Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tencuiala apartament 70, preparare pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
apxaika

apxaika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2017
Salut.
Va scriu in legatura cu alegerea materialelor si tehnicii potrivite pentru renovarea unui apartament din 1970 cu pereti de caramida.
Am decopertat peretii si am pastrat doar tencuiala,  a ramas o suprafata rugoasa usor denivelata cu variatii de pana la 1cm. Tencuiala are crapaturi care cred ca s-au format intre bucatile de material aplicate la tencuirea initiala (foto).
Din documentarea pe care am reusit sa o fac am mai multe variante de materiale
0. Sa indepartez inclusiv tencuiala si sa ajung la caramida, apoi sa tencuiesc din nou.
1 Sa aplic un strat de tinci, apoi glet samd.
2 Sa aplic un strat nou, subtire, de: a. tencuiala/b.tencuiala pe baza de ipsos
3 Sa aplic un strat de adeziv thermo universal pentru indreptarea peretilor, inca unul cu plasa de fibra si un al treilea pentru o inglobare mai buna a plasei in pereti
X. Cand decizi ca o tencuiala trebuie indepartata? As prefera s-o pastrez pentru ca schimbarea ei este o operatiune greoaie si costisitoare.
Y. Ce efect au folosirea plasei de fibra la interior si a adezivului thermo universal? Cum se comporta in timp? Ce dezavantaje au? Dintre cei care o recomanda, unii aplica plasa cu acest adeziv themo universal, altii o prind in glet.
Z. Ce recomandati pentru tavan?
As vrea sa evit placile de rigips pe suprafete mari, preferinta personala.

Va multumesc din suflet.

Attached Files



#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
x. cand daca dai cu spacul cade sau se sfarama.
y. plasa aia are rolul de a uniformiza fisurile mari vizibile in microfisuri invizibile.
z. eu as pune glet cu plasa din fibra de sticla (ce mai grea, sau in 2 straturi).

Edited by arg, 29 March 2018 - 13:39.


#3
apxaika

apxaika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2017
La suprafata este prafoasa/sfarimicioasa, dar se indeparteaza greu in profunzime (am incercat intr-un loc si am scos-o destul de greu cu dalta).
Pasii urmatori ar fi maturarea si spalarea cu o bidinea. Apoi amorsarea.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Mmmm, tare imi este teama ca si mortarul dintre caramizi e dus.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Trebuia sa faci decopertarea de care zici mai cu simt.Ai luat si ce era deasupra, si jumate din tencuiala.Poti aplica oricare din metodele spuse de tine, insa cea mai sigura e sa dai jos tot si sa tencuiesti din nou.Cu ocazia asta faci si instalatia electrica.

 arg, on 29 martie 2018 - 13:41, said:

Mmmm, tare imi este teama ca si mortarul dintre caramizi e dus.
cu ala nu ai ce face, ca nu il inlocuiesti decat prin daramare si reconstruire :)
Daca tencuieste bine, e ok.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 apxaika, on 29 martie 2018 - 13:38, said:

La suprafata este prafoasa/sfarimicioasa, dar se indeparteaza greu in profunzime (am incercat intr-un loc si am scos-o destul de greu cu dalta).
Pasii urmatori ar fi maturarea si spalarea cu o bidinea. Apoi amorsarea.

O rezolvi doar cu un grund de profunzime.

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nici nu vreau sa ma gindesc cit ai batut cu rotopercutorul in peretii aia (si in creierii locatarilor).
Daca vrei treaba ca lumea, eu zic sa dai totul jos pina la caramida si apoi retencuiesti. Asa vezi si in ce stare e mortarul dintre caramizi.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ionut76, on 29 martie 2018 - 14:41, said:

Asa vezi si in ce stare e mortarul dintre caramizi.
dar ce faci, dupa ce vezi? ce poti sa ii faci

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
poti sa il f... :)

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ii pui o tencuila armata, calculata si dimensionata corespunzator.

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
La o casa din anii 50 am observat ca in unele locuri a crapat peretele, erau fisuri superficiale, fara probleme de a cadea zidul. Asta am zis in primul moment. Cind am gasit timp (si bani), am decopertat pina la caramida o zona in care fisurile au fost mai dese si..surpriza ! Liantul dintre caramizi incepuse sa se macine, cam peste tot. Am armat pe exterior si interior toti peretii casei si am retencuit. A fost foarte multa munca, insa casa rezista excelent. Practic, am prins peretele vechi intre doua plase de 4-5 mm diametru + tencuiala + polistiren + decorativa, ultimele doua, desigur, la exterior. Iata si niste poze atasate.
Attached File  014.JPG   1.22MB   48 downloadsAttached File  IMG_0967.JPG   1.11MB   43 downloadsAttached File  IMG_0972.JPG   905.83K   45 downloadsAttached File  P1010858.JPG   184.73K   45 downloads

Edited by ionut76, 29 March 2018 - 23:16.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Solutiile astea in general ajung sa coste mai mult decat o constructie noua.

#13
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Trebuia sa le zici mesterilor sa-ti petreaca plasa la colturi.

Edited by greenlife, 30 March 2018 - 14:41.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
teoretic plasale se petrec cam 2 ochiuri, plus ancore in perete, plus ancoraje intre o fata si alta prin perete.

Edited by arg, 30 March 2018 - 14:48.


#15
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
A fost, desigur, petrecuta, nu apare in poze. Am venit cu plase pe fiecare perete si apoi cu plasa petrecuta peste colt. Am facut treaba ca lumea. Pacat, insa, ca a trebuit sa vind casa la citiva ani dupa renovare :(

#16
apxaika

apxaika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2017
Am facut un test pe un perete, am maturat si am spalat cu bidineaua cu apa si acum se poate observa ca tencuiala este buna, nu este deloc prafoasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate