Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare Multimetru?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Stimați colegi,
Va rog sa-mi recomandați un multimetru ieftin si bun. Undeva până în 100 de lei.
Ce experiențe aveti cu multimetre luate din China?
Mulțumesc

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
1. Daca nu te grabesti sa-l cumperi, ia de pe aliexpress.
2. Daca nu te grabesti sa masoare si nu vrei precizie, ia-ti un "tranzistor tester". Ieftin si masoara de toate, inclusiv ESRul condensatorilor electrolitici sau peste o anumita valoare in uF. Masoara si tranzistori JFET, MOSFET, Bipolari. Gasesti filme pe youtube. Il cumperi de pe aliexpress, iti vine intr-o luna.
3. Ce vrei sa masoare? Adica, ohmi si volti masoara toate. Amperi la fel, desi din pct meu de vedere masurarea amperilor (altfel decat cu clampmetru) e inutila si ar trebui scoasa din multimetre. Daca vrei si capacitati, TrueRMS sau alte chestii... se schimba problema.
4. Daca nu vrei sa renunti la amperi, ia-ti unul cu clampmetru. Iti depaseste bugetul deoarece iti va trebui unul (banuiesc) care sa masoare in DC.
Eu il folosesc pe asta.

In final, daca te limitezi la ohmi, volti si un beeper de continuitate, ia orice chinezism ieftin, isi face treaba.

Edited by maccip, 30 March 2018 - 22:51.


#3
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,140
  • Înscris: 13.02.2004
Ieftin si bun nu exista. In zona ta de pret...pot isa iei cam ce vrei...toate sunt la fel. Adica..pentru masurari aproximative (sau sa inveti etc)...sunt foarte ok. Cand vrei sa faci chestii mai precise...atunci mai pui un zero in coada.
De regula, astea chinezesti au o precizie aprox 5%. Ca sa vezi daca se alimenteaza ceva, Sa vezi o rezistenta intr-un circuit nu foarte precis (de exemplu, radio mai vechi)...sau sa-ti faci o idee despre cum functioneaza un circuit...poti sa mergi si pe alea de 30-40 lei luate din piata (am unul..DT9208A)...este ok.

#4
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Cleștele ampermetric folosit de tine e ok? Cât de precis e ?
Eu m-am gândit la unul din gama Richmeters la vreo 60-70 lei, dar am vazut ca unii se plâng că nu indica corect.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 donPedros, on 30 martie 2018 - 23:04, said:

Cleștele ampermetric folosit de tine e ok? Cât de precis e ?
Eu m-am gândit la unul din gama Richmeters la vreo 60-70 lei, dar am vazut ca unii se plâng că nu indica corect.
E bun. Nu stiu cat e de precis, deci iti dai seama cat de mult conteaza asta?
:D
Ideea e ca-l folosesc. Vad "cat baga" intr-o baterie. Vad ce face circuitul.
Ce conteaza daca-s 10A in loc de 11A?
Iti zic eu. Nu conteaza deloc. Rareori ai nevoie, dar la amperaj... ma indoiesc.
Uite-te si tu pe specificatii. Banuiesc ca le indeplineste. Am verificat "against" celalalt cand l-am cumparat, era OK. Am masurat si cateva rezistente de 1%, era OK.
Amperii in DC sunt afectati de tot felul de erori. Dar poti "duce la 0", are buton de asa ceva.
NCVul merge.. acceptabil, dar eu nu m-as baza pe el. Nu detecteaza bine firele cu curent prin pereti, dar nici nu poti identifica exact care-i firul "cald" cant ai 2-3 apropiate, deci tot creionul de tensiune "rullz".

In rest.. e un aparat de masura basic. La circuitele moderne nu prea ai ce face cu el, iti trebuie osciloscop oricum.
Un condensator intr-un DC DC converter e sensibil la ESR. Pe ala nu-l poti masura cu asa ceva. Deci.. degeaba masori capacitatea, nu te ajuta prea mult.
Doar asa.. sa vezi ca-i bun condensatorul, nu-i uscat.
Insa il poti folosi cand se intrerupe un fir si vrei sa stii cam de pe unde s-a intrerupt. Poti estima picofaradul, asta ajuta la chestia asta.

Pe AC e TrueRMS, daca ajuta cu ceva. Tot un osciloscop ieftin e mai bun daca vrei sa vezi ce se intampla cu adevarat.


Ideea e ca.. un aparat de masura e un aparat simplu. Oricat s-ar caca aia de la Fluke pe ei, un aparat de masura nu are de ce sa coste jdemii de lei. E un aparat dumb. Toate-s bune, da-le dreacu.
Daca esti profesionist, atunci e altceva. Dar profesionistii oricum n-au nevoie de sfatul meu, stiu ei mai bine ce sa-si cumpere sa-i ajute in munca. Pentru hobby, unu ieftin si care face de toate e cel mai bun.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0


13-14 lei

#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Astea de 13-14 lei au o hiba. Sunt foarte fragile, chiar si pentru un amator...sau mai bine zis, poate cu atat mai mult, ca e amator si nu stie sa-l protejeze. Intr-o vreme am luat si eu...multe, erau vreo 9 lei, in tara. Fiind fioarte ieftine, am zis sa iau mai multe, sa fie. Ale dracu, n-au tinut mai mult de vreo 2 luni fiecare. Plesnesc usor, mult prea usor. Sunt si fragile mecanic, si una-doua ba nu se mai vede tot afisajul, ba comutatorul nu prea face bine contact...
Un instrument bunicel, chiar pt amator, e ceva de la 30$ la 50$. Il ai o viata, totusi.

ca fapt divers, eu l-am luat pe astasi pe asta
Primul are arcul cam tare, si timpul de iluminare ecran prea scurt, dar e al dracu de sensibil pe clamp DC, il folosesc mai peste tot, "simte" acceptabil chiar si pana pe la 10-20mA (desigur, ceva care sa zici ca masori cat de cat rezonabil incepe de pe la vreo 60-80mA)

Al doilea e foarte mic, prea mic, i-as pune niste plumb la baza sa stea naibii unde-l pun, dar altfel e precis si robust (electric). A incasat deja o lovitura de vreo 50V pe ohmi si un soc de cativa amperi pe intrarea de miliamp; la soc s-a ars siguranta, pe ohmi n-a patit nimic. Bun.

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Un multimetru bun ! Posted Image

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 donPedros, on 30 martie 2018 - 22:33, said:

Stimați colegi,
Va rog sa-mi recomandați un multimetru ieftin si bun. Undeva până în 100 de lei.
Ce experiențe aveti cu multimetre luate din China?
Mulțumesc
Daca sunt calibrate sunt oki in general. Eu prefer sa folosesc UniT 33A care e in jur de 60-70 lei pret rezonabil de magazin. E cu chip modern, autorange, merge la 3V (2 baterii de telecomanda) consuma infim, 2-3mA depinde de functie si are precizie foarte buna, cum ziceam daca e si calibrat. Se calibreaza separat pe alternativ fata de continuu.

Attached File  33a.jpg   20.38K   78 downloads

Edited by andreic, 31 March 2018 - 07:49.


#10
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu asa ceva iti recomand, nu neaparat de la ei.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Raportat la pret, UniT-urile au o constructie buna, plastic de calitate.
Si eu as merge tot pe un UniT. De fapt cred ca o sa-mi mai iau unul fara autoscalare, mic, ceva din seria Unit33.

La autoscalare e nasol ca trebuie sa astepti cateva secunde pana-ti arata pe ecran. Si fiindca circuitele moderne sunt mici ale dracului, e greu cateodata sa tii testerul pe un bulb de cositor de 0.3mm mai mult de 1 secunda.
Mi-ar fi bun un multmetru din asta fara autoscalare care masoara doar volti. Pentru ohmi si alte chestii nu deranjeaza autoscalarea, nu lucrezi cu circuitul sub tensiune.
Dar cand lucrezi cu circuitul sub tensiune si masori volti, trebuie sa ai grija sa nu faci scurt pe-acolo cu testerele, e mai bun ala fara autoscalare.
Am DT9205 (sau ceva de genul) dar e mare si urat (uzat, e vechi), prefer sa nu-l folosesc din acest motiv.

Deci in final depinde de ce faci cu el. Daca nu masori circuite cu SMDuri, unul cu autoscalare e excelent.

#12
koko16

koko16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.01.2012
Volti, ohmi, amperi si buzzer au toate.
Cauta ceva cu autoscalare , toleranta cat mai mica, sa poata masura temperaturi si domeniu cat mai larg pentru capacitati si frecventze  .
Pe mai toate paginile ai posibilitatea sa sortezi dupa pret.

#13
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,140
  • Înscris: 13.02.2004
Am discutat cu un tip (inginer, proiecteaza ceva CI-uri)...si mi-a spus omul asa: pana in 200 lei, nu conteaza foarte mult ce iei. Cam toate sunt pe acelasi calapod facute, cam aceasi electronica...El a vazut intr-un atelier de reparatii ce la prima vedere parea ciudat: Osciloscop de 4000 euro si multimetru de 50 euro. Raspunsul a fost foarte simplu:
Masuratori precise: multimetru fix de laborator...sau osciloscop...Multimetru portabil este pur orientativ
Multe ateliere folosesc multimetre ieftine...Nu te intereseaza daca pe un rezistor ai cadere de tensiune de 1.001 V sau 1.002.

P.S. Ca o problema mare cu multimetrele ieftine este "driftul" in functie de mediu. Aici se cam deosebesc de cele scumpe.
P.S. Mergi intr-un magazin, si ia ceva ce masoara cat mai multe...si pana in 100 lei...nu te uita prea mult la firma.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pai si componentele electronice au ele insele tolerante. Aparatul de masura trebuie sa aiba precizie pe masura tolerantelor componentelor.
Nu-mi dau seama la ce ar fi buna o precizie mai mare de 5%.
Sa zicem la incarcarea unui LiIon care tre sa se opreasca pe la 4.2V.
Sau un NiMH.
De regula nu-ti trebuie precizie absoluta ci relativa.
Adica... Daca ai masurat 1.5V si apoi 1.55, tragi concluzia ca a crescut cu 0.05V.
Valorile absolute au tolerante largi. De regula valorile diferentiale trebuie sa fie mai precise intr-un circuit.
O referinta de tensiune ar fi un exemplu de circuit cu toleranta mica, dar .. masori asa ceva?
Acum si daca iei 3 leptoape si le masori 5V-ul de pe USBuri, ai sa constati ca au o toleranta destul de larga, de peste 0.2V. Chiar si pe acelasi leptop, daca USBul e alimentat de convertoare diferite.
Si cu un aparat prost, poti compara valorile. Chiar daca valoarea absoluta (sa zicem ca) e proasta, o abatere prin comparatie o poti detecta destul de precis.
Important e sa stii ce masori, de ce o faci si cum interpretezi rezultatele.
De aia zic si ca un aparat cu autoscalare nu-i chiar asa de bun. Daca ai ghinionul sa masori intr-o anumita plaja de valori, la schimbarea scarilor, erorile diferentiale, adica aea care conteaza, sunt cele mai mari deoarece aparatul isi modifica impedanta.
La cele care masoara inductante se vede cel mai bine. Ai sa vezi ca, functie de scara de masura, valoarea aceleiasi inductante difera foarte mult. Asta pentru ca aparatul schimba frecventa iar acest lucru influenteaza mult parametrii masurati. Miezul bobinei e de regula puternic influentat de frecventa.
La fel si la condensatori, doar ca influenta e mai mica.
La rezistori e OK, la volti la fel.

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 maccip, on 30 martie 2018 - 22:50, said:

din pct meu de vedere masurarea amperilor (altfel decat cu clampmetru) e inutila si ar trebui scoasa din multimetre.
de ce ?

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 adrian_r5, on 31 martie 2018 - 10:25, said:

de ce ?
Pai... ca sa masori amperi trebuie sa intrerupi circuitul undeva. Mai bine te lasi pagubas.
In plus e binecunoscuta metoda de a face praf un aparat de masura prin a-l baga in priza sa vezi cati amperi are.
:D
Si cu amperii ce faci? Ma rog.. sa zicem ca vrei sa vezi "cat suge" din bateria de masina instalatia electrica de la masina.
Insa, cu testerele de le au aparatele astea de masura, mai bine te lasi pagubas.

Daca te joci cu instalatii de electroliza, atunci ai nevoie sa stii cati amperi trec prin baia de electroliza. Sau la o instalatie de leduri inseriate.

Ideea e ca, odata ce oricum trebuie sa intrerupi circuitul sa poti masura, poti foarte bine sa pui un rezistor si sa-i masori caderea de tensiune pe acesta. Tot aia e.
In rest, ocupa butonul rotativ al aparatului cu scari inutile.

Parerea mea, evident.

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 maccip, on 30 martie 2018 - 22:50, said:

...
3. Ce vrei sa masoare? Adica, ohmi si volti masoara toate. Amperi la fel, desi din pct meu de vedere masurarea amperilor (altfel decat cu clampmetru) e inutila si ar trebui scoasa din multimetre. Daca vrei si capacitati, TrueRMS sau alte chestii... se schimba problema.
...
Poate nu stiai dar multimetrele masoara:rezistente,tensiuni, curenti, etc nu unitati de masura: ohmi, volti, amperi, etc.

 maccip, on 31 martie 2018 - 09:31, said:

....

La autoscalare e nasol ca trebuie sa astepti cateva secunde pana-ti arata pe ecran.
...

Nu stiu cu ce aparate ai lucrat dar iti garantez cu nu dureaza "cateva secunde" afisarea valorii masurate, plus bar graf-ul care iti afiseaza aproape instant ca sa nu mai zic de faptul ca poti comuta si manual scalele.

P.S. Nu mai are rost sa iti spun ca masuratul curentului in circuit este foarte important cateodata si nicidecum inutil

Edited by pufarin, 31 March 2018 - 11:24.


#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 pufarin, on 31 martie 2018 - 11:24, said:

Poate nu stiai dar multimetrele masoara:rezistente,tensiuni, curenti, etc nu unitati de masura: ohmi, volti, amperi, etc.
Nu stiam, multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate