Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare Multimetru?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu e adevărat că astea chinezești ieftine au precizie de 5%. Nici vorbă. Orice aparat digital care nu e defect are precizie net sub 1%.
Poți compara cu un aparat de laborator și o să vezi.

Se poate face un calcul simplu; 5% la 10V înseamnă 0.5V. Asta ar însemna că aplici 10V și el afișează orice între 9.5 și 10.5V. Ceea ce e complet fals.

Ce e mai prost la astea chinezești de ordinul a cîțiva zeci de lei:
- sondele cu fir subțire care se rup mai ușor (si nu poti măsura 20A cît scrie pe scară)
- carcasa nu e la fel de solidă
- contacte mai proaste la banane (dar nu atît de proaste cît să varieze indicația)
- protecție mai proastă la supratensiuni, deci șanse mai mari să-l arzi dacă măsori pe o scară greșită
- orice alte chestii care țin de calitate și fiabilitate
- nu au True RMS adică măsoară cu erori tensiuni ne-sinusoidale (dar dacă nu știi ce-i aia, înseamnă că nu-ți trebuie)
- nu au autoscale, bargraph etc - astea sînt functii suplimentare pe care le vrei, sau nu.

dar NU te împiedică să-l folosești cu succes la măsurări uzuale de precizie bună, DACA ai si grijă de el (nu-l scapi pe jos, nu tragi de el etc)

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am luat de la chinezi singurul aparat care masoara si condensatori, merge cu 2 baterii de 1,5 v in loc de 9v cum au majoritatea si costa sub 10 euro ca sa nu platesc vama.
E vorba de zt100. Si-a scos banii ca m-a ajutat sa repar calculatorul de la o bicicleta eliptica.

Edited by sandel1, 31 March 2018 - 16:11.


#21
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007
Cateva multimetre max.30$,toate China:
-Peakmeter PM18C/PM18,6000 counts,backlight,scalare manuala,cu/fara sonda temperatura
-Holdpeak HP890CN,6000 counts,backlight,autoscalare/manual,sonda temperatura
Cele doua de mai sus nu au semireglabili pe pcb pentru calibrare.
-Victor VC97,,3999 counts,autoscalare/manual
-Mastech MS8268,4000 counts,autoscalare/manual,backlight
-Uni-t UT33A,3999 counts,autoscalare,facut in doua versiuni:unul masoara cc/ca 250v si are lumina display,celalalt cc/ca 500v si soclu pt tranzistoare.
-Bside ADM02/01,2000 counts,backlight,autoscalare,cu/fara sonda temperatura
Ultimele doua afiseaza rezultatul masurarii foarte rapid,chiar daca sunt cu autoscalare.

#22
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Dintre ultimile doua, pe care l-ai recomanda ?, pentru ca e o diferenta de pret destul de mare intre ele.

#23
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007
Nu este diferența mare de pret.Cum spunea si userul @andreic,ut33a il gasesti la 60-70 lei,bside adm 60-80 lei.Oricare dintre ele.

#24
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
B-side e 10,39 $, iar Uni-t la 18,59 $. Bineinteles modelele de  mai sus.

Edited by donPedros, 02 April 2018 - 18:07.


#25
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007
Ambele sunt ok,dar ut33a se face in doua versiuni.Poate o nimeresti pe aia cu 500 volti in loc de 250 volti.Bside adm01 sau 02 au 600 volti cc/ca.

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbolovan, on 30 martie 2018 - 23:00, said:

Ieftin si bun nu exista. In zona ta de pret...pot isa iei cam ce vrei...toate sunt la fel. Adica..pentru masurari aproximative (sau sa inveti etc)...sunt foarte ok. Cand vrei sa faci chestii mai precise...atunci mai pui un zero in coada.
De regula, astea chinezesti au o precizie aprox 5%. Ca sa vezi daca se alimenteaza ceva, Sa vezi o rezistenta intr-un circuit nu foarte precis (de exemplu, radio mai vechi)...sau sa-ti faci o idee despre cum functioneaza un circuit...poti sa mergi si pe alea de 30-40 lei luate din piata (am unul..DT9208A)...este ok.
aiurea! la majoritatea chinezariilor precizia e mai buna de 1-2%, chiar si la vestitul 830 care costa 10 lei.

#27
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
In teorie...in practica am vazut si 5% destul de mult.
Dar si 5% este ok pentru chestii simple.
Eu folosesc doua de regula cand fac un circuit ca sa masor continuu tensiunea de exemplu intre C si E la un tranzistor...si este suficient de precis cu 5%

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
de ce ai masura tensiunea C-E?

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostXON-XOFF, on 31 martie 2018 - 13:34, said:

- nu au True RMS adică măsoară cu erori tensiuni ne-sinusoidale (dar dacă nu știi ce-i aia, înseamnă că nu-ți trebuie)

Termenul e gresit din start, iar modul in care se masoara valorile efective in astfel de cazuri trebuie sa fie corect. Masori in DC, masori in AC, ridici cele doua valori la patrat, le aduni, extragi radicalul si voila ;)

#30
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Salut! Ce parerea aveti de PeakTech. Urmaresc sa iau modelul acesta.
Multumesc.

#31
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
De asta ce ziceti e la 15 $

https://www.aliexpre...9999.262.YaxDX0

#32
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dar de acest model Richmeter ce spuneți ? nr. mare de vânzări și prețul destul de acceptabil m-a făcut să comand unul ! Posted Image

#33
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pai acum daca l-ai comandat, sa ne zici tu despre el, noi ce sa-ti mai spunem?
Cat de repede se misca autorange-ul pe diverse scari?
Cat de sensibil e buzzerul?
In rest e un aparat basic. Masuratul frecventei nu stiu daca ajuta la ceva. Mai bun e un osciloscop ieftin. Dar in fine.. daca ai nevoie -> e acolo!

Dupa capul meu, viteza autorange-ullui si modul in care functioneaza buzzerul sunt cele mai importante. Altfel e mai bun unul fara autoscalare.

#34
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ce să spun, aveam nevoie de un multimetru cu scală de măsurare curent de 20A, mai fac măsurători în scurt circuit la panouri fotovoltaice și vechiul meu multimetru digital cu scală de 10A s-a dus dracului, oricum era un multimetru Duwi cumpărat de prin 2004 din Italia  !

Auto range, n-am avut până acum, nici true rms, am doar un clampmetru DC Mastech 2138r cu care mă mai ajut, dar măsurătoarea în scurt circuit la panouri fotovoltaice mi-a funcționat cel mai exact și unele panouri chiar nu pot fi măsurate cu clampmetrul DC cu bornele în scurt circuit din cauza diodelor de blocaj !

L-am cumpărat în ideea că nu am nevoie de multimetru avion”, ci de un unul cât mai exact și ieftin, faptul că este al 2-lea multimetru ca număr de vânzări pe aliexpress la categoria lui de preț și cei care l-au cumpărat îi laudă performanțele spunând că face același măsurători exacte ca un Fluke de 20 de ori mai scump, m-a convins să-l cumpăr ! Posted Image

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Fluke... no way din pct meu de vedere sunt mult prea scumpe, am pus si eu mana pe unul , nu m-a impresionat absolut deloc. Cred ca era un model mai vechi, autorange-ul era foarte lent.
Pe de alta parte, daca faci masuratori cu proba cleste, amperi multi, nu te intereseaza viteza autorangeului.
Insa cand masori pe o placa cu SMD, (eventual sub microscop), e foarte naspa autorangeul. Trebuie sa tii proba foarte precis, in timpul ala trebuie sa astepti ceva timp.
Eu ma descurc cu UT 210, dar .. sa fiu sincer era mult mai usor cu mocaciunea de DT numaistiucat., ala foarte ieftin. L-am dus la serviciu, cateodata mai am nevoie si pe-acolo de el, dar simt nevoia unui aparat de masura fara autorange, cre ca o sa comand si eu unul de la kineji prin septembrie cand ma intorc din concediu sa-l pot ridica daca e sa-mi vina.

#36
balaurul

balaurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.08.2005
Buna tuturor.

   Ma gandesc,ca este foarte importanta stabilitatea instrumentului nu doar precizia lui.
   Multimetrele pot fi calibrate, insa stabilitatea nu poate fi imbunatatita (poate prin artificii soft de compensare ...dar e complicat si nu orice multimetru suporta)

   Recomand cu incredere multimetrele Brymen (sau Brymen rebranding). Sunt pe viata, si pot fi comparate cu adevarat cu Fluke. Din pacate nu intra in bugetul de 100 de lei ....

Numai bine  !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate