Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Autorizatie inchidere balcon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
Eu as da o lege, o amenda generala de exemplu de 1000 lei pt intrarea in legalitate a tuturor ce au modificat ilegal balcoanele si gata!

#38
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postsoricelucut, on 29 martie 2018 - 13:15, said:

Eu as sugera sa fie construite balcoane si la camerele care n-au balcoane. Pentru un plus de protectie. Posted Image
Chiar si balcon la balcon. Pentru tripla protectie. Posted Image
[ https://www.viata-libera.ro/media/k2/items/cache/b57e5618ba2144abca974e52c6f399b9_XL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 29 martie 2018 - 12:25, said:

Legatura e ca se fac abuzuri in ambele parti. Nu era mai frumos sa faci o cerere la primarie, in caz ca vrei sa inchizi balconul si a doua zi sa te viziteze un urbanist care sa-ti puna la dispozitie niste planuri cum sa inchizi balconul si sa fie si ok d.p.d.v. arhitectural...si urmatorii care cer sa fie obligati, prin acelasi procedeu, sa faca la fel? Si totul gratis din partea primariei ? Ca doar le platesti impozit anual pe locuinta. Cei care nu stiti, interesati-va cum se obtine o autorizatie de construire.
te viziteaza tata! am ruda apropiata care a incercat asta in bucuresti, cu proiect facut de firma, cu tot ce trebuie, dar cerintele CU au fost imposibil de satisfacut!

#40
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postaeae, on 29 martie 2018 - 13:18, said:

Eu as da o lege, o amenda generala de exemplu de 1000 lei pt intrarea in legalitate a tuturor ce au modificat ilegal balcoanele si gata!

Daca il inchidea in cornier cu geamuri armate era ok?
Sunt curios vecinii tai de jos, parter, unu si doi, cum au balcoanele inchise?

#41
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009

View Postdarcip, on 29 martie 2018 - 13:39, said:


Daca il inchidea in cornier cu geamuri armate era ok?
Sunt curios vecinii tai de jos, parter, unu si doi, cum au balcoanele inchise?
sunt din lemn si cornier cu sticla

#42
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Se pare ca pentru inchiderea balconului cu tamplarie, in mod legal, este nevoie de autorizatie. Acum, daca tu muritor de rand, doresti sa si obtii o asemenea autorizatie, probabil ca la auzul a ce trebuie facut pt aceasta, mai degraba vei renunta...
Se pare totusi ca, deocamdata in tara asta este putin probabil sa patesti ceva daca nu o ai.

Ce spune legea?
Pentru lucrari de modificare este necesara autorizatia de construire. Definire a termenului de modificare: Lucrări de modificare
Lucrări de intervenţii asupra elementelor constructive, structurale şi/sau nestructurale, având ca efect modificarea (totală sau în parte) a acestora, privind:
- modificarea planimetriei interioare sau exterioare;
- modificarea volumetriei.
Conform art. 11 din Legea 50/1991, actualizata 2016, se pot executa fara autorizatie de construire (...) lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor . Astfel, la litera b a respectivului articol, se precizeaza ca se pot face (fara autorizatie) reparatii si inlocuiri de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii.
Si conform Normelor Metodologice ale respectivei legi, se excepteaza de la autorizare categoriile de lucrari de constructii cu grad ridicat de repetabilitate, care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora, specificate la art. 11 alin. (1) din Lege.

Prin inchiderea balconului este evident ca se modifica aspectul arhitectural al cladirii.

PS: Pentru reabilitarea termica, inclusiv balcoane in termopan, exista o derogare de la aceasta lege, se obtin autorizatii rapid de catre primarii direct, pentru intreaga cladire. Iar baza probabil este si faptul ca se obtine o modificare exterioara unitara.

Edited by Ana0181, 29 March 2018 - 14:17.


#43
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postaeae, on 29 martie 2018 - 14:02, said:

sunt din lemn si cornier cu sticla

numai saraci pe scara aia.

#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postaeae, on 29 martie 2018 - 13:07, said:

Cu vecinul de deasupra nu se poate discuta, el face numai ce vrea, are un limbaj obscen si insulta pe mine si toata lumea,

Auzi, dar tu ce treabă ai să vorbești cu vecinul? Faci frumos o plângere la primărie, unde povestești ce ai de povestit și vezi ce decizie iau ăia.

Vă place să vă complicați prostește așa, discută cu vecinul, ceartă-te cu el, sună la primărie, vorbește cu unul care nu știe prea bine, orice numai ce ar fi cel mai simplu și eficient nu. Plângere și aia e. Dacă se dovedește că se poate face fără, aia e, dacă nu, se iau demersurile de rigoare.


Și noi am închis balcoanele fără autorizație, dar a fost o treabă așa, că toți au făcut-o. Vorbesc de acum vreo 20 de ani, s-a închis unul, s-a închis și cel de deasupra și tot așa. Dar s-a dus totul la față, nu e vre-un balcon ieșit în afară, sau alte prostii. Noi n-aveam balcoane de-alea, cu balustradă, avem un perete mai înalt de 1m, și gol din perete până în grindă, sus. Și s-au pus geamuri între perete și grindă.

Edited by SmurfK, 29 March 2018 - 14:30.


#45
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am inteles bine?
Vecinul avea grati la balcon.
Le-a tăiat și închis totul cu termopan.

Nu e in regula . Nici aia de izolează blocul nu fac prostia asta.


#46
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009

View Postzzhunt, on 29 martie 2018 - 14:27, said:

Am inteles bine?
Vecinul avea grati la balcon.
Le-a tăiat și închis totul cu termopan.

Nu e in regula . Nici aia de izolează blocul nu fac prostia asta.

partea din spate

Attached Files



#47
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu e in regula ce a făcut ăla.

Reclamație la primărie.

Daca închidea fara să taie grilajul era ok.

Mai e un nebun din asta pe undeva din zona unde mă duc la Cora, nebunul a tăiat un perete și a făcut geam mare de tot să vadă afara.

Mă mir că vecini nu i -au  zis nimic.
A dărâmat perete exterior.

Poate trec mâine și pun o poza.

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postaeae, on 29 martie 2018 - 13:07, said:

Cu vecinul de deasupra nu se poate discuta, el face numai ce vrea, are un limbaj obscen si insulta pe mine si toata lumea,

Stie de autorizatie i-am mai zis cand a demolat ziduri prin apartament!

Cred ca asa e normal sa se discute si sa se ia o hotarare comuna de renovare si discutat cu primaria!

pai zi asa, omule.
ai un cui impotriva vecinului si acum tot incerci sa-l prinzi pe picior gresit, sa-l faci sa plateasca intr-un fel sau altul.
nu uita ca el locuieste deasupra ta. iti poate face viata un infern, daca nu ti-a facut-o deja. chefuri, tropait/trantit prin casa, inundatii, si lista sicanelor poate continua.
normal si firesc ar fi ca legea sa fie egala pentru toti si sa fie si aplicata.
dar traim in Romania, tara contrastelor si a tuturor posibilitatilor, pardon - ilegalitatilor sau anormalitatilor.
nu incerca sa-ti faci dreptate pe cont propriu. incearca pe calea legala, dar chiar si asa poti avea surpriza sa nu se intample nimic sau sa ai tot tu de suferit...
un prim pas ar fi sa-i faci reclamatie in scris la sectia de politie, fie in legatura cu insultele/injuriile daca ai martori sau dovezi, fie daca individul incalca prevederile legii 61/1991 - tulburarea linistii si ordinii publice, prin nerespectarea orelor de liniste.

era mai bine daca reuseai sa te imprietenesti cu vecinul, aveai o viata mai linistita acum. nu trebuia sa deveniti prieteni la catarama, dar o bere si un mic daca imparteati, poate ca v-ati fi inteles mult mai bine, sau mai corect spus v-ati fi tolerat reciproc.

#49
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016
Nu aveti nevoie de nici o autorizatie pentru inchiderea balconului cu termopan atata timp cat respecti golurile de geam.
Exact asa am avut si eu balconul. Cornier si geam armat. Cornierul ruginise in asa hal ca mi-era frica sa ma sprijin de balcon.
Ce trebuia sa fac? Sa-l fac din nou in cornier.
Faceti un mic efort si incercati sa evoluati.
Omul nu a facut altceva decat sa-si schimbe tamplaria. Nu a spart vre-un perete, nu si-a facut vreo vila in balcon. Poate are omul copii acasa.

Traiti-va viata voastra, nu a altora.

Edited by darcip, 29 March 2018 - 15:05.


#50
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
cand am construit balconul, a fost nevoie de autorizatie de la primarie (planuri arhitect harmalaie hartoage toate cele). cu ceva ani mai tarziu, am decis sa-l inchid cu termopan. cei de la primarie au spus ca nu e nevoie de autorizatie in cazul asta. singura problema ca sa zic asa a fost cu vecinii, sa folosesc aceasi decorativa cu cea a blocului in urma izolarii ca sa nu stric aspectul. pentru ca nu am vrut sa fiu eu gica contra, am respectat decizia asta.

acu 2 ani am montat un AC. am intrebat echipa de instalare (firma autorizata) cat si la primarie daca e nevoie de vreo autorizatie. au spus clar NU, doar daca e vreo cladire istorica sau daca sunt trecut la ei ca si cladire care nu accepta modificari exterioare, ceea ce nu a fost cazul.

#51
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postdarcip, on 29 martie 2018 - 14:54, said:

Nu aveti nevoie de nici o autorizatie pentru inchiderea balconului cu termopan atata timp cat respecti golurile de geam.
Exact asa am avut si eu balconul. Cornier si geam armat. Cornierul ruginise in asa hal ca mi-era frica sa ma sprijin de balcon.
Ce trebuia sa fac? Sa-l fac din nou in cornier.
Faceti un mic efort si incercati sa evoluati.
Omul nu a facut altceva decat sa-si schimbe tamplaria. Nu a spart vre-un perete, nu si-a facut vreo vila in balcon. Poate are omul copii acasa.

Traiti-va viata voastra, nu a altora.

ma nene nu vezi bine?
ala a taiat balustrada care era din metal si probabil rezistenta balconului.

la primul video de la 0.40  tie ti se pare ok?

Edited by zzhunt, 29 March 2018 - 15:20.


#52
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postzzhunt, on 29 martie 2018 - 15:18, said:

ma nene nu vezi bine?
ala a taiat balustrada care era din metal si probabil rezistenta balconului.

la primul video de la 0.40  tie ti se pare ok?

Fix in balustrada aia obosita sta rezistenta blocului. Posted Image

Edited by darcip, 29 March 2018 - 15:35.


#53
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postdarcip, on 29 martie 2018 - 15:26, said:

Fix in balustrada aia obosita sta rezistenta blocului. Posted Image
Te rog frumos, fa un mic efort, si scoate capul din ca...carti.



sunt o gramada de balcoane care au cazut date pe la tv

Edited by zzhunt, 29 March 2018 - 15:39.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttytysor, on 29 martie 2018 - 13:37, said:

te viziteaza tata! am ruda apropiata care a incercat asta in bucuresti, cu proiect facut de firma, cu tot ce trebuie, dar cerintele CU au fost imposibil de satisfacut!
Exact asta se intampla cand organele statului lucreaza impotriva cetateanului, eu ce am spus, cum am spus ca ar trebui sa se intample, s-ar fi intamplat cand organele statului ar fi lucrat pentru cetateni. Stiu si eu cum e cu autorizarile ca am trecut de curand prin o autorizare.
Si cum ti se pare ca iti trebuie CU pentru inchidere balcon? Posted Image  Este normal? De cand un CU se refera la inchiderea balcoanelor?

Edited by MembruAnonim, 29 March 2018 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate