Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum e cu admiterea asta pentru licenta la Biologie(UNIBUC)?!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut! O sa incep prin a spune ca am facut multe alegeri proaste in viata. Una a fost sa consider examenul de Bacalaureat un mijloc si nu neaparat un scop. Prin urmare nota de promovare a fost un umil sase si zece sutimi acum 3 ani de zile cand am terminat liceul. Am decis atunci sa urmez o postliceala sanitara, cazandu-mi cu tronc biologia si chimia de la primul amino acid invatat. Am facut foarte putin biochimie (primul an). Am continuat totusi sa invat din tot ce mi-a cazut in maini.

In vara imi dau licenta si voi deveni asistent medical dar imi displace enorm. Stiu, ironic. Nu voi profesa nicioadata in acest domeniu dar mi-am descoperit adevarata pasiune urmand aceasta scoala!


Nu am reusit sa gasesc pe Google rezultatele admiterii pentru licenta la Facultatea de Biologie din cadrul UNIBUC. Din pacate, pe site scrie clar ca se ia in considerare 100% media de la BAC. Mi-as fi dorit sa dau iarasi Bacalaureatul dar nu mai am dreptul.


Stie cineva care a terminat sau care inca este student daca acel eseu motivational este luat in considerare cand se face admiterea? Cum se decide ultima medie de BAC pentru admitere? Sunt admisi primii 40 de oameni care aplica cu cele mai mari medii pentru buget sau se ia in considerare si eseul acela? Poate cineva sa-mi spuna care a fost ultima medie admisa la buget pentru anul trecut?(am mentionat si mai sus ca nu gasesc fisa cu rezultatele pe google sau pe site-ul fac.)

Mi-as fi dorit sa pot profesa in domeniul Cercetarii Biologiei Moleculare, Celulare si de Dezvoltare prin America dar din pacate nu-ti da nimeni drept de libera practica fara ca macar sa ai licenta provenita de la o fac. acreditata. Cealalta cale presupun ca este sa studiez si mai mult si sa public propriile mele teze in Biologie ca sa ma ia cineva in serios, hahahah.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile PERTINENTE si DE BUN SIMT! :D O zi placuta va doresc tuturor!

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 ravaell, on 31 martie 2018 - 17:39, said:

Mi-as fi dorit sa pot profesa in domeniul Cercetarii Biologiei Moleculare, Celulare si de Dezvoltare prin America
Nu te plafona, doreste-ti sa profesezi in domeniul asta pe statia spatiala internationala.
Mergi la facultatea dorita, bugetata sau nu. (orisicum, rezultatele din prima sesiune vor decide daca gratuitatea va fi valabila in continuare).

 ravaell, on 31 martie 2018 - 17:39, said:

Salut! O sa incep prin a spune ca am facut multe alegeri proaste in viata.
Nu ai invatat nimic din alegerile proaste facute in viata?

 ravaell, on 31 martie 2018 - 17:39, said:

Stie cineva care a terminat sau care inca este student daca acel eseu motivational este luat in considerare cand se face admiterea?
Nu, nu este luat in considerare. Este asa, la "OHA"! ( oricine aplica, obtine nota 11 cu felicitari  pentru eseu)
Ei au nevoie de bani, implicit de studenti.
Mai multi studenti , mai multi bani.
http://www.unibuc.ro...amente-si-taxe/
http://www.unibuc.ro...mitere-2018.pdf

Edited by OPEDI, 31 March 2018 - 18:00.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Scrie foarte clar ca media de la BAC conteaza in proportie de 100% deci nimeni nu-ti va citi eseul dar, la depunerea dosarului de inscriere in concurs, se verifica daca se afla sau nu in continutul acestuia doar asa, pentru indeplinirea formalitatii.

#4
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 Naijax, on 31 martie 2018 - 17:53, said:

Scrie foarte clar ca media de la BAC conteaza in proportie de 100% deci nimeni nu-ti va citi eseul dar, la depunerea dosarului de inscriere in concurs, se verifica daca se afla sau nu in continutul acestuia doar asa, pentru indeplinirea formalitatii.

Deci eseul e doar de forma. Multumesc!

 OPEDI, on 31 martie 2018 - 17:48, said:

Nu te plafona, doreste-ti sa profesezi in domeniul asta pe statia spatiala internationala.
Mergi la facultatea dorita, bugetata sau nu. (orisicum, rezultatele din prima sesiune vor decide daca gratuitatea va fi valabila in continuare).

Nu ai invatat nimic din alegerile proaste facute in viata?


Nu, nu este luat in considerare. Este asa, la "OHA"!


Ceea ce ma sfatuiesti este sa ma duc si la taxa pentru ca am sansa sa ma mut la buget dupa sesiune? E posibil? Oricum asta ar insemna ca cineva de la buget sa treaca la taxa in locul meu in functie de rezultate, lucru care banuiesc ca e putin probabil. Multumesc pentru raspuns!

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 ravaell, on 31 martie 2018 - 17:55, said:

Deci eseul e doar de forma. Multumesc!

Cam asa ceva dar trebuie neaparat sa il ai in dosarul de inscriere.
Baza este media de la bacalaureat 100%
În cazul în care vor exista egalități între mediile candidaţilor clasaţi pe ultimul loc, se vor aplica următoarele criterii de departajare:
- nota obţinută în cadrul examenului de bacalaureat la Limba și literatura română, proba scrisă;
- nota obținută în cadrul examenului de bacalaureat la una din disciplinele biologie, chimie, matematică, fizică.

#6
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 Naijax, on 31 martie 2018 - 18:02, said:


Cam asa ceva dar trebuie neaparat sa il ai in dosarul de inscriere.
Baza este media de la bacalaureat 100%
În cazul în care vor exista egalități între mediile candidaţilor clasaţi pe ultimul loc, se vor aplica următoarele criterii de departajare:
- nota obţinută în cadrul examenului de bacalaureat la Limba și literatura română, proba scrisă;
- nota obținută în cadrul examenului de bacalaureat la una din disciplinele biologie, chimie, matematică, fizică.


Mi-as dori sa vad care a fost ultima medie de BAC admisa la buget oricum. Nu ar avea rost sa ma inscriu aiurea daca ultima medie a fost 8. spre exemplu. Nu gasesc fisa cu rezultatele pe nicaieri. La un moment dat era un site ce parea ca ar fi detinut rezultatele dar nu puteam sa intru pe el. Primeam o eroare de baza de date.

#7
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Vezi ca in orice facultate sunt organizatii studentesti. Incearca sa iei legatura cu cineva de acolo si vei afla nota.

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 ravaell, on 31 martie 2018 - 18:01, said:

, lucru care banuiesc ca e putin probabil. Multumesc pentru raspuns!
Ce anume este "putin" probabil?
Moartea "unuia"?, restante la toate examenele?, un copil din flori?, o alegere gresita in viata altcuiva?
Eu zic sa stai acasa si sa astepti o diploma de licenta in domeniul dorit.

#9
hanssick

hanssick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 11.07.2006
Aici ai toate facultatile de la UniBuc(media max,respectiv min. buget/taxa): http://admitere.unib...rești-2018.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate