Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Autorizatie inchidere balcon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
chiar asa, initiator, cu ce te deranjeaza pe tine faptul ca vecinul de deasupra si-a inchis balconul ? fiind la ultimul etaj si fara copertina, s-o fi saturat omul sa aiba balconul in bataia vantului, sa-i ninga/ploua in el, sa nu poata intinde rufe cand vremea e ploioasa. in plus, inchiderea balconului ii aduce lui un mic plus de caldura sau izolatie termica pentru sufragerie sau dormitor, ma refer la camera care are iesire la acel balcon.
daca erai pe faza, te combinai cu vecinul, sa va inchideti balcoanele in acelasi timp, iti rezolvai si problema cu infiltratiile de apa in plafonul balconului tau.

#20
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Bah, da' capre are vecinu' ala? Sa le dai niste acatiste...

Ca sa nu fiu off... Nu-ti trebuie nici pe dracu', acolo unde stai tu. Ti-a spus nenea ala de la urbanism foarte clar. Orice demers ai face, ajunge la el, iar pentru el e clara treaba. Tu n-ai alta treaba?

Edited by qawHaq1, 29 March 2018 - 12:16.


#21
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Cum sa respecti legea? Legea e pentru prosti, anarhia e la moda acum. Fiecare face ce vrea, asta e baza, trebuie sa arati ca esti mai tare decat vecinul. Cum altfel ajungem la astfel de monumente artistice romanesti?

[ https://i.imgur.com/Q20neW6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Hundertwasser

Attached File  Clipboard01.jpg   19.76K   60 downloads

#23
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Care e legatura?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmagic-gabi, on 29 martie 2018 - 12:20, said:

Care e legatura?
Legatura e ca se fac abuzuri in ambele parti. Nu era mai frumos sa faci o cerere la primarie, in caz ca vrei sa inchizi balconul si a doua zi sa te viziteze un urbanist care sa-ti puna la dispozitie niste planuri cum sa inchizi balconul si sa fie si ok d.p.d.v. arhitectural...si urmatorii care cer sa fie obligati, prin acelasi procedeu, sa faca la fel? Si totul gratis din partea primariei ? Ca doar le platesti impozit anual pe locuinta. Cei care nu stiti, interesati-va cum se obtine o autorizatie de construire.

Edited by MembruAnonim, 29 March 2018 - 12:27.


#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
lasati initiatorul in pace
in primul clip merge si da din maini sau nu sunt vizibile
vad ca are centrala,ce autorizatie si-a scos sa dea gaura in perete?

Edited by althea, 29 March 2018 - 12:47.
atentie la limbaj!


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru gaura de centrala si de hota nu e nevoie de autorizatie, dar nici nu se da prin stalp sau grinda.
(am carotat eu una de hota de 150mm si am intrebat in toate partile, iclusiv petie la isc)

ma rog pentru centrala e alt proiect si acolo e alta socoteala, dar pentu gaura in si sine nu este nevoie de autorizatie.

p.s. la fel si pentru montat ac-uri, tot nu e nevoie de autorizatie, desi in unele situatii ar fi bine sa se monteze cu autorizatie.

Edited by arg, 29 March 2018 - 12:47.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul am inchis balcoanele la etajul 4 respectand legislatia. Nu e nevoie de aprobarea vecinilor.

Dar dureaza mult, 6 luni cu proiect, autorizatii, nu mai zic ca trebuie si o hartie cu inchiderea lucrarilor...

#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
bine expus cu modificarea arhitecturala
se scot cosuri de evacuare, centrala
se pun A.C unde vine in exterior ditamai cutia
nu ca as fi contra,problema e ce are initiatorul
la temperaturile care se inregistreaza la noi e destul de naspa cu balcoane deschise

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmagic-gabi, on 29 martie 2018 - 11:43, said:

Inchisul balconului e fantezia numarul 1 a romanului care tocmai si-a luat apartament, sa isi faca propriul cotet pe fatada blocului. Urbanism, autorizatii, astea sunt fite de europeni degenerati, noi suntem gospodari adevarati.

Nu sunt impotriva ideii de a inchide balconul dar trebuie facuta uniform, discutat toti proprietarii, autorizatii, facut un proiect si facut totul unitar cu cap, nu fiecare sa-si vandalizeze fatada cum vrea.

Nu e nici o fantezie. Chiar e foarte ok si arata excelent inchise in termopan.

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008

View Postbumpocbum, on 29 martie 2018 - 13:04, said:

Eu unul am inchis balcoanele la etajul 4 respectand legislatia. Nu e nevoie de aprobarea vecinilor.

Dar dureaza mult, 6 luni cu proiect, autorizatii, nu mai zic ca trebuie si o hartie cu inchiderea lucrarilor...
ce te ajuta sau speri ca te va ajuta

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postceanu1980, on 29 martie 2018 - 13:05, said:

ce te ajuta sau speri ca te va ajuta

Faptul ca este inchis legal e suficient. Orice reclamatie de la vecini sau primarie este nula.

#32
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
Cu vecinul de deasupra nu se poate discuta, el face numai ce vrea, are un limbaj obscen si insulta pe mine si toata lumea,

Stie de autorizatie i-am mai zis cand a demolat ziduri prin apartament!

Cred ca asa e normal sa se discute si sa se ia o hotarare comuna de renovare si discutat cu primaria!

#33
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmagic-gabi, on 29 martie 2018 - 11:43, said:

Inchisul balconului e fantezia numarul 1 a romanului care tocmai si-a luat apartament, sa isi faca propriul cotet pe fatada blocului. Urbanism, autorizatii, astea sunt fite de europeni degenerati, noi suntem gospodari adevarati.

Nu sunt impotriva ideii de a inchide balconul dar trebuie facuta uniform, discutat toti proprietarii, autorizatii, facut un proiect si facut totul unitar cu cap, nu fiecare sa-si vandalizeze fatada cum vrea.
stii care-i faza nostima? mie mi l-au inchis cu japca cand a facut primaria 'reabilitare termica', eu as fi preferat sa ramana deschis, dar n-am avut de ales...

#34
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cand mi-am inchis balconul acum vreo 10 ani am facut-o mai mult pt privacy sa zicem, pozitionarea balconului fiind ciudata. Am fost la primarie pentru o parcare si am intrebat si de autorizatie iar raspunsul a fost "pe bune?" Zic ba ce p... mea sa fiu eu singurul tampit din cartier? Am facut lucrarea ca toti ceilalti, romaneste.
Problema e ca ne freaca grija de ce face altul. Daca unu si-ar face un balcon la etajul 3 sprijitint pe picioroange care ar trece pe la geamul tau as zice dar pentru un balcon inchis cu "termopan", clasic, pe alb :D ...

#35
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postaeae, on 29 martie 2018 - 13:07, said:

Cu vecinul de deasupra nu se poate discuta, el face numai ce vrea, are un limbaj obscen si insulta pe mine si toata lumea,

Stie de autorizatie i-am mai zis cand a demolat ziduri prin apartament!

Cred ca asa e normal sa se discute si sa se ia o hotarare comuna de renovare si discutat cu primaria!

Eu ma mir ca nu a scos bastarca sa faca pipi pe tine in timp ce filmai. Eu asa as fi facut.
Probabil ca tu asteptai sa vina posta cu ajutorul social si cand colo..........au venit termopanele la vecinu. Sau te-au trezit din somn?

#36
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postceanu1980, on 29 martie 2018 - 13:04, said:

la temperaturile care se inregistreaza la noi e destul de naspa cu balcoane deschise

Eu as sugera sa fie construite balcoane si la camerele care n-au balcoane. Pentru un plus de protectie. :)
Chiar si balcon la balcon. Pentru tripla protectie. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate