Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parere cumparare SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Vreau sa iau un SSD de 120 GB, pe el se va instala Windows-ul, programele obisnuite de genul Photoshop, Microsoft Office + unul-doua jocuri online mai jucate, de genul League of Legends si Counter-Strike. In niciun caz GTA 5 sau orice altceva foarte mare ca spatiu.

Am citit pe net despre SLC, MLC si TLC. Din ce am inteles, SLC tine cel mai mult, MLC mediu, iar TLC cel mai putin datorita faptului ca sunt inghesuite celulele.

Cel mai ieftin SSD cu MLC pe care l-am gasit pe eMAG este asta - https://www.emag.ro/...5VMYBBM/#128 GB , am vazut ca primesc si carcasa in cazul in care am doar bay-uri de 3.5 inch.

Review-uri nu are, aveti altceva mai bun de recomandat sau este ok acesta?

Va multumesc.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pare un pret foarte bun 199,99 Lei acel SSD Transcend TS128GSSD370S 128GB  Posted Image

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ai ales un SSD la 200 de lei. Pt inca 50-60-70 de lei iti poti lua un ssd de 240GB. Crede-ma, o sa ai nevoie.

Edited by MembruAnonim, 30 March 2018 - 17:33.


#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Trebuie adaugat inca 90 lei pentru un SSD de 240 GB, zic pas.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Un SSD ok de regula are garantie 5 ani. Oricum pana il folosesti cat sa se strice, marimea lui devine depasita tehnologic, gen cum ne uitam azi razand la harduri de 1 tb care candva erau ceva.

https://www.vexio.ro...260mb-2-5-inch/ 240 gb, 251 de lei, e si la pcgarage la 270 parca si acolo e sigur transport gratis.

Edited by SpeedDemon, 30 March 2018 - 17:38.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ronuquet, on 30 martie 2018 - 17:31, said:

Trebuie adaugat inca 90 lei pentru un SSD de 240 GB, zic pas.

Pentru un utilizator obisnuit, Office, ar merge si un SSD de 120Gb plus un HDD de stocaj, dar tu vrei mai multe chestii instalate.. asa ca tre sa bagi manutza in buzunar.

Edited by rosix, 30 March 2018 - 17:35.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pt 120 Ai variante mult mai ieftine. Si sunt ssd-uri bune.

De ex ~170 LEI
https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/
https://www.pcgarage...ta-iii-m2-2280/
https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/

Edited by MembruAnonim, 30 March 2018 - 17:37.


#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017

 rosix, on 30 martie 2018 - 17:35, said:

Pentru un utilizator obisnuit, Office, ar merge si un SSD de 120Gb plus un HDD de stocaj, dar tu vrei mai multe chestii instalate.. asa ca tre sa bagi manutza in buzunar.

Am deja un SSD de 120 GB de 5 ani care merge perfect si pe care am Windows-ul + LOL+ ArcGis+ Visual Studio+ PS si alte aplicatii de genul + niste foldere pe desktop, si inca mai am 31 gb spatiu. ;)

@mkscorpion0: ce memorie are? MLC sau TLC?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu, caut acum pe net. Insa nu trebuie sa iti faci griji. Pana ajungi sa "strici" unul din cauza scrierilor, iesi la pensie tu, nu el Posted Image
Daca cumperi branduri renumite, nu ai de ce sa iti faci griji.

le: spuneai unii ca voiau sa faca praf un ssd si astfel l-au pus la treaba cu torente, download masiv. Nu reusisera insa sa il doboare.
Oricum, in 4-5 ani cat are garantie, iti vei cumpara altul deaorece progersul tehnologic va si urias.

 SpeedDemon, on 30 martie 2018 - 17:32, said:

Un SSD ok de regula are garantie 5 ani. Oricum pana il folosesti cat sa se strice, marimea lui devine depasita tehnologic, gen cum ne uitam azi razand la harduri de 1 tb care candva erau ceva.

Subscriu

Edited by MembruAnonim, 30 March 2018 - 17:45.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Folosesc de 4 ani ssd de 60 Gb pe 2 laptopuri cu w7 fara probleme.
Am folosit tot 60 gb pe un desktop timp de 2 ani. Am trecut de 6 luni la 120 gb pe w8.
E suficient pt ce vrei 120 gb.

#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Sunt sigur ca Transcend ala MLC o sa tina mai mult decat un Intel TLC care vine cu 5 ani garantie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate