Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Problema instalare Windows dupa Instalarea Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Am instalat acum vreo 2 luni Ubuntu Mate si am nevoie sa bag windows pe laptopul meu (un Dell Latitude E6400). Am bagat imaginea de Windows pe stick, am bootat stick-ul, dar primesc eroarea urmatoare:

[ https://i.imgur.com/l5niZ6o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eroarea tine pe ecran doar o fractiune de secunda, extrem de putin, dupa care imi intra din nou in Ubuntu. Ce as putea face?

PS: Scuze daca nu am postat unde trebuie, dar am ales categoria Linux pentru ca dupa instalarea Linux a aparut si problema asta. Inainte nu era.

Edited by Zark, 29 March 2018 - 18:38.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pe alte mașini (laptop, pc) funcționează stickul usb? Cu ce aplicație ai pus windows pe stickul usb? Recomand dd.
sudo dd bs=4M if=/cale-către-iso-windows of=/dev/sdx status=progress oflag=sync

sdx=stick, sdb, sdc, etc

#3
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View Postshogun1, on 29 martie 2018 - 18:41, said:

Pe alte mașini (laptop, pc) funcționează stickul usb? Cu ce aplicație ai pus windows pe stickul usb? Recomand dd.
sudo dd bs=4M if=/cale-către-iso-windows of=/dev/sdx status=progress oflag=sync

sdx=stick, sdb, sdc, etc

Da, chiar si pe Ubuntu functioneaza stick-ul. Am facut totul cu Disks (nu e prima data cand fac asa), am ales iso-ul, mi-a bagat fisierele pe stick, doar ca nu il booteaza.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@pexCom: inițiatorul are Ubuntu Linux, nu windows, nu-i mai recomanda aplicații de windows!

View PostZark, on 29 martie 2018 - 18:45, said:

Da, chiar si pe ubuntu functioneaza stick-ul. Am facut totul cu Disks (nu e prima data cand fac asa), am ales iso-ul, mi-a bagat fisierele pe stick, doar ca nu il booteaza.
Cum funcționează dacă-ți dă eroare? Întrebam dacă bootează în installerul de windows! Pune imaginea iso cu dd.

#5
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View Postshogun1, on 29 martie 2018 - 18:48, said:

@pexCom: inițiatorul are Ubuntu Linux, nu windows, nu-i mai recomanda aplicații de windows!


Cum funcționează dacă-ți dă eroare? Întrebam dacă bootează în installerul de windows! Pune imaginea iso cu dd.

Incerc acum asa cu dd.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,536
  • Înscris: 15.06.2004
Banuiesc ca laptopul nu are si unitate DVD ?

Nu ai niciun prieten cu Windows ca sa-l faci cu Media Creation Tool ? E cel mai indicat ptr ca face un stick bootabil ce poate fi instalat atat pe BIOS-uri Legacy cat si pe cele UEFI

DIn cate vad eu in imaginea aia stick-ul nu e bootabil - nu a fost "copiat" sectorul de boot pe el. Fisierul respectiv il gasesti in imaginea iso, problema e sa ai si cu ce sa-l pui acolo.
In WIndows se poate in linie de comanda cu DiskPart - ar trebui sa fie ceva similar si in Linux.

#7
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Răspunsul este WinUSB. Detalii în link. Spor!

http://www.webupd8.o...sb-install.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate