Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

AMD Radeon R5 M330 on Ubuntu 16.04

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Salut.
Voiam să trec de la Windows 8.1 preinstalat pe un laptop lenovo G50-80 care are următoarele detalii tehnice:
RAM: 16 GB,
Proccesor: Intel core i7-5500u
Placă video integrată: Intel HD graphics 5500
Placă video dedicată: AMD Radeon R5 M330.

Mi-am pus Ubuntu 17.10 pe un flash drive/stick, l-am boot-at live și totul se vede aiurea, culori spălăcite, mă refer la imagini/video-uri, pe o rezoluție potrivită.
Am făcut un screenshot: https://i.imgur.com/CoiR3xN.png și totul se vede bine de pe alt sistem.
Observ că ubuntu îmi folosea placa integrată.

De aici am tras concluzia că ar putea fi vreo problemă cu driver-ul plăcii video dedicate.
M-am gândit c-ar merita să încerc ubuntu 16.04, din nou, să-l testez live de pe usb, însă vreau să văd aud prima oară părerea.


Ubuntu 16.04 suportă placa video dedicată? Din câte văd pe site-ul celor de la AMD, seria R5 M330 are suport doar pentru windows.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlepnem, on 31 martie 2018 - 14:46, said:

Ubuntu 16.04 suportă placa video dedicată?
Chiar daca suporta, trebuie sa comuti MANUAL intre cele doua placi. Totusi ai instalat driverele?

#3
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postlucifer76, on 31 martie 2018 - 15:01, said:

Chiar daca suporta, trebuie sa comuti MANUAL intre cele doua placi. Totusi ai instalat driverele?
N-am instalat încă Ubuntu 16.04, când am încercat 17.10: era doar live, de pe un stick, nu m-am uitat după driver-e.

Vreau să știu cum funcționează la windows, adică, windows-ul când folosește placa dedicată și când o folosește pe cea integrată? Vreau să știu pe care s-o aleg să funcționeze la fel ca pe windows.
Ca idee, fac lucruri obișnuite pe el: mă uit la video-uri/filme, folosesc în cea mai mare parte browser-ul și uneori un text editor.
Fără gaming sau editări video sau alte lucruri heavy.

Edited by lepnem, 31 March 2018 - 15:07.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E ok driverul pentru R5 340: https://support.amd..../download/linux

Oricum placa integrată Intel ar trebui să fie suficientă la ce vrei tu, eu doar asta folosesc.

Edited by shogun1, 31 March 2018 - 15:07.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Placa video AMD Radeon R5 M330 are suport si pt. Linux, dar trebuie sa le instalezi manual.
https://support.amd....ics-Stacks.aspx

Ubuntu 16.04 suporta placa video Intel HD graphics 5500, dar trebuie sa faci update la sistem pt. a se instala cel mai nou Kernel care are driverul ala ! in Live Cd se vede urat.
Si sa comuti intre placile video; eventual dezactiveaza AMD Radeon R5 M330 din BIOS (daca merge !).

Edited by super8, 31 March 2018 - 15:10.


#6
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postsuper8, on 31 martie 2018 - 15:06, said:

Placa video AMD Radeon R5 M330 are suport si pt. Linux, dar trebuie sa le instalezi manual.
Ubuntu 16.04 suporta placa video Intel HD graphics 5500, dar trebuie sa faci update la sistem pt. a se instala cel mai nou Kernel care are driverul ala ! in Live Cd se vede urat.
Si sa comuti intre placile video; eventual dezactiveaza AMD Radeon R5 M330 din BIOS (daca merge !).
Să fac update la sistem? N-ar trebui să aibă deja tot ce-i trebuie din install? Mă refer la lucruri foarte importante ca și kernel-ul.
Vreo idee de ce se vede urât pe live CD/usb?
De ce ar trebui să dezactivez placa dedicată?

View Postshogun1, on 31 martie 2018 - 15:06, said:

E ok driverul pentru R5 340: https://support.amd..../download/linux

Oricum placa integrată Intel ar trebui să fie suficientă la ce vrei tu, eu doar asta folosesc.
Da, m-am gândit că e suficientă, însă vreau să meargă la fel ca pe windows, cum m-am obișnuit.

Edited by lepnem, 31 March 2018 - 15:11.


#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlepnem, on 31 martie 2018 - 15:06, said:

Vreau să știu cum funcționează la windows, adică, windows-ul când folosește placa dedicată și când o folosește pe cea integrată? Vreau să știu pe care s-o aleg să funcționeze la fel ca pe windows.
In primul rand, nu ai nevoie de placa dedicata, doar nu joci GTA5. In al doilea rand, in Ubuntu trebuie sa comuti manual din drivere intre placi. Nu stiu cum e la ATI, dar la Nvidia trebuie aleasa placa si apoi restart ca sa comute.
Exista alte distributii care fac asta automat, dar, cum ziceam, oricum nu folosesti placa ATI la jocuri ca sa conteze.

#8
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postlucifer76, on 31 martie 2018 - 15:22, said:

In primul rand, nu ai nevoie de placa dedicata, doar nu joci GTA5. In al doilea rand, in Ubuntu trebuie sa comuti manual din drivere intre placi. Nu stiu cum e la ATI, dar la Nvidia trebuie aleasa placa si apoi restart ca sa comute.
Exista alte distributii care fac asta automat, dar, cum ziceam, oricum nu folosesti placa ATI la jocuri ca sa conteze.
Înțeleg.

Update: Am încercat live de pe USB 16.04 și e același lucru, doar că dacă la 17.10 gnome-shell consuma mult CPU, aici compiz-ul o face.
Am făcut niște poze cu telefonul, pentru că, din nou, screenshot-urile se văd perfect de pe un alt sistem, doar ca să știți despre ce fel de proastă calitate vorbesc:
https://i.imgur.com/X1SfgQ4.jpg
https://i.imgur.com/5Wyv9m2.jpg


Vreau să menționez, dacă contează, că am observat un mesaj la boot: [Firmware bug] și încă ceva, n-am apucat să citesc.

Edited by lepnem, 31 March 2018 - 15:57.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ai facut 2 poze identice.
Trebuia sa pui si ceva poze cu video, cum zici.
Mie mi se par OK.
In afara de acele dungi de culoare/gradient, care nu au treaba cu culori spalacite...
Nu vad nimic aiurea, atit de nasol.....

#10
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 31 martie 2018 - 15:54, said:

Ai facut 2 poze identice.
Trebuia sa pui si ceva poze cu video, cum zici.
Mie mi se par OK.
In afara de acele dungi de culoare/gradient, care nu au treaba cu culori spalacite...
Nu vad nimic aiurea, atit de nasol.....
Nu știam cum să mă exprim corect (culori spălăcite)

Doar pentru motivul ăsta aș prefera să rămân pe Windows.
Însă, îmi place Ubuntu și aș vrea să găsesc o soluție.

Edited by lepnem, 31 March 2018 - 15:59.


#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Fă-ți loc liber pe disc, 15- 20 Gb, instalează-l, fă-i update-urile, instalează driverul video și verifică, poate te va satisface și-l păstrezi, poate nu și-l ștergi. In sesiune live rulează c-un driver generic, tocmai pentru a rula pe orice mașină.

LE: mai precis nu pot fi, n-am avut niciodată plăci AMD, nici procesoare, dar nVidia mi-au funcționat ok, Intel excelent, de ani de zile iau doar plăci integrate Intel, dăcă nu joci jocuriși nu faci alte chestii Intel e suficient.

Edited by shogun1, 31 March 2018 - 16:07.
Completări


#12
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postshogun1, on 31 martie 2018 - 16:05, said:

Fă-ți loc liber pe disc, 15- 20 Gb, instalează-l, fă-i update-urile, instalează driverul video și verifică, poate te va satisface și-l păstrezi, poate nu și-l ștergi. In sesiune live rulează c-un driver generic, tocmai pentru a rula pe orice mașină.

LE: mai precis nu pot fi, n-am avut niciodată plăci AMD, nici procesoare, dar nVidia mi-au funcționat ok, Intel excelent, de ani de zile iau doar plăci integrate Intel, dăcă nu joci jocuriși nu faci alte chestii Intel e suficient.

Cred că asta am de gând să fac, se merită încercat.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postlepnem, on 31 martie 2018 - 15:59, said:

Nu știam cum să mă exprim corect (culori spălăcite)

Doar pentru motivul ăsta aș prefera să rămân pe Windows.
Însă, îmi place Ubuntu și aș vrea să găsesc o soluție.
Userul @shogun s-a exprimat mai coerent decat mine

View Postsuper8, on 31 martie 2018 - 15:06, said:

..trebuie sa faci update la sistem pt. a se instala cel mai nou Kernel care are driverul ala ! in Live Cd se vede urat.

Deci, ai de ales intre:
- a face o partitie de 20 Gb pe care sa instalezi Ubuntu;
- sau faci rost de un alt HDD ori SSD sa instalezi pe el Linuxul.

Apropos, daca esti la inceput pe Linux, iti sugerez sa instalezi o distributie dedicata incepatorilor !
Cum ar fi Linux Mint 18.3 (Xfce), zic eu  Posted Image

#14
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postsuper8, on 31 martie 2018 - 16:22, said:

Userul @shogun s-a exprimat mai coerent decat mine

Deci, ai de ales intre:
- a face o partitie de 20 Gb pe care sa instalezi Ubuntu;
- sau faci rost de un alt HDD ori SSD sa instalezi pe el Linuxul.

Apropos, daca esti la inceput pe Linux, iti sugerez sa instalezi o distributie dedicata incepatorilor !
Cum ar fi Linux Mint 18.3 (Xfce), zic eu  Posted Image

Nu sunt chiar începător, am mai avut Ubuntu înainte, dar nu pe acest laptop. Mă descurc cu terminal-ul.

Știu că e o întrebare cam stupidă, ar merge să-l instalez pe un hdd extern?

#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da. Și pe un stick usb sau card micro sd dacă ții neapărat.

Edited by shogun1, 31 March 2018 - 16:38.


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postlepnem, on 31 martie 2018 - 15:59, said:

Nu știam cum să mă exprim corect (culori spălăcite)

Pai, ai ales foarte bine sa te exprimi prin poze.
Mai greu la inceput, screenshoturile alea arata impecabil, da' te-ai prins de smecherie pina la urma.
Dar tot ai dat cu batul in balta, zici ca pe video apar probleme si, surpriza, nici o poza cu video.
Si nici acum, cind deja ti-am zis asta.

#17
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 31 martie 2018 - 16:45, said:


Pai, ai ales foarte bine sa te exprimi prin poze.
Mai greu la inceput, screenshoturile alea arata impecabil, da' te-ai prins de smecherie pina la urma.
Dar tot ai dat cu batul in balta, zici ca pe video apar probleme si, surpriza, nici o poza cu video.
Si nici acum, cind deja ti-am zis asta.

Știu, am vrut, dar nu l-am mai deschis din nou. Ideea e că nu-mi place, arată mai prost decât pe windows și sper să se remedieze cu instalarea.

Mulțumesc din nou pentru răspunsuri.

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Fă comparație cu windowsul neinstalat, și ăla tot cu driver generic, arată chiar mai rău windowsul... Nici culorile alese de Canonical pentru Ubuntu nu-s un exemplu de urmat...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate