Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

AMD Radeon R5 M330 on Ubuntu 16.04

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postshogun1, on 31 martie 2018 - 17:03, said:

Fă comparație cu windowsul neinstalat, și ăla tot cu driver generic, arată chiar mai rău windowsul... Nici culorile alese de Canonical pentru Ubuntu nu-s un exemplu de urmat...

Te referi la cum arată install-ul de la windows? Da, arată cam dubios, cel puțin fereastra windows 7 like (fără aero). Însă nu sunt imagini pe care le pot observa din install.

#20
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Am încercat pe un laptop mai vechi, același stick cu Ubuntu 16.04, se vede perfect.
Nu știu exact modelul plăcii, în ubuntu, la detalii, scria ceva Intel Mobile graphics.

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postshogun1, on 31 martie 2018 - 16:05, said:

Fă-ți loc liber pe disc, 15- 20 Gb, instalează-l, fă-i update-urile, instalează driverul video și verifică, poate te va satisface și-l păstrezi, poate nu și-l ștergi. In sesiune live rulează c-un driver generic, tocmai pentru a rula pe orice mașină.

LE: mai precis nu pot fi, n-am avut niciodată plăci AMD, nici procesoare, dar nVidia mi-au funcționat ok, Intel excelent, de ani de zile iau doar plăci integrate Intel, dăcă nu joci jocuriși nu faci alte chestii Intel e suficient.
Alte chestii fiind ce?Laptopurile „enterprise” aveau pana nu demult toate placi video dedicate pentru ca Intel producea niste pastai ce nu permiteau configuratii multimonitor peste 2 ,thinkpadul meu specifica expres ca, configuratii cu 3 displayuri active (2 + cel al laptopului) merg doar pe thinkpaduri cu placa nvidia instalata. Putinele jocuri ce sunt disponibile pe linux merg mai bine pe placile dedicate,altfel daca nu faci nicio sarcina ce implica placa video in mod expres ai dreptate.In acelasi timp vp9 nu este accelerat hardware de intel decat de la seria skylake in sus deci daca vrei youtube in browser cu cpu minimal ai nevoie de un GPU dedicat.
Intel in acelasi timp are

#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Alte chestii fiind pe lângă jocuri proiectările 3D, editările video, și altele la fel, pentru care un chipset grafic integrat nu e suficient.
Depinde cum ”legi” monitoarele externe, eu pe un laptop Samsung de vreo 8 ani ce are doar integrată Intel HD 4000 (sau HD 3000 nu rețin exact...) pot folosi 4 monitoare, cel implicit plus alte 3, 1 prin mufa HDMI, 1 prin VGA și 1 cu Chromecast2. La fel pe Lenovo cu Intel HD 5500, ăsta-i mai modern, îl am doar de vreo 2 ani. Pe ambele laptopuri simt nevoia unei plăci video dedicate (aș prefera nVidia) doar la ceva editări video și la vreun screencast. Dar nu asta e tema discuției!

LE: știam că s-a mai discutat problema multi-monitor: https://forum.softpe...-dual-monitors/

Edited by shogun1, 01 April 2018 - 06:41.
Completări


#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pe hd4000 poti,de la astea s-a desteptat Intel.Nu poti pe alea mai vechi.

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postshogun1, on 01 aprilie 2018 - 06:36, said:

Alte chestii fiind pe lângă jocuri proiectările 3D, editările video, și altele la fel, pentru care un chipset grafic integrat nu e suficient.
As fi foarte mirat daca cineva chiar foloseste o placa video decenta in linux, din moment ce nu prea exista soft sa o foloseasca. Shotcut stie de gpu doar in windows, Kdenlive are careva efecte care folosesc gpu, dar sunt inutile, iar in lightworks obtin rezultate mai bune cu placa integrata decat nvidia 960m!
As face schimb oricand la laptopul meu cu altul cu un quad i5 mai nou care sa stie nativ x265.

Edited by lucifer76, 01 April 2018 - 07:16.


#25
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Fiind vorba de cât de bine merg plăcile intel, vreau să aduc în discuție faptul că un prieten are pe un laptop asus cu aceeași placă video integrată: Intel HD 5500, fără să aibă una dedicată și-i merge perfect windows 10, chiar și unele jocuri gen LOL, CS:go sau mafia II (deși nu la performanțe optime, dar pe la 45 - 50~ fps), chiar și Photoshop (deși nu e chiar heavy). Însă eu nici de atât n-am nevoie (adică nu joc mai nimic), iar Intel-ul meu (repet, 5500) se vede mai prost live decât un Intel Mobile de pe un laptop mai vechi, nu are absolut niciun sens.

Vreau să trec de la windows 8.1 la Ubuntu pentru că am probleme cu lag-ul, adică, nu e smooth, nu merge la fel de bine pe cât ar trebui, având în vedere specificațiile. windows 8.1 shit, am instalat acum ceva timp un program ce necesita microsoft visual c++ 2013, ceva de genul, și am fost nevoit să dau un restore point pentru că mergea oribil, lag la fiecare chestie, ba chiar probleme cu ventilația după ce stătea pe idle. Spunând astea, mă gândesc că laptop-ul e de vină mai degrabă.

P.S.: Căutând zilele astea despre problemă, am văzut că și alții, care au lenovo G5-80 întâmpină aceeași problemă pe alte versiuni ubuntu.

Edited by lepnem, 01 April 2018 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate