Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema suveranitatii

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Am observat ca este la moda sa faci misto de oamenii suverani , si nu inteleg de ce pentru ca acesti oameni sunt cam singurii care mai gandesc pe cont propriu , problema este defapt la mistocari care isi traiesc viata resemnati dupa niste reguli impuse de altii . Sper sa nu mutati acest subiect la "FUN" pentru ca nu este nimic fanny , este chiar trist sa iti lasi libertatea calcata in picioare .

Pentru cine nu a vazut acest video
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bvMEOle2Teo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ascultati cu atentie , tot ce spune acolo are logica . Omul si-a cumparat un lucru si este dreptul lui sa il foloseasca . Nu a semnat nici un contract cu nimeni care sa ii interzica vreun drept asupra propriului bun . Corect ? Atunci de ce i se cere impozit ? In ce baza ? Si permis pentru a se deplasa pe drum ? El nu a semnat nici un contract prin care se obliga sa plateasca ceva pentru a se deplasa pe pamant . Pamantul nu e privat . Ca cineva a construit drum in numele lui e problema lui . Cat timp nu exista contract clar intre 2 parti nimeni nu are nici o obligatie legala . Este anormal ce se intampla si este sclavie curata .
Eu zic ca inainte sa faceti misto de cineva sa va uitati la voi prima data , si sa va intrebati de ce va conformati in fata altora fara sa va intrebati de ce .

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa nu mergi nici la medic. Nu ai nici un contract semnat cu el sa te consulte. Sau esti suveran numai cand iti convine? In rest e ok sa ma consulte si sa imi dea tratament compensat dupa CNP, chiar daca nu sunt eu CNP-ul ala, eu sunt suveranul.

Nici cadrele didactice nu au contract cu tine sa iti scolarizeze copiii. Deci nu ii duce la scoala, ai grija ca sotia sa nu nasca la maternitate ca nu are contract si exemplele pot continua. Dar nu e corect sa renunti doar la o parte si alta sa o pastrezi ca e convenabila. Ori esti suveran pana la capat ori esti sclav pana la capat.


PS: Daca nu la FUN atunci in Poiana cred ca e mai potrivit decat pe juridic. Dar asta decid moderatorii.

Edited by PoeOvidiu, 31 March 2018 - 09:19.


#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postdorel_acdc, on 31 martie 2018 - 09:08, said:

Pentru cine nu a vazut acest video

cine dracu nu l-a vazut?

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Nu sunt de acord cu 'suveranii', dar am asa impresia ca asta e o reactie la aceasta societate bolnava.
Alienare.

#5
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Poti fi cel mai tare suveran, dar nu in comunitate. Sunt alte reguli, nah. Izolat, in desert, jungla, in largul marii, pe o insula pustie, da... Daca esti printre "sclavi", nu tine, pentru ca te folosesti de ceea ce au facut si fac "sclavii". Asta-i.

Edited by qawHaq1, 31 March 2018 - 09:37.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdorel_acdc, on 31 martie 2018 - 09:08, said:

Ascultati cu atentie , tot ce spune acolo are logica . Omul si-a cumparat un lucru si este dreptul lui sa il foloseasca . Nu a semnat nici un contract cu nimeni care sa ii interzica vreun drept asupra propriului bun . Corect ? Atunci de ce i se cere impozit ? In ce baza ? Si permis pentru a se deplasa pe drum ? El nu a semnat nici un contract prin care se obliga sa plateasca ceva pentru a se deplasa pe pamant . Pamantul nu e privat . Ca cineva a construit drum in numele lui e problema lui . Cat timp nu exista contract clar intre 2 parti nimeni nu are nici o obligatie legala . Este anormal ce se intampla si este sclavie curata .
Eu zic ca inainte sa faceti misto de cineva sa va uitati la voi prima data , si sa va intrebati de ce va conformati in fata altora fara sa va intrebati de ce .
Iti spun si tie, statul este suveran si-ti da voie sa traiesti liber, cat timp te conformezi legilor.

#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
@initiator
Eu cred ca tu ai mai multe datorii si ai gasit refugiu in 'logica'  individului, sau ma rog, fiintei vii din clip.
Citind mai multe comentarii de pe youtube, observ, ca 'suveranii' sau aspirantii acestora, nu sunt nici pe departe in masura sa sustina ca sint singurii care gandesc.
Ce observ eu la acestia, este o combinatie de misticism medieval, plus nesimtire, adica, atunci cand au de platit ceva, au o anumita 'jena' in a plati, nu acelasi lucru se intampla, atunci cand au de incasat bani.
Sunt de acord, ca multe din taxe sint aberante si nejustificat de mari, dar lucrul acesta nu se rezolva in modul acesta, si in niciun caz cu astfel de oameni.

#8
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postdorel_acdc, on 31 martie 2018 - 09:08, said:

Ascultati cu atentie , tot ce spune acolo are logica .
Nu are nici o logica !!!
Drumul pe care circula este construit din banii celorlalti (taxe, impozite etc.).
Plus educatie, sanatate etc. Bine a zis Ovidiu mai sus: nu e corect sa renunti doar la o parte si alta sa o pastrezi ca e convenabila.
Cumpara-ti o tara si fii suveran in ea. Dar cand iesi din ea, respecti regulile celei in care intri.

PS: si nu e corect titlul, nu exista problema suveranitatii. Vedeti art. 2 din Constitutie:
(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
(2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
Si nu "e la moda sa faci misto de oamenii suverani", ei fac misto din noi, in masura in care nu au o problema de sanatate mintala.

Edited by misusumi, 31 March 2018 - 09:59.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxcit, on 31 martie 2018 - 09:19, said:


cine dracu nu l-a vazut?

Eu.Si nici nu ma intereseaza
Titlul spune totul:soferul suveran.Azi-maine vor aparea hotul suveran,spagarul suveran,chelnerul suveran,taietorul de frunza la caini suveran,Dragnea suveran.Ce mai,o multitudine de suverani.
Aici nu-i vorba de libertati,aici e vorba de patologii.Severe si cvasitratabile.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorel_acdc, on 31 martie 2018 - 09:08, said:

Sper sa nu mutati acest subiect la "FUN"  
Nu-l mutăm, îl închidem pentru că mai este unul activ cu exact același subiect:

https://forum.softpe...i/page__st__756

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate