Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

en passant - miscare sah

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003

View Postun_dac, on 29 martie 2018 - 11:45, said:

sau cum sa dai sah mat in primele 2 mutari.
Nu cred ca merge chiar cu 2 mutari... cred totusi ca zici de matul incepatorului, l-a retinut bine fiu meu (l-a predat proful) si l-a aplicat cu unu mai avansat pe care normal nu avea cum sa-l bata si la ala nu a fost atent la manevra, a ramas masca, nu-i venea sa creada, mai avea putin si plangea. Asta e lectia:

Attached File  Matul incepatorului.pdf   269.86K   20 downloads

Edited by andreic, 29 March 2018 - 15:55.


#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View Postjimi91, on 29 martie 2018 - 14:53, said:

sincer, nici eu n-as fi crezut:))..mi se pare o mutare extrem de ciudata..dar totusi are logica..trebuie sa existe un pret pentru a muta 2 patratele
Se pare că asta e și logica. Pionii nu au avut mereu dreptul de a muta 2 cîmpuri la început. Regula en passant s-a introdus odată cu regula mutării 2 cîmpuri. Uite ce scrie pe wiki https://ro.wikipedia...iki/En_passant:
<<Din punct de vedere istoric, en passant este una din ultimele modificări majore ale regulilor șahului european, care s-a petrecut în secolele XIV - XV , alături de introducerea mișcării de două câmpuri a pionilor. De asemenea, în aceeași perioadă de timp, s-a introdus, tot în șahul european, și manevrabilitatea maximă a reginei și a nebunului. Din cauza separării anterioare a variantelor de șah asiatice de cea europeană, aceste modificări sunt prezente doar în varianta europeană.
Ideea introducerii manevrei en passant a fost aceea de a compensa avantajul jucătorului care ar muta un pion două câmpuri în loc de unul, evitând astfel atacul unui pion advers pe lângă care ar fi trecut nestingherit.>>

#21
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postandreic, on 29 martie 2018 - 15:53, said:

Nu cred ca merge chiar cu 2 mutari... cred totusi ca zici de matul incepatorului, l-a retinut bine fiu meu (l-a predat proful) si l-a aplicat cu unu mai avansat pe care normal nu avea cum sa-l bata si la ala nu a fost atent la manevra, a ramas masca, nu-i venea sa creada, mai avea putin si plangea. Asta e lectia:

Attachment Matul incepatorului.pdf

Eu vorbesc de asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kc7VfaDylF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La a 2a mutare a negrului e sah mat.

Legat de en passant, mi se pare normal sa nu auda multi de mutarea asta pentru ca nu se intampla foarte des ca un pion sa "supravietuiasca" ca sa traverseze toata tabla si sa treaca pe langa un pion advers ramas nemutat de la inceputul jocului.

Edited by un_dac, 30 March 2018 - 11:33.


#22
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postun_dac, on 30 martie 2018 - 11:27, said:

Eu vorbesc de asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kc7VfaDylF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La a 2a mutare a negrului e sah mat.

Legat de en passant, mi se pare normal sa nu auda multi de mutarea asta pentru ca nu se intampla foarte des ca un pion sa "supravietuiasca" ca sa traverseze toata tabla si sa treaca pe langa un pion advers ramas nemutat de la inceputul jocului.
Asa este, nu se intampla foarte des, dar se mai intampla. Nu e nevoie decat de 2 mutari ale unui pion pentru a fi la doua lungimi de pionul advers, adik cu o casuta distanta intre ei, dar pe coloana vecina. In situatia in care pionul advers, fiind in pozitia initiala muta doua campuri/casute, atunci se poate produce capturarea "en passant", tradus "in trecere".
Cele doua pagini de comentarii imi intaresc impresia ca sahul e din ce in ce mai putin in preocuparile copiilor, iar parintii evita sa-si de-a copii la sah. E adevarat, sunt multiple jocuri mult mai dinamice(mai ales vizual) care capteaza copii.
Insa sa nu uitam ca sahul este asimilat matematicii in perioada gimnaziala, cu procese de gandire asemanatoare.
Asadar, indemn parintii ca intre 6-10 ani, pe cat posibil sa ofere posibilitatea copiilor sa invete si sa practice sahul de placere.
acumularile sunt lente si poate putin vizibile pe moment, insa cu siguranta sahul antreneaza logica si capacitatea de sinteza, ordoneaza gandirea si dezvolta capacitatea de memorare.
Propun sa luati de bune afirmatiile de mai sus, ca de la un fost jucator/antrenor profesionist de sah, pentru o perioada de aproape 25 ani.

Nu mai sunt conectat 100% cu ce se intampla cu sahul juvenil al nivel de masa in ultimii 10 ani, insa informatiile spun ca in Bucuresti cel putin e inflatie de solicitari de lectiid e sah, in special pe internet/skype. Din nefericire foarte multe sunt incercari care se soldeaza cu doar 2-3 lectii si abandon.
Solutia ideala pentru ca sa avem copilul atras de sah este lectia fata in fata si jocul cu alti copii, competitia.
Chiar si cu un profesor iscusit e posibil ca sahul sa nu-l atraga. Nu-i bai, se poate trai si fara sah.

#23
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

View PostMosotti, on 29 martie 2018 - 14:14, said:

Prin liceu m-a apucat obsesia cu sahul. Asa ca m-am apucat sa joc cu un unchi si la un moment dat am calculat io intens o combinatie care incepea mutind un pion 2 cimpuri. Cind mi-a venit rindul, am mutat triumfator pionul si numa ce-l vad pe unchi-mio ca mi-l ia. "Ce ba, ca ce faci, ba, aicisha?"  l-am intrebat io. El cica "Ampasant". "Ce ampasant, ba, iti bati joc de mine?" Posted Image

Anyway, pina la urma l-am crezut ca doar jucase sah in campionate. Ceva mai tirziu am cumparat o carte de sah unde am vazut ca se scrie "en passant" Posted Image

Fast forward citiva ani, la facultate. Jucam sah cu unu care cica era mare sahist. La un moment dat ii fac un ampasant din-asta si incepe si ala "Ce, ba, ca ce-i asta, ba, da ce ampasant, ba, ca nu exista asa ceva". Sigur ca acuma exista avantajul de a scoate telefonul si a cauta pe net, atunci trebuia sa duci munca de convingere Posted Image
:) Am avut si eu astfel de "probleme" cu mult timp in urma. Fiind vorba despre mutari mai rare, chiar obisnuiam sa negociem inainte de partida - daca vom folosi sau nu astfel de mutari...

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003

View Postun_dac, on 30 martie 2018 - 11:27, said:

Legat de en passant, mi se pare normal sa nu auda multi de mutarea asta pentru ca nu se intampla foarte des ca un pion sa "supravietuiasca" ca sa traverseze toata tabla si sa treaca pe langa un pion advers ramas nemutat de la inceputul jocului.
Asa este, e o situatie rara dar daca din neatentie oponentul insista si nu realizeaza pericolul il arzi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate