Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandare casti on-ear sau over-ear?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
As dori recomandari pentru o pereche de casti  supraaurale sau circumaurale, sursa pricipala de muzica fiind playerul Fiio (in prezent X1, in viitor X3). Acum, in acest scop, cele mai bune casti ale mele sunt Fiio - F9 Balanced Edition de tipul in-ear. As dori ca noile casti sa fie aproximativ in aceeasi (sau chiar putin mai sus) gama de calitate, pret. Nu stiu nici daca imi trebuie inchise sau deschise.

Edited by edri, 31 March 2018 - 10:34.


#2
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
pentru confort, iei over-ear. on-ear presează urechea și devin incomode după ceva timp.
cât despre open sau closed, eu unul ți-aș recomanda open deoarece tind să aibă un sunet mai aerisit, dar ține cont că nu izolează prea bine zgomotul (nici în interior și nici în exterior).
deci totul se rezumă unde vrei să asculți muzică: pentru indoor, iei căști deschise. aici recomand Sennheiser HD 599, sunt alegerea cu care nu poți da greș.
dacă vrei căști outdoor, cu noise cancelling (activ sau pasiv) șamd asta depinde de tine. ține cont că nu vei obține aceeași calitate.

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Castile over ear sunt mult mai bune decat on ear. Alegerea si recomandarile se fac in functie de buget.

#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
OK, am inteles, over-ear, asa mi-a iesit si mie dupa ce am mai citit cate ceva Posted Image Bugetul la prima iteratie ar fi in zona de 100euro+. Pe altii i-am auzit ca sunt multumiti si cu casti de 50euro. Mi-ar trebui ceva argumente mai solide ca sa trec in zona de 200 euro. Pentru un sunet mai "spatial", am inteles ca sunt clar mai bune cele deschise.
Dar mi-ar trebui si inchise pentru cazul in care cineva din apropiere si nu suporta muzica pe care o ascult eu Posted Image Chiar se aud tare, in jur, cele deschise?
Sennheiser HD 599, parca nu as da deocamdata atatia bani, HD559 ce au in minus? Recomandari pentru over ear inchise?

Edited by edri, 04 April 2018 - 16:59.


#5
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Majoritatea căstilor care au design acustic deschis, au undeva între 1 și 4 db izolare fată de ambient ( mai pe înțelesul tuturor, aș spune: de la aproape inexistentă, la foarte puțin sesizabilă, dar care oricum nu face nici o diferență notabilă ). Cu alte cuvinte, dacă vrei căști deschise, ăsta este dezavantajul cu care trebuie să te împaci... Posted Image

Eu cred că este destul de complicat să găsesti la ~100 de euro o pereche de căsti care să te multumească ( cu atât mai mult închise ), tocmai pentru că Fiio-F9 sunt niște căsti foarte bune, foarte detaliate, și nu prea au concurent în zona asta de preț.

Încearcă să ajungi într-un showroom dacă ai posibilitatea, asta este cea mai sigură variantă.

#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postalexx20alexx, on 04 aprilie 2018 - 18:36, said:


...este destul de complicat să găsesti la ~100 de euro o pereche de căsti care să te multumească ( cu atât mai mult închise )...


La 200 euro? :)

#7
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
ți-am recomandat deja, HD 599. HD 559 sunt tot deschise, dar nu au același sunet detaliat ca 599 și vin cu cablu de 3 metri și jack mare (6.3mm), 599 au și cablu de 1.2m cu jack de 3.5mm inclus în pachet.

căști închise și comparabile cu ce ai acum nu cred că găsești la banii ăștia.

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Postedri, on 04 aprilie 2018 - 19:56, said:

La 200 euro? Posted Image
O recomandare din partea mea pentru casti inchise: Sennheiser Momentum over-ear M2. Le am si sunt foarte multumit de ele, le-am ascultat comparativ cu alte modele de casti si imi plac cum suna.

https://www.avstore....pentru-android/

#9
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Sennheiser HD 4.30G cum redau sunetele? Par o solutie ok ca si portabilitate si sunt la un pret prietenos.

#10
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

View Postbluke424, on 04 aprilie 2018 - 20:54, said:

ți-am recomandat deja, HD 599. HD 559 sunt tot deschise, dar nu au același sunet detaliat ca 599 și vin cu cablu de 3 metri și jack mare (6.3mm), 599 au și cablu de 1.2m cu jack de 3.5mm inclus în pachet.

căști închise și comparabile cu ce ai acum nu cred că găsești la banii ăștia.
Intr-adevar, foarte bune castile Sen. HD 599, atat dpdv. al calitatii audio cat si al comoditatii. Dupa recomandarea ta din 31 martie le-am comandat la AVstore, cu 699 lei. Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si multe bucurii!

#11
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Da, HD599 sunt altceva. Super. Am cumparat si HD 4.30 sunt bune si ele, dar HD599 sunt alta clasa. SIngura problema este ca nu au pus si pentru HD599 un saculetz de transport/depozitare in cutie :)

#12
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

As dori sa ii fac cadou fiicei mele (12 ani) o pereche de casti on-ear / over-ear. Va asculta in principal de pe telefon si numai acasa.
Vreau sa le inlocuiasca pe cele ale telefonului.
NU vreau ceva f scump , asa ca ma gandesc la ceva pana in cel mult 100 roni.
La banii astia conteaza cine le produce? Sony / Panasonic..??

M-am uitat la:

https://www.avstore..../sony-mdr-v150/
https://www.avstore....sony-mdr-xd150/
https://www.emag.ro/...Semitransparent
https://www.emag.ro/...b/pd/DZ4G8BBBM/
https://www.emag.ro/...SHFB2BBM/#Negru
https://www.emag.ro/...k/pd/E97NKBBBM/


Thx all,
Dan.

Edited by manead, 13 December 2018 - 12:21.


#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru copil am cumparat niste casti Skullcandy. Mie nu-mi plac cum suna, dar au fost foarte bine primite datorita felului cum arata. Cand a vazut castile HD 599 m-a intrebat daca nu  sunt de fapt ceva casti vechi de prin anii 90. Pentru copil cred ca este important sa fie casti cu cablu detasabil, probabilitatea sa-l rupa nu e chiar mica. :) La varsta asta  nu cred ca fac diferenta intre niste casti de calitate si unele decente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate