Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Cum dezobișnuiești un copil de 1 an să-și sugă degetul

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Aveti idee cum as putea sa dezobisnuiesc un copil de 1 an si 5 luni care isi tot suge degetul si il foloseste in loc de suzeta? Am incercat cu ceva lac amar, dar nu a functionat.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Lasa-l sa suga degetul. Ce are?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
il dezobisnuieti usor pe la 3-4 ani cand se lasa singur.

o sa-si deformeze un pic pozitia dintilor de lapte dar cei definitivi vor creste ok

Edited by arg, 30 March 2018 - 09:24.


#4
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
In primul rand nu il bati la cap cu treaba asta si nu stai cu gura pe el.
In al doilea rand se va lasa singur de treaba asta la momentul potrivit.
Al nostru a renuntat pe la 3 ani. In ciuda disperarii mamei, tot a lui a fost decizia, nu a ei.

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 xeon550, on 30 martie 2018 - 09:16, said:

Aveti idee cum as putea sa dezobisnuiesc un copil de 1 an si 5 luni care isi tot suge degetul si il foloseste in loc de suzeta? Am incercat cu ceva lac amar, dar nu a functionat.
"Bebe isi suge degetul: cand si de ce nu este bine?

Pana pe la 4 - 5 ani, nu avem motive concrete de ingrijorare. Ce se intampla atunci? Incep sa creasca dintisorii permanenti din fata. "Impinsi" de catre deget, dintisorii se vor dezvolta anormal: vor creste stramb, nealiniati."

"Bebe isi suge degetul: cum il dezvat?

.........................................................................................."
Bebelusul meu isi suge degetul. Ce sa fac?

Edited by poadol, 30 March 2018 - 09:42.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 exceswater, on 30 martie 2018 - 09:37, said:

Asta e viața.

cica cu baietii iti faci griji pana la 13-14 ani (sa nu-si rupa gatu cand se cocoata pe undeva), cu fetele de la varsta aia incep grijile.

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Si nu mai citi articole de pe net scrise de jurnaliste plictisite care nici macar nu au copii ori studii medicale.

LE.
Cicaleala si "Nu mai fa ...." permanent au efect mult mai prost decat suptul degetului. Distrug independenta, initiativa si va deveni psihic dependent de mami. Lasa copilul sa se murdareasca, sa faca prostii, sa se loveasca (in limite decente) astfel incat sa invete consecintele actiunilor proprii si sa isi cunoasca limitele fizice si psihice. Dezvoltarea caracterului incepe din frageda copilarie si va dicta modul de a fi ca adult.
In plus degetul e mereu la indemana, e gratis, neconditionat, nu poate fi pierdut si face si anticorpi copilul

Edited by uhu10uhu, 30 March 2018 - 10:05.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pana pe la 3~4 ani este normal ca cei mici sa-si suga degetul si de regula renunta singuri la acest obicei.
Ar trebui sa va faceti ceva probleme daca cel mic continua si dupa varsta de 4 ani cu acest obicei.
Una din cele mai bune variante - ATENTIE - doar in urma unui consult pediatric sau/si stomatologic- ar fi montarea unui dispozitiv pentru deget.
Aceste dispozitive arata cam asa;

Attached Files



#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Cum să-i montezi copilului așa ceva?!
Și eu am supt degetul. Nu am nicio problemă cu dinții sau degetul în sine.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Repet - pana pe la 3~4 ani este normal ca cei mici sa-si suga degetul
Dupa aceasta varsta nu prea mai este bine
Daca copilul are sa zicem 5 ani, un astfel de dispozitiv este una din cele mai bune solutii iar cei care le-au inventat, dezvoltat si pus in practica nu sunt nici pe departe imbecili.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
problema sunt dintii definitivi pe care si-i poate stramba rau.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 arg, on 30 martie 2018 - 10:16, said:

problema sunt dintii definitivi pe care si-i poate stramba rau.

Absolut corect

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Repet ardei iute.
E mai brutal dar nu va mai face.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
toate cele 3 fetite ale cumnatei mele si-au supt degetul pana la varsta de 3-4 ani, una dintre ele, cea mica, si acum la aproape 7 ani isi mai suge degetul uneori, inainte sa adoarma.
toate au probleme cu strambarea dintilor din fata, cea mare a purtat si aparat dentar. nu mai zic despre infectii la unghia degetului supt, deteriorarea pielii (li se inrosea si asprea pielea de pe degetel).

sfatul meu este sa incerci si cu alte marci de lac special, poate cel folosit nu a avut gustul suficient de amar si neplacut incat sa determinte copilul sa nu-si mai suga degetul. suzeta nu a acceptat ? mai incearca, poate reusesti sa inlocuiesti suptul degetului cu cel al suzetei, de asta se scapa mai usor. macar suzeta nu deformeaza dentitia. exista unele de la chicco, confectionate in intregime din latex, cu forma ortodontica.
https://www.emag.ro/...7/pd/EB97W0BBM/

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 Naijax, on 30 martie 2018 - 10:11, said:

Repet - pana pe la 3~4 ani este normal ca cei mici sa-si suga degetul

Nu inteleg de ce tot repeti, cum sa fie NORMAL? Nu e mai normal sa nu o faca? Nu e neaparat ca "e urat" sau ca se stramba dintii cat ca baga toate bolile in gura. Am vazut copii sugandu-si degetul prin parc dupa ce pusesera mainile pe jos pe unde tocmai calcasem eu dupa ce tocmai calcasem in cacat de caine si tot asa...
Poti folosi Mavala Stop iar pentru noapte niste leucoplast aplicat pe degetul cu problema. In 2-3 saptamani se dezobisnuieste.

Edited by dreaQ, 30 March 2018 - 11:02.


#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 dreaQ, on 30 martie 2018 - 11:00, said:

Nu inteleg de ce tot repeti, cum sa fie NORMAL? Nu e mai normal sa nu o faca? Nu e neaparat ca "e urat" sau ca se stramba dintii cat ca baga toate bolile in gura. Am vazut copii sugandu-si degetul prin parc dupa ce pusesera mainile pe jos pe unde tocmai calcasem eu dupa ce tocmai calcasem in cacat de caine si tot asa...
Poti folosi Mavala Stop iar pentru noapte niste leucoplast aplicat pe degetul cu problema. In 2-3 saptamani se dezobisnuieste.

Absolut toti copii au un instinct natural de a suge care se diminueaza in timp iar majoritatea renunta complet la acest obicei intre 3 si 4 ani.
Acest obicei are un efect calmant pentru copii care baga degetul in gura atunci cand le este foame, cand sunt agitati, somnorosi sau plictisiti.
Daca acei copii pe care i-ai vazut in parc aveau peste 4 ani atunci NU mai este normal dar daca acei copii aveau sub 4 ani atunci ESTE normal.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 xeon550, on 30 martie 2018 - 09:16, said:

Aveti idee cum as putea sa dezobisnuiesc un copil de 1 an si 5 luni care isi tot suge degetul si il foloseste in loc de suzeta? Am incercat cu ceva lac amar, dar nu a functionat.

Nu prea ai cum.  Un copil care suge degetul manifesta anxietate fata de lumea inconjuratoare, deci e o forma de alinare a stresului. O sa dispara cu timpul...
Adultii inlocuiesc suptul degetului cu tzigara... e tot o forma de alungare a stresului.

Edited by rosix, 30 March 2018 - 11:16.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

Quote

Adultii inlocuiesc suptul degetului cu tzigara... e tot o forma de alungare a stresului.
si mai tarziu cu sp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate