabla...termopane cu rulouri...in banii astia sunt si un put forat la 50 ml si o fosa si un beci.
Daca EE este la 50 ml si nu va trebui sa despagubesti pe nineni nu va costa foarte mult dar Gazele cred ca da...
Spor

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 aditiplea123, on 31 martie 2018 - 19:09, said:

Buna ziua.Doresc sa incep constructia unei case de aprox 115 mp utili ,parter plus mansarda.Cu aprox 35 000 euro in  ce stadiu pot sa ajung cu constructia casei tinand cont ca utilitatile sunt la aprox. 50 metri?Eu ma gandeam la constructia case plus acoperis si geamuri.Orice sfat bun e bine primit.Multumesc anticipat.
Daca nu iei tepe/nu intampini probleme majore pe traseu, o faci la rosu cu geamuri cu tot.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cu 35.000 o ridici la rosu, fara tabla, geamuri si cu cele mai ieftine materiale.

#6
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
35.000 te duc la rosu + acoperis si geamuri.
Curentul si gazele, alta chestie, oricum o sa ai nevoie de curent pentru constructie. Daca nu ai un vecin de la care sa iei curent o vreme, e rau de tot. Poate dura si 3-4 luni (la mine a durat vreo patru si jumatate). Costul e destul de mare de la 50 de metri. La mine stalpul e la poarta si m-a costat 3.500 lei doar instalarea (in afara de aprobari, taxe, avize si altele). Iar conectarea a durat aproape trei luni din cele patru si jumatate.
Pentru gaze, in functie de primarie, nu o sa poti face cerere pana cand nu ai macar casa la rosu. Poate chiar finisata, daca ai ghinion. Si va dura cel putin 7-8 luni si asta de la data cererii.

#7
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Ma gandesc ca depinde si de zona tarii in care se construieste.Preturile probabil difera cel putin la manopera.Pot fi cu plus sau minus.Multumesc celor care mi-au raspuns.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cu 35000 de euro o si termini daca chiar vrei ! Binenteles ca poti sa cheltui si 350.000 de euro si sa nu o termini Posted Image
Da si tu mai multe detalii despre viitoarea casa din ce vrei s-o faci , ce caramida sau bca sau lemn , stii tu , detaliile importante care tin de costuri . Apoi zi-ne daca o ridici cu mana ta sau angajezi echipa sau o firma care sa te jupoaie Posted Image

#9
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014

 Baxon, on 31 martie 2018 - 22:09, said:

Cu 35000 de euro o si termini daca chiar vrei ! Binenteles ca poti sa cheltui si 350.000 de euro si sa nu o termini Posted Image
Da si tu mai multe detalii despre viitoarea casa din ce vrei s-o faci , ce caramida sau bca sau lemn , stii tu , detaliile importante care tin de costuri . Apoi zi-ne daca o ridici cu mana ta sau angajezi echipa sau o firma care sa te jupoaie Posted Image
Eu ma gandeam la caramida dar daca crezi ca imi poti sugera o idee mai buna nu ma supar :D si sa angajez o echipa de oameni pe care ii cunosc sau ma rog, au mai construit pentru cineva din familie si sunt  meseriasi buni de incredere .Am pus in poze proiectul casei informativ, Nu imi permit cele mai bune materiale din punct de vedere calitativ dar nici nu vreau sa pun ce e mai ieftin,undeva la mijloc.Cu stima!

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti spun parerea mea , apoi tu faci cum vrei :)
La planul parter ai o greseala tipica la living cu chestia aia iesita si rotunjita ( e o aberatie costisitoare dpmdv ) ; daca deasupra ai terasa , o sa plangi cati bani bagi in termoizolare si hidroizolare ca sa nu faci condens ! Apoi va trebui sa faci pe tavanul living-ului o grinda armata sa sustina zidurile de la etaj care sunt retrase => alta cheltuiala in plus .
In configuratia actuala o sa bagi betoane si armaturi in plus , acoperis in 10 ape etc  si asta iti va face diferenta intre a termina casa si a nu termina casa ( dpmdv e un kici prelungirea aia a livingului cu probleme la aplicarea termosistemului => ori o faci dreapta ori n-o faci  )
Ca materiale eu as zice s-o faci din bca ytong de 40 cm cu termosistem de 10 cm de polistiren sau ytong de 30 cm cu termosistem de 20 cm pt un consum redus de energie .
Nu mi-e clar cum e acoperisul din moment ce zici ca e mansarda ...

#11
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014

 Baxon, on 31 martie 2018 - 22:41, said:

Iti spun parerea mea , apoi tu faci cum vrei Posted Image
La planul parter ai o greseala tipica la living cu chestia aia iesita si rotunjita ( e o aberatie costisitoare dpmdv ) ; daca deasupra ai terasa , o sa plangi cati bani bagi in termoizolare si hidroizolare ca sa nu faci condens ! Apoi va trebui sa faci pe tavanul living-ului o grinda armata sa sustina zidurile de la etaj care sunt retrase => alta cheltuiala in plus .
In configuratia actuala o sa bagi betoane si armaturi in plus , acoperis in 10 ape etc  si asta iti va face diferenta intre a termina casa si a nu termina casa ( dpmdv e un kici prelungirea aia a livingului cu probleme la aplicarea termosistemului => ori o faci dreapta ori n-o faci  )
Ca materiale eu as zice s-o faci din bca ytong de 40 cm cu termosistem de 10 cm de polistiren sau ytong de 30 cm cu termosistem de 20 cm pt un consum redus de energie .
Nu mi-e clar cum e acoperisul din moment ce zici ca e mansarda ...
Chestia aia rotunjita nu ma intereseaza prea mult,Asa era in proiect ,pot sa o fac dreapta fara probleme.Multumesc de sfat.Cam asa ar trebui sa arate casa

Attached Files



#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Hai sa-ti mai zic cate-ceva : tot dpmdv orice balcon , terasa la etaj iti va ridica costurile inutil . Nu ai nevoie de balcon la o casa ca ai curte !  Balconul in afara de " estetica " este inutil , va strange praf si va costa foarte mult la finisare , evacuare apa de la ploaie , zapada ...
Garajul : daca nu ai acces direct din garaj in casa nu merita sa il inglobezi in constructie pt ca iti ridica costurile aiurea , tu ai nevoie in prima faza sa termini casa sa te muti , pt masina poti construi ulterior o copertina sau chiar un garaj  care poate fi lipit de casa sau nu ( ramane sa decizi dupa ) .
Alta chestie am vazut ca ai un colt intre garaj si casa , casa fiind mai iesita - ori aduci totul la nivel ca sa poti face acoperisul in 2 ape simpli , eficient fara pierderi inutile de material , ori faci lucarna si implicit costurile vor creste !
gandeste=te bine ca doar designul nu-ti face economie nici la construit nici la intretinerea viitoare .
Eu in locul tau as regandi toata treaba pt ca , din ce am observat si pe tavanul bucatariei si locului de luat masa ai nevoie de grinzi de beton armate sa sustina zidurile baii de deasupra .

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Auzi, dacă e sa asculți sfaturi ca " nu fa aia ca e costisitoare", " ailaltă (garaj, balcon) nu-ți trebuie, ca aduna praf", etc. .. etc ... da-o-n colo de casa, ce sa-ți mai bați capul, mai bine plimba-te, bea, mănâncă și f.. , ca viața e ... Cum e.

Dacă,  însă,  vrei sa iti construiești,  ție și familiei tale, actuale si/sau viitoare un CĂMIN , caută ceva ce crezi ca ți se potriveste: daca-ti place living rotund,  fa-l rotund , vrei sa ai masina calda când pleci iarna de acasă,  fa garaj cu acces din casa. ...
Banii n-o sa-ți ajungă sa o termini. Gandeste-te ce surse de venit ai, câți bani mai poți baga în casa în următorii 2-3-4 ani, fără a-ți afecta viața obișnuită (da, se pot face mici compromisuri), calculează un 450-500 euro pe mp la gata și astfel poți sa știi cam ce te așteaptă.
Citește câteva jurnale despre case asemănătoare celei dorite, doar pentru a te orienta și pregăti pentru ceea ce te așteaptă.  
Nu renunța asa usor.

Apropo,  la etaj, doar o baie. Când ieși de la finele și baia e ocupata, ce faci ?

*Menționez ca e ușor sa dai sfaturi din "fata"  tastaturii.
*Insist sa fac precizarea ca am "rotund" la casa, pe 2 laturi (sac-sac), am garaje cu acces din casa, la demisol, fiind teren în panta, și balcoane generoase la aproape toate camerele. Teren ? "Decat" 938 mp. Pe colt.

#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cum draku intri in sala de fitnes cu usa aia pozitionata in casa scarilor la jumatate?
Pui un scaun si te urci pe el dupa care țop in ditamai sala?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 cristobob, on 01 aprilie 2018 - 07:33, said:

,
....
*Menționez ca e ușor sa dai sfaturi din "fata"  tastaturii.
*Insist sa fac precizarea ca am "rotund" la casa, pe 2 laturi (sac-sac), am garaje cu acces din casa, la demisol, fiind teren în panta, și balcoane generoase la aproape toate camerele. Teren ? "Decat" 938 mp. Pe colt.
Eu l-am sfatuit sa faca o casa buna dpdv energetic , nu cu turle si colturi care ii cresc costurile inutil .
Daca citeai atent bugetul e unul modest , asta insemna ca omul doreste o casa functionala nu un kich de design ..
Fiecare face ce doreste pe banii lui ..

#16
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 ddaannii, on 01 aprilie 2018 - 09:50, said:

Cum draku intri in sala de fitnes cu usa aia pozitionata in casa scarilor la jumatate?
Pui un scaun si te urci pe el dupa care țop in ditamai sala?
Sala de fitness se afla deasupra garajului. Garajul este mai jos decat casa cu 30-45 cm. Intrarea in sala de fitness se face de pe podestul scarii si este o.k. Am mai vazut asa ceva.

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 01 aprilie 2018 - 07:33, said:

...
*Menționez ca e ușor sa dai sfaturi din "fata"  tastaturii.
...
Ca sa fie clar, era autocritica.

#18
aditiplea123

aditiplea123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.01.2014
Nu o sa fie nici o sala de fitness.O sa fie pod,aia e ultima mea grija la constructia casei.Ma intereseaza casa sa aibe si un aspect placut cat de cat dar daca asta inseamna sa scot  mai multi bani din buzunar  pot foarte usor sa renunt la anumite forme ,colturi ,etc.Important e interiorul  cand vine vorba de aspect,cel putin pentru mine.Nu vreau sa demonstrez nimic la nimeni ,vreau pur si simplu o casa decenta intr-un buget decent :D si sper ca in bugetul pe care il am in acest moment sa o duc la un nivel cat mai inaintat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate