Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Canise ciobănesc german

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ai avut obiectii la culoarea cainilor din canisa Bismack dar sa stii ca sunt culori admise de standardul rasei a FCI.
Culorile

a) Negru cu pete roscat – maronii, maro, galbene pana la gri deschis.
B.Negru uni, gri cu degradeuri inchise, sa si masca neagra.
Pete albe de dimensiuni mici, putin vizibile pe piept, ca si pe partile interioare deschise sunt admise dar nu sunt de dorit.
Indiferent de culoarea parului, trufa trebuie sa fie neagra.
Lipsa mastii, ochi deschisi pana la intepatori, ca si pete deschise sau albicioase pe piept si partile interioare, ghiare deschise si varful cozii roscat sunt considerate defecte de pigmentatie.
Subparul prezinta o usoara nuanta de gri.
Culoarea alba nu este admisa.

Edited by Freddy12, 30 March 2018 - 20:22.


#20
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
supermax tu zici sa ii arunc   pedigreeul ? sa anulez examenul de munca?

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdraculescu, on 30 martie 2018 - 19:34, said:



M-am uitat si eu la canisa pe care o tot promovati si aia par mai mult ciobanesti belgieni, nu germani. Sincer, mie nu-mi plac genul asta de caini, imi par niste curcituri care nu s-au incadrat in standardul impus de neamt si atunci ce s-au gandit stapanii, ia hai sa cream noi o rasa noua. Probabil ca asa au zis si cei din Elvetia, au strans rebuturile cu blana alba si au zis ca noua rasa sa se numeasca ciobanesc elvetian.
Nu promovez nici o canisa. Am zis ca imi plac cainii de la Bismack, habar nu am cine e proprietarul canisei . In orice caz este o canisa înscrisă la asociația chinologica deci are caini cu pedigree.
http://achiasi.ro/canise/

#22
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postpimi, on 30 martie 2018 - 20:22, said:

supermax tu zici sa ii arunc   pedigreeul ? sa anulez examenul de munca?
"Nu" ma pricep Posted Image ! Baga si tu pedigree-ul aici si diploma de examen ! Poate pozele nu sunt bune si o arata mai pitica . Daca ai un caine de valoare si super dresat de ce o legi cu lantul/funia ? Raspunde la intrebari , posteaza ce te-am rugat si ...vorbim ! Din pacate in ultima vreme oricine cu bani poate obtine un pedigree fals si nu vorbesc despre tine ci de cei care vand pui/caini !

Edited by Supermax, 30 March 2018 - 21:05.


#23
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007

View Postmkdan2004, on 30 martie 2018 - 14:42, said:

Un pui de ciobanesc german bun, nu costa 1000 de euro. Doar caini din monte foarte rare (parinti din Germania sau Italia, la care se ajunge extrem de greu la monta) pot costa atat de mult. Un pui bun de la o canisa cu nume si cu toate actele in regula, ar trebui sa coste in jurul a 500- 600 de euro. Din pacate, in acest domeniu, foarte multi crescatori umfla extrem de mult preturile pentru ca pot arunca in discutii tot felul de titluri care pot sa nu insemne nimic.

da, ai dreptate, se poate face monta si la vecinul cu CG, ca doar are pedigree!
pretul mic este drumul spre scaderea calitatii: ca sa vinzi ieftin, trebuie sa ai costuri de productie mica. adica sa montezi cu un mascul in care nu s-a investit(dresaj, examene, teste de sanatate) . bineinteles, nici  in femela nu se investeste mare lucru..este doar plan de afaceri..Posted Image
eu sunt crescator. costul meu la o monta este de cca 3000 euro.aici intra: pretul montei, drum, cazare, etc. apoi mancarea pana la cca 4 luni, 3vaccinuri,2-3 deparazitari,  acte. daca as vinde puii cu 500 euro, as putea sa stau linistit la tv, cu berea langa mine! sigur asi iesi pe plus! daca mai apar chestii neprevazute(boli, cezariana... pui morti) e deja distractiv!
din fericie, eu nu traiesc din asta, fac o monta pe an sau una la 2 ani..
din pacate, cei care cauta pui cu 2-3-500 euro ii determina pe foarte multi ,,crescatori" sa expolateze piata si sa faca rabat la calitate.
ca apoi apar probleme(de sanatate, de comportament)- asta este alta discutie! adica ce pretentii poate sa ridice cumparatorul cand ii moare cainele la 10 luni, sau are displazie, sau probleme de comportament(fricos, agresiv)- ca doar a platit un pret mic...

plastic: omul are in minte o imagine cu un armasar arab si cumpoara un manz, care la maturitate se dovedeste a fi un catar :)

#24
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Cel mai important lucru , initiatorul nu a spus bugetul ! In functie de asta ne putem da cu parerea .
PS - @richi_e spune bine...cand puiii au 2 luni...seamana toti intre ei...mai tarziu diferenta e maxima !

Edited by Supermax, 30 March 2018 - 21:10.


#25
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
domnilor
sunt pui de 300 euro cu pedigree sunt pui cu 3000 de euro si pui de 30000 euro
fiecare isi justifica pretul si calitatea pt care platesti-cu toate astea nu exista nici o garantie ca puiul de 3 mii sau cel de 30 de mii va fi urmatorul campion mondial -da sansele sunt mai mari sa fie daca provine din parinti valorosi dar nu poate nimeni garanta asta .
si sa revenim la adevar...nu toata lumea doreste un caine de show , nu toata lumea are timp, sau pasiunea sa il plimbe in concursuri , unii vor doar un caine .....
faptul ca provine din parinti cu pedigree si drept de monta e suficient pt cineva care doreste un caine de rasa ,cine doreste show si performanta evident ca vede lucrurile altfel

@supermax nu simt deloc nevoia sa iti demonstrez nimic , mi-ai demonstrat tu deja ...

Edited by pimi, 30 March 2018 - 21:19.


#26
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
@pimi imi pare rau pentru catelul tau. Indiferent daca are pedigree sau nu , nu merita tinuta in lant sau funie , vad ca la asta nu vrei sa raspunzi . Repet , nu are nici o legatura cu cg , dar merita iubita ! Eu am caini de concurs si toata lumea care se pricepe ma intreaba de ce nu merg la concursuri . Raspunsul meu de fiecare data e ...ca e suficient sa stiu eu ce pot , de aia ii iubesc , nu am nevoie de premii ! Spor !

Edited by Supermax, 30 March 2018 - 23:27.


#27
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009

View PostSupermax, on 30 martie 2018 - 21:08, said:

Cel mai important lucru , initiatorul nu a spus bugetul ! In functie de asta ne putem da cu parerea .
PS - @richi_e spune bine...cand puiii au 2 luni...seamana toti intre ei...mai tarziu diferenta e maxima !

Ca să clarific, vreau un cîine pentru familie, pentru copil, nu intenționez să merg cu el la concursuri, deci nu mă interesează neapărat să fie din părinți campioni mondiali, dar vreau totuși să fie de rasă pură și să evit pe cât posibil riscul unor boli precum displazia, șamd. În ceea ce privește sexul, înclin pentru o femelă, mi se par mai atașate de familie și mai blânde.

Referitor la buget, sunt dispus să plătesc prețul corect pentru un astfel de pui, adică nu-mi fac iluzii că o să-l iau cu câteva sute de lei.

Mulțumesc mult pentru sfaturi!

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Foarte bine ca te-ai decis pentru o femela. Sunt mai docile, mai inteligente(parerea mea), mai mămoase cu copiii (dupa ce se maturizează, cateaua, nu copiii 😀)si mai ales nu se pisha pe pereții casei sau pe orice e mai Ă®nalt de 5 cm cum fac golanii mei.

Edited by Freddy12, 31 March 2018 - 12:21.


#29
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
+1 pentru femela ! O alegere inspirata mai ales daca e primul tau caine . Si la mine fata sta mai mult pe langa noi , e mai iubitoare , masculul are din cand in cand impresii de independenta si de sef (il ajut eu sa-i treaca), sare la bataie la alti caini ...e mai nervos , pe oriunde mergem ...in 1-2 ore se comporta ca si cum e proprietar acolo...ia perimetrul in paza !

#30
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
@ ptr initiator: un pont gratis:
daca vrei un caine fara pretentii de show, dar de calitate si cu genealogie cunoscuta/selectata, poti sa obtii un caine de calitate, dar cu mici defecte: un dinte lipsa, de exemplu, va fi doar un caine de pet, ptr crescator.
cainele nu va fi afectat cu nimic din cauza asta, iar tu poti obtine un pret decent. doar ca nu va trebui reprodus acel caine...
si inca un sfat: CG este, din pacate, o rasa cu multe probleme! u as alege un CG din liniile ,,vechi", asa zisul cg de lucru.
in Bucuresti, cauta-l pe Mitica Moldovan. crescator si dresor de calitate!
sau Adi Letca, la Brasov, cu caini foarte buni pe lucru. si el deasemenea un dresor de exceptie!
PS: legat de sex:  am avut mascul care nu a latrat niciodata la nimeni, toata viata lui, si femele care tineau /tin la respect orice intrus! ;)

Edited by richi_e, 31 March 2018 - 21:33.


#31
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Richi m-ai inteles gresit . Protectori sunt amandoi ...no limit . Oricum cand cumperi un pui trebuie facute testele de "frica" si trebuie sa stai putin sa-i observi . Eu l-am ales pe cel care isi alerga toti fratii , am avut de tras putin cu el ...e mega incapatanat si are aere de sef cu toti cainii indiferent de rasa si talie .

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSupermax, on 31 martie 2018 - 21:49, said:

Richi m-ai inteles gresit . Protectori sunt amandoi ...no limit . Oricum cand cumperi un pui trebuie facute testele de "frica" si trebuie sa stai putin sa-i observi . Eu l-am ales pe cel care isi alerga toti fratii , am avut de tras putin cu el ...e mega incapatanat si are aere de sef cu toti cainii indiferent de rasa si talie .
He, he, ai ales masculul alfa din cuib, ce te miri ca se da mare șef.😀

Edited by Freddy12, 31 March 2018 - 22:42.


#33
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Si fata era la fel , le manca la toti mancarea si ii alerga pe ceilalti . La baiat cand am trantit ligheanul de asfalt au fugit toti ...asta "musca" ligheanul si avea 6 saptamani . In plus ceilalti fugeau de mine , asta musca si dadea din cap stanga-dreapta si maraia "nervos" .... sireturile mele . Cine vrea curajosi va trage mult cu dresajul de disciplinaPosted Image !

Edited by Supermax, 31 March 2018 - 23:18.


#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
@initiator: cand te duci sa alegi catelul fa-i testul Campbell si ia-ti un exemplar potrivit cu familia ta.
http://www.animalutz...tru-testul-.php

#35
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

View PostFreddy12, on 30 martie 2018 - 10:58, said:

Mie cel mai mult imi plac cainii din linie de lucru ai canisei Von Bismack din Iasi. Uite asa un caine mi-as lua. Poza e luata de pe site-ul ciobanescgerman.net si catelusa se numeste Risa Von Bismack

Exact așa am eu. Femelă. Geniali câini.

Attached Files



#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ei, bravo, felicitări ! Poate ne spui si mici întâmplări mai deosebite cu catelusa. Cand imi aleg un caine, ii fac testul Campbell ca sa nu fie fricos ori prea dominant, ma uit in ochii lui sa vad ca are o privire limpede, agera si  expresiva. . Daca are o privire de ursuleț somnoros, nu ma mai intereseaza chit ca e frumos . Cum nu intenționez sa bat tara ca sa frecventez diverse expo-show-uri pentru mine e suficient sa fie sanatos si sa fie in standard. Degeaba e frumos daca e tantalau  si pricepe greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate