Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Mazda 6 Sport 2.5 MZR Dynamic (model 2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
...pentru mine aventura Mazda a inceput acum vreo 5 ani cand am vazut o Mazda6 2004 si dupa citeva "invartituri" in jurul ei Posted Image ma convins si dupa 2 ani de exploatare maxima am hotarit sa trec la  #nextlevel ,mai exact modelul 2008.Aveam de fapt in calcul 2 modele: Mazda 6 GH 2,5L  vs. Mazda CX-7 /ambele variante cu motorizare pe benzina si am zis care apare prima pe o raza de 50km a mea va fi ...si dupa o asteptare de citeva luni de zile apare Mazdoaia Posted Image , masina avea istoric complet, se vedea ca este intretinuta chiar daca avea 8 ani vechime.Acum cand deschid acest topic masina are 10 vechime,istoric complet Mazda pe care l fac anual,o singura data am fost cu ea in service sa i curete sistemul de frinare spate/se auzea un scartait cand rulai cu viteza mica sau cand frinai uneori ,am rulat cu masina aproximativ 35000km ,are acuma 145000km la bord si se prezinta intr o stare excelenta.Nici cu generatia anterioara nu am avut probleme doar ca mi se pusese pata pe Mazda 6 GH sau Mazda CX-7 iar in pozele de mai jos puteti vedea gheisa Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by SRWP28, 29 March 2018 - 22:14.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Offfff, ce frumușață.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Geile Sache, Mann!
Sa o conduci sanatos, stiu ca te vei bucura de ea! Posted Image
Zoom-zoom!

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Manuală? ��

#5
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,128
  • Înscris: 13.11.2017
Frumoasa ! Cat a fost halatu ?

#6
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015

 crisstonne, on 29 martie 2018 - 22:24, said:

Offfff, ce frumușață.

...Danke Posted Image

 ericmario, on 29 martie 2018 - 22:26, said:

Geile Sache, Mann!
Sa o conduci sanatos, stiu ca te vei bucura de ea! Posted Image
Zoom-zoom!

...inca nu am reusit sa ma plictisesc de ea in ultimii 2 ani chiar daca am tot timpul 2 masini  Posted Image

 Super Chief, on 29 martie 2018 - 22:34, said:

Manuală? ��

...manuala, 6 trepte de viteza/ de fiecare data cand schimbi viteza face un click misto,nu este ca la alte modele unde ai impresia ca mesteci in mamaliga Posted Image

 Ford4, on 29 martie 2018 - 22:38, said:

Frumoasa ! Cat a fost halatu ?
9,5K acum 2 ani ...masina are montat si WEBASTO cu ceas programator ...

Edited by SRWP28, 29 March 2018 - 22:51.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu stiam ca exista 2.5 manual, e in 4 cilindrii ?

Arata bine :)

#8
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
Multumesc Posted Image ... 2,5 manuala/170PS ,motor in 4 cilindrii ,eu schimb numai de la 4000rpm /suna fffrumos .La modelul anterior 2004 aveam motor de 1,8L si schimbam la fel/avea un sunet misto de tot ...

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 SRWP28, on 29 martie 2018 - 22:12, said:

Aveam de fapt in calcul 2 modele: Mazda 6 GH 2,5L  vs. Mazda CX-7 / si am zis care apare prima pe o raza de 50km a mea va fi ...si dupa o asteptare de citeva luni de zile apare Mazdoaia
doar ca mi se pusese pata pe Mazda 6 GH sau Mazda CX-7 iar in pozele de mai jos puteti vedea gheisa Posted Image Posted Image
Pfoaa ce bulan ai avut.

Edited by viotl, 30 March 2018 - 00:22.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Ai coborît suspensia, sau asa era ?!

Aoleuuu :ewwpu: are si keylles ?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Superbe ambele modele.


Off-topic.
Admiratorii si fanii VAG (se stiu ei) cred ca sunt deja la al doilea sepukkuPosted Image

#12
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015

 crisstonne, on 30 martie 2018 - 02:55, said:

Ai coborît suspensia, sau asa era ?!

Aoleuuu Posted Image are si keylles ?

...are si din aia Posted Image ,e chiar foarte eleganta treaba/ mai scoti cheia din buzunar citeodata iarna cand e prea frig si apesi pe butonul telecomenzii Posted Image ,in rest ajunge sa apropii mina de mineral usii si se descuie . Masina are in set de arcuri Eibach ProKit cu amortizoarele originale,recomand la toata lumea in astfel de kit care iti coboara masina cu 3cm si ofera o stabilitate mult mai buna,mai ales in viraje ...

 viotl, on 30 martie 2018 - 00:21, said:

Pfoaa ce bulan ai avut.

...mi ar fi placut si aia: 260PS benzinar+Turbo Posted Image

#13
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
Pozele din jurnal erau mai vechi,2 ani parca,in momentul de fata masina are 10 ani vechime/nici un fel de probleme tehnice,interiorul arata ca si nou,vopseua se prezinta superOK,urmeaza revizia anuala/schimb de ulei+filtru si sa vedem daca i gasesc vreo buba cei de la Mazda Posted Image Posted Image ,dupa ce i am schimbat rotile astazi i am mai facut vreo 2-3 poze(atasez si 2 poze cu masina de naveta Posted Image ) :

Attached Files


Edited by SRWP28, 06 April 2018 - 21:19.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Acum pe seara, dupa ce am bricolat prin baie, am vopsit si emblemele de la capace, nu aveam astimpar :lol:

Attached Files


Edited by crisstonne, 06 April 2018 - 22:42.


#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 SRWP28, on 30 martie 2018 - 17:37, said:

...mi ar fi placut si aia: 260PS benzinar+Turbo Posted Image
Pai exact asta zic. La CX7 ai mare sansa sa plingi cu vorbe linga ea. De fapt, a fost atit de nereusita incit s-a produs parca vre 5 ani numai, din 2012 s-a scos.

Pe bune, vezi efectiv cum coboara acul la nivelul din rezervor.... vorba unui cunoscut: "depasirea asta m-a costat un pachet de tigari..."

Ce-i drept...sistemele masinii m-au scos din rahat o data...am pierdut controlul pe zapada si s-a redresat singura.

#16
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
Pe unde circul eu zilnic nu ar fi fost de speriat consumul,locuiesc intr o zona nonaglomerata,circul doar pe sosele de centura,nationale si autostrada Posted Image .oricum nu as fi cumparat masina fara istoric Mazda si fara o garantie de cel putin 1 an ...

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Nu te lasa incintat de asta.
Am avut 3 ani garantie si am schimbat 3 seturi de discuri de frina fata in acesti primi 3 ani. In al 5-lea am schimbat pe banii mei. vad ca setul asta inca rezista. Anul trecut a fost o rechemare in service, s-au schimbat basculele fata. A fost o investigatie in SUA pe chestia asta, de aia. Interesant... discurile si basculele astea nu apar in istoricul lor....
Farurile fac condens, mult. Apa aia se acumuleaza in interior...si inunda droselul de la xenon. Si nu mai merg luminile. Deci, Mazda nu a rezolvat problema asta. Am rezolvat-o eu partial, in garaj. Tot asa, interventia la faruri nu apare in istoric. Si, daca intri pe net, o sa vezi plingeri pe chestia asta din Noua Zeelanda pina in America...
Acu ce sa zic. Cu toate astea, Mazda a fost multi ani in Top 10 Consumer Satisfaction in State, unde se contabilizeaza si numarul de intrari in service.
   Mai e chestie. Tinuta de drum si confortul aferent sint net inferioare la CX7 fata de berlina. Fiind mai inalta, si cu raportul inaltime-ecartament mai mare, efectul G e mai deranjant vizibil. De fapt, la berlina e o placere, la SUV e exact opusul.
Deci, parerea mea e sa nu-ti para rau ca nu ai luat CX 7.

#18
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
In primul rand iti multumesc de precizari,oricum nu as nega faptul ca o Mazda6 2.5L cu motor aspirat este mult mai usor de intretinut vizavi de CX-7 benzinar sau o Mazda 6 MPS.(chiar am vizitat 2 MPS uri dar nu se ridicau la asteptarile mele din punct de vedere estetic si sunt sigur ca si tehnic as fi avut probleme cu ele/ de investit bani in ele la cum aratau,nu pareau ingrijite deloc) .Deocamdata ma simt bine in "gheisa" mea,inca nu m am plictisit de ea si daca ar fi sa o schimb as trece pe urmatoarea generatie de Mazda 6/cele din 2017 incoace care nu mai au incorporat acel display in bord/ acel display in bord NU il sufar deloc,este singura chestie care nu imi place la aceasta masina Posted Image . Eu am avut si Mazda 6 2004,este mai sus in poze,benzinara de 1.8L dar nu am avut probleme nici cu acel model,sa "pape" ulei sau alte probleme tehnice,chiar a fost o masina superOK ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate