Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Revolut - mic tutorial

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#37
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Retragere numerar de la bancomat  cu cardul Mastercard Revolut la:

CEC - fara comision, fara sa ofere conversie valutara
Banca Romaneasca - fara comision, fara sa ofere conversie valutara
ING - fara comision, fara sa ofere conversie valutara, suma minima de retras este 50 lei
BRD - fara comision, ofera conversie valutara (care trebuie refuzata)
Credit Agricole - fara comision, ofera conversie valutara

#38
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Pai asa e in limita a 200 euro/lire pe luna, e fara comision de oriunde pe urma e 2% parca.

Edited by omg99, 28 June 2018 - 17:51.


#39
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Unele banci pot sa aiba comision la bancomat pentru cardurile altor banci. Nu stiu daca e valabil si in Romania.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Nu sunt sigur ca am inteles exact cu ce se mananca acest revolut: are curs mai bun decat bancile la valute?
Eu mi-am deschis cu ani in urma un cont cu card la ing, pe care pun bani la bancomat ocazional, si platesc diverse, cu mentiunea ca la platile in strainatate la plati in valuta cursul de schimb lei/valuta este in defavoarea mea.
Folosind acest card, pot transfera leii pe cardul revolut si de acolo mi se promite un curs decent la schimb? La cursul oficial sau pe aproape?  Am cumparat euro la ghereta cu 4.66 in timp ce  banca imi facea conversia la 4.824

#41
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Dacă ai cont la orice alta banca, în afara de ing e cam aceiași mancare de peste.
Cu diferența ca o sa poți vorbi cu o persoana în romana instant, în caz de probleme, nu peste 3 zile.
In week-end e chiar mai rău cu revolut decât cu o alta banca din România. Dar hey, nu ești cool dacă nu ai Revolut... Chiar dacă faci doar ocazional cumpărături de pe eBay de 3 dolari.

#42
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Eduard55, am înțeles - dubla conversie te-a lovit atît de rău că nu mai poți face altceva decît bășcălie de utilizatorii Revolut și să-ți verși amarul pe oriunde vine vorba de Revolut. Dar tot ce reușești e să pari meschin.
Pe scurt - diferența dintre cursul Revolut și cursul la plățile cu cardul pentru Ing și Raiffeisen bate spre 3,35%. Dacă faci plăți în weekend cursul Revolut e similar cu cel de la schimbul valutar în cont al celor două bănci - adică tot e mai bun decît cursul la plata cu cardul cu 2,1%. Că economia e cu atît mai mare cu cît sumele rulate sînt mai mari? E evident. Dar o economie de 3,35% din cheltuielile anuale în valută e ceva - mai ales dacă o compar cu dobînzile la depozitele în euro.
Și da, știm că răspund greu la apeluri.
Da, știm că în weekend cursul e altfel.
Da, știm că nu sînt bancă și dacă se dau cu roțile în sus recuperarea banilor ar fi dificilă.
Da, știm că dacă nu ai suma în valuta cerută vor lua din contul care are suma cea mai mare indiferent care e ăla.
etc....
Deci - politicos față de colegii de forum ar fi să revii doar dacă ai informații noi de comunicat. Mai ales pe topicul ăsta.

#43
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Ce, nu poți face conversia vineri pentru ce vrei să folosești în weekend?

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Chestia e .. ca daca ai nevoie de plati in valuta , ori mai deschizi un cont la banca romaneasca, ing, bt, altele, emiti un card atasat contului in euro, alimentezi contul cu euro de la cine vinde mai convenabil, bisnitari, ghereta exchange, si aia e, cu conditia sa nu fie comisionul de administrare , deschidere si inchidere cont foarte scumpe.  Pentru doar un concediu pe an in strainatate, nu stiu daca merita osteneala si bataia de cap cu inca un card suplimentar, fie el si la revolut.

Mai simplu a fost sa-mi "inrolez" cardul ing la sistemul paypal. Si aia tot din "greseala" am facut-o pentru ca imi trebuia urgent ceva online, si initial pe pagina se afisa doar plata prin paypal.

Edited by tfmercedez, 30 June 2018 - 18:24.


#45
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

 radunic, on 30 iunie 2018 - 17:59, said:

Eduard55, am Ă®nțeles - dubla conversie te-a lovit atĂ®t de rău că nu mai poți face altceva decĂ®t bășcălie de utilizatorii Revolut și să-ți verși amarul pe oriunde vine vorba de Revolut. Dar tot ce reușești e să pari meschin.
Anunț și eu lumea ce se poate întâmpla, sa nu își ia teapa ca mine.

 radunic, on 30 iunie 2018 - 17:59, said:

Pe scurt - diferența dintre cursul Revolut și cursul la plățile cu cardul pentru Ing și Raiffeisen bate spre 3,35%. Dacă faci plăți Ă®n weekend cursul Revolut e similar cu cel de la schimbul valutar Ă®n cont al celor două bănci - adică tot e mai bun decĂ®t cursul la plata cu cardul cu 2,1%. Că economia e cu atĂ®t mai mare cu cĂ®t sumele rulate sĂ®nt mai mari? E evident. Dar o economie de 3,35% din cheltuielile anuale Ă®n valută e ceva
Și care e diferența la absolut toate celelalte bănci? Dai exemplul cel mai prost cu ING.
Cauta pe google curs visa sa vezi cât dai acuma cu un card emis în Ro pe niște euro și cu cât dai mai mult cu revolut.


 radunic, on 30 iunie 2018 - 17:59, said:

Da, știm că dacă nu ai suma Ă®n valuta cerută vor lua din contul care are suma cea mai mare indiferent care e ăla.
etc....
TOTAL FALS!
Aveam câteva sute de lire cateva sute de lei și 0 și ceva euro.
Am cumpărat bilet de tren din gara din UK.
Mi a luat lei pe care ia transformat în euro, pe care ia transformat în lire.
Cu câteva zile înainte mi a blocat bani când am vrut sa scot de la atm.
M a întrebat dacă vreau conversie, deși aveam lire în cont, o am dat decline, pe urma mi a spus ca e o taxa de 4 lire. Am dat decline. Bani blocați in cont. Aia de la suport parca nu înțeleg limba engleza. Îți răspunde unul după 2 zile. Pe urma altul la care trebuie sa explici din nou problema.

Edited by Eduard55, 30 June 2018 - 20:05.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

 Eduard55, on 30 iunie 2018 - 19:57, said:


Anunț și eu lumea ce se poate întâmpla, sa nu își ia teapa ca mine.


Și care e diferența la absolut toate celelalte bănci? Dai exemplul cel mai prost cu ING.
Cauta pe google curs visa sa vezi cât dai acuma cu un card emis în Ro pe niște euro și cu cât dai mai mult cu revolut.



TOTAL FALS!
Aveam câteva sute de lire cateva sute de lei și 0 și ceva euro.
Am cumpărat bilet de tren din gara din UK.
Mi a luat lei pe care ia transformat în euro, pe care ia transformat în lire.
Cu câteva zile înainte mi a blocat bani când am vrut sa scot de la atm.
M a întrebat dacă vreau conversie, deși aveam lire în cont, o am dat decline, pe urma mi a spus ca e o taxa de 4 lire. Am dat decline. Bani blocați in cont. Aia de la suport parca nu înțeleg limba engleza. Îți răspunde unul după 2 zile. Pe urma altul la care trebuie sa explici din nou problema.
pai ori dai cu cardu' ori umblii cu cash? In Londra am platit cu cardul inclusiv la taxi! La metrou iarasi am dat cu pay wave de la cardul cu lei. Ca mi-a tras-o banca la conversie, partea a doua.

UK nu e Grecia, unde se caca pe ei cand te vad cu cardul, si au POS doar de forma, si iti zice ca nu e bun cardul, dar defapt nici nu le merge plata cu cardul.

#47
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
In UK la magazinele pakistanezilor sau ce o fi, pentru cumpărături sub 5 lire îți mai adaugă o taxa.
La taxi nu poți plăti cu cardul. Poate în Londra sa poți. Acolo merg doar cu metroul.
Sunt romani care fac curse la aeroport. Culmea, nici aia nu au atm.

Oricum de la englezi m am obișnuit sa plătesc peste tit cu cardul dar tit prefer sa am și ceva numerar în buzunar.


#48
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Rog un desen: pentru o persoană cu poprire pe conturi, dacă își face acest revolut, poate primi salariul pe el? Mulțam!

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

 Eduard55, on 30 iunie 2018 - 22:20, said:

In UK la magazinele pakistanezilor sau ce o fi, pentru cumpărături sub 5 lire îți mai adaugă o taxa.
La taxi nu poți plăti cu cardul. Poate în Londra sa poți. Acolo merg doar cu metroul.
Sunt romani care fac curse la aeroport. Culmea, nici aia nu au atm.

Oricum de la englezi m am obișnuit sa plătesc peste tit cu cardul dar tit prefer sa am și ceva numerar în buzunar.

Poate? Sigurat ca se poate!  Orice se poate. Da , am vrit sa cumpar o banana mai ciudata ruginie la culoare,  si am vrut sa platesc cu cardul.. si tailandezu a facut mutre. Pentru ca la fiecare tranzactie, banca ii pune un comision, si la vamzare de sub 5 lire, castigul lui nu acopera si comisionul pe care i-l trage banca,  si iese in pierdere. Dar ala nu e englez, e un emigrant. Dar asa ceva se intampla doar la speluncile care se chinuiesc sa ramana pe linia de plutire. La tesco poti sa cumperi doar si o guma de mestecat si sa te dai cu cardul, ca nu se falimenteaza ei din atata lucru.

 lelali, on 01 iulie 2018 - 11:58, said:

Rog un desen: pentru o persoană cu poprire pe conturi, dacă Ă®și face acest revolut, poate primi salariul pe el? Mulțam!
faci misto? Nu?

#50
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu, nu glumesc. :ermm:  Chiar nu știu cum funcționează. :D
Urmează să lucrez cu X care are poprire pe conturi - dar și o contestație pe rol (fără suspendare).
Pentru că intră în contact cu anume instituții, nu pot la negru .

Stiu, pot face contract pe 2 ore, in cel mai rău caz. Întreb.

#51
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 radunic, on 30 iunie 2018 - 17:59, said:

Eduard55, am înțeles - dubla conversie te-a lovit atît de rău că nu mai poți face altceva decît bășcălie de utilizatorii Revolut și să-ți verși amarul pe oriunde vine vorba de Revolut. Dar tot ce reușești e să pari meschin.
Pe scurt - diferența dintre cursul Revolut și cursul la plățile cu cardul pentru Ing și Raiffeisen bate spre 3,35%. Dacă faci plăți în weekend cursul Revolut e similar cu cel de la schimbul valutar în cont al celor două bănci - adică tot e mai bun decît cursul la plata cu cardul cu 2,1%. Că economia e cu atît mai mare cu cît sumele rulate sînt mai mari? E evident. Dar o economie de 3,35% din cheltuielile anuale în valută e ceva - mai ales dacă o compar cu dobînzile la depozitele în euro.
Și da, știm că răspund greu la apeluri.
Da, știm că în weekend cursul e altfel.
Da, știm că nu sînt bancă și dacă se dau cu roțile în sus recuperarea banilor ar fi dificilă.
Da, știm că dacă nu ai suma în valuta cerută vor lua din contul care are suma cea mai mare indiferent care e ăla.
etc....
Deci - politicos față de colegii de forum ar fi să revii doar dacă ai informații noi de comunicat. Mai ales pe topicul ăsta.
tre sa recunosc ca si-a atins scopul intr-un fel, eram convins ca tre sa imi fac revolut, acum dupa ce am citit ce a zis el, parca nu mai sint sigur.
damn

#52
monchisan

monchisan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2018
Salut. Imi place sa vad atat interes despre revolut. Am si eu o intrebare. A gasit cineva daca revolut garanteaza suma depusa in caz ca dau faliment?

#53
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
'' revolut garanteaza suma depusa ''
expliciteaza ...

#54
monchisan

monchisan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2018
Ma refer daca eu am bani in contul revolut, iar ei dau faliment, imi pot recupera banii? Stiu ca nu este o banca, de exemplu in Romania iti primesti banii pana in 100.000€ sau ceva de genu. Vreau sa stiu daca si revolut ofera garantie si pana in cat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate