Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Facultate buna sau scoala vietii ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthalflife, on 31 martie 2018 - 17:54, said:

Unii nu vor sa am succes.

Nici asta n-o stii bine.
Nu "Unii" ci toti au ca scop insuccesul tau.
Deci, la ce bun sa mai incerci.

De unde veniti taica?
Ma amuzati asa de pasti... bah da' ma amuzati mah!

#38
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Posthalflife, on 31 martie 2018 - 17:30, said:

Ca sa ai succes financiar trebuie sa faci o facultate buna sau iti trebuie doar "scoala vietii" ?
poate ambele ?  
http://www.gsp.ro/fo...cul-536184.html

#39
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostDJPocaitul, on 31 martie 2018 - 18:07, said:

Dar de unde le scoti bre halflife ???
Cum de unde? Din halfbrain!

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBalisticWords, on 31 martie 2018 - 20:15, said:

Pai si eu cum am zis? trebuia neparat ''care-o''?
:D
Nu. Las-o așa.

#41
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
Al Capone a avut doar scoala vetii. Ultima parte a vietii a petrecut-o la inchisoare.

#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Facultate buna sau scoala vietii ?

Nu conteaza daca ramai corigent la ambele.
Am inteles ca la scoala vietii se face programare. Lectia numaru' 1: daca vezi garda arunci cardu' si fugi de langa bancomat.

#43
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Nici una nu iti garanteaza succesul in viata,totusi o facultate buna iti poate mari foarte mult sansele de a duce o viata decenta.Dupa parerea mea pentru a avea  cu adevarat succes in viata trebuie sa ai niste abilitati naturale peste majoritatea oamenilor pe care eventual le rafinezi fie prin studiu (ai abilitati matematica ,ingineresti ,limbi straine etc) sau este iute de minte in sensul ca te prinzi repede ce vor oamenii,iti faci relatii ,deschizi o afacere cum ar veni invarti ceva(as incadra-o la scoala vietii).Si mai conteaza ceva noroc/conjunctura care iti poate da un boost de 300-400% in drumul tau spre succes.

Edited by grapefruit, 01 April 2018 - 14:58.


#44
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Deci iti trebuie din ambele. Dar pe care trebuie pus mai mult accentul ?

#45
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthalflife, on 01 aprilie 2018 - 16:54, said:

Deci iti trebuie din ambele. Dar pe care trebuie pus mai mult accentul ?

vezi ce zic dusmanii....ca sa le faci in ciuda:)

#46
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Scoala vietii inseamna de fapt abilitati naturale rafinate "pe strada" sau in alte medii. Se refera in general la cei care sunt f abili manipulatori, ghicesc imediat ce vor oamenii din jur si cum sa-i manevreze. Unii adauga niste studii la abilitatile astea si au succes nebun, altii se multumesc cu combinatii marunte. Dar nu e genul de lucru pe care-l faci in loc de facultate. Dintre toti "baietii de cartier" cu care am copilarit, doar unu are cat de cat succes cu "scoala vietii". Restul, castiga putin sau f putin in job-uri nasoale. Un altul, desi nu era vreun geniu sau vreun manipulator perfect, a invatat o meserie si acum castiga f bine practicand meseria respectiva.

Ce vreau sa spun este sa nu te iei dupa altii si sa te concentrezi pe ce esti tu bun sa faci. Nu fi o oaie. :) Daca esti bun la pictura (dar bun de tot), fa asta, daca esti bun la tuns, fa-te stilist, daca iti plac masinile, invata bine mecanica si tot asa. Cand aveam eu vreo 15 ani, era moda asta, ca toti trebuie sa faca o facultate. Vedeam in jurul meu oameni care se tarau la bac, se tarau la capacitate si pe urma aruncau cu banii la particulare crezand ca ii asteapta salarii de 1k de euro doar pentru ca le da cineva hartia aia.

#47
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Majoritatea fac ce au facut si parinti nostri, merg la job, ajung acasa, mananca, dorm.
Facultatea te frustreaza si te incurca, poti sa stai cu gandul ca ai facultate si sa bifezi doar job interviu aranjate.

Si iara increderea in locul de munca sau realitatea ca bani trebuue investiti si nu cheltuiti cu gandul ca ai job stabil.
Deci mai bine ceva de antreprenoriat si mai putina baza in job

Si ca raspuns? Cred ca iti trebuie si ceva facultate, macar sa intelegi cum se fac pile, relatie, cei care au fost la o facultate buna intelrg ce zic...

Edited by Htngf, 01 April 2018 - 19:33.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthalflife, on 01 aprilie 2018 - 16:54, said:

Deci iti trebuie din ambele. Dar pe care trebuie pus mai mult accentul ?

Nu "din ambele" ci "ambele"
Trebuie pus accentul pe ele.

Diferenta este ca "scoala vietii" nu se invata la scoala, aia e experienta. Inseamna invatarea din greselile tale si chiar din greselile altora.
Aia e foarte greu.
La romani e aproape imposibil sa recunoasca faptul ca au facut ceva gresit.

#49
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

View Postalthea, on 01 aprilie 2018 - 08:32, said:

Posted Image
Nu. Las-o așa.
Facepalm and Napalm.

View Postfigo1988, on 01 aprilie 2018 - 17:09, said:

Scoala vietii inseamna de fapt abilitati naturale rafinate "pe strada" sau in alte medii. Se refera in general la cei care sunt f abili manipulatori, ghicesc imediat ce vor oamenii din jur si cum sa-i manevreze. Unii adauga niste studii la abilitatile astea si au succes nebun, altii se multumesc cu combinatii marunte. Dar nu e genul de lucru pe care-l faci in loc de facultate. Dintre toti "baietii de cartier" cu care am copilarit, doar unu are cat de cat succes cu "scoala vietii". Restul, castiga putin sau f putin in job-uri nasoale. Un altul, desi nu era vreun geniu sau vreun manipulator perfect, a invatat o meserie si acum castiga f bine practicand meseria respectiva.

Ce vreau sa spun este sa nu te iei dupa altii si sa te concentrezi pe ce esti tu bun sa faci. Nu fi o oaie. Posted Image Daca esti bun la pictura (dar bun de tot), fa asta, daca esti bun la tuns, fa-te stilist, daca iti plac masinile, invata bine mecanica si tot asa. Cand aveam eu vreo 15 ani, era moda asta, ca toti trebuie sa faca o facultate. Vedeam in jurul meu oameni care se tarau la bac, se tarau la capacitate si pe urma aruncau cu banii la particulare crezand ca ii asteapta salarii de 1k de euro doar pentru ca le da cineva hartia aia.
Bravo, subscriu!

View Postjimi91, on 01 aprilie 2018 - 17:02, said:


vezi ce zic dusmanii....ca sa le faci in ciuda:)
Sa arunce cu banii in dujmani sa le face cucuie.

#50
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostTsunnnami, on 01 aprilie 2018 - 20:39, said:

Nu "din ambele" ci "ambele"
Trebuie pus accentul pe ele.

Te apuci de lipit afise electorale: vin prezidentialele, localele si parlamentarele. In paralel e recomandabil sa fii si lider de opinie/troliu/postac (ca mine)/... pe retelele de socializare...

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostRomeoM, on 07 aprilie 2018 - 11:50, said:

e recomandabil sa fii si lider de opinie/troliu/postac (ca mine) (ca mine)/... pe retelele de socializare...
Tanti Gratiela, tu esti ?   :roflmaofast:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate