Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Algebra reala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Buna seara, exista algebra reala ? Unde as putea gasi informatii daca exista, incerc sa ajut pe un prieten, dar nu gasesc nicaieri informatii. Si in algebra reala, se poate masura cu rigla si compasul ? Multumesc mult.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Abia aștept să îți răspundă cineva, abia aștept :D N-am fost prea grozavă la mate, iar întrebarea ta îmi doboară de tot self esteem-ul.

N-am auzit de algebră reală până acum.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalthea, on 29 martie 2018 - 18:21, said:

Abia aștept să îți răspundă cineva, abia aștept Posted Image N-am fost prea grozavă la mate, iar întrebarea ta îmi doboară de tot self esteem-ul.

N-am auzit de algebră reală până acum.

eu am citit algebra liniara:)))..dar, in apararea lui, omul a intrebat daca exista:)))

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista in limba romana
Este un termen luat din engleza - Real algebraic geometry sau Real algebra sau Real algebraic and semialgebraic

In dulcea nostra limba avem;
- Algebra elementară
- Algebra abstractă
- Algebra liniară
- Algebră universală
- Teoria algebrică a numerelor
- Geometria algebrică
- Algebra combinatorică

Real algebra (engleza) este o combinatie intre - Algebra combinatorică (romana) + Geometria algebrică (romana) + Teoria algebrică a numerelor (romana)

Spor la invatat

#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
avea bunica-mea o vorba... vorbesti in limba algebra, ti s-a impleticit limba... asta cand ii vorbeam in engleza si nu intelegea o iotă. dar sunt off-topic, sa mi se stearga postarea...

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalthea, on 29 martie 2018 - 18:21, said:

Abia aștept să îți răspundă cineva, abia aștept Posted Image N-am fost prea grozavă la mate, iar întrebarea ta îmi doboară de tot self esteem-ul.

N-am auzit de algebră reală până acum.
Pai de aia n-ai... Desi, iti garantez ca nici aia grozavi la mate, n-au......

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
O vorba din bobor spune: daca taceai, filozof ramaneai...

Algebra reala/ireala?

Era multimea numerelor reale, naturale si irationale

Studiaza rapid

#8
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
In engleza exista "real calculus" ca opus la "complex calculus". Opusul "realului" fiind nu irationalul ci complexul, multime denumita initial imaginar.
https://math.stackex...omplex-calculus

Edited by ain, 29 March 2018 - 19:43.


#9
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Pfff, recunosc ca ma depaseste dar incerc cumva sa ajut acea persoana :) Dar se poate folosi in algebra, rigla si compasul la elementele ei ? Deci nu exista algebra reala :(

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Calculus ăla din engleză am impresia că e analiza matematică.
Algebră reală nu există, dar există analiză reală https://ro.wikipedia.../Analiza_reală

#11
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostLife2Live, on 29 martie 2018 - 18:07, said:

Buna seara, exista algebra reala ? Unde as putea gasi informatii daca exista, incerc sa ajut pe un prieten, dar nu gasesc nicaieri informatii. Si in algebra reala, se poate masura cu rigla si compasul ? Multumesc mult.
Cel mai probabil te referi la algebra numerelor reale, care de fapt este algebra pe care o cunoastem toti.
Mai exista si algebra numerelor imaginare (complexe) de tipul a + bi,  unde a este partea reala si b partea imaginara, iar i i este constanta numerele complexe , unde i ^ 1 = -1
Algebra numerelor imaginare este disciplina de nisa/specialitate iar prin algebra mai toti intelegem algebra numerelor reale care poti sa-i spui si "algeabra reala" desi ar fi ciudata aceasta
denumire. Ciudata insa nu gresit dpdv al matematicii.

Edited by WinstonMontana, 29 March 2018 - 21:28.


#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Rigla și compasul se folosesc, prin definiție, în geometrie, cea care studiază figuri geometrice și proprietățile lor.

Algebra în general se referă la ecuații, reprezentări simbolice, etc, deci nu la figuri și nu folosește rigla și compasul.

În rest subscriu și eu că algebra reală se referă cel mai probabil la algebra restrînsă la numerele reale (deci fără nimic imaginar și complex). Practic, din clasa a 5-a faci agebră reală, inclusiv la școlile din Ro (și ecuația de gr. 1 de genul x+1=2 este tot algebră reală).

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 29 martie 2018 - 18:21, said:

N-am auzit de algebră reală până acum.

Daca e reala, sigur exista :lol:

View PostWinstonMontana, on 29 martie 2018 - 21:27, said:

iar i i este constanta numerele complexe , unde i ^ 1 = -1

i^2 = -1, nu i^1 :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate