Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

en passant - miscare sah

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
E vorba de o miscare in sah... am dat peste un clip din greseala..dar nu am inteles exact..am cautat o explicatie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jySg-c7yX3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am gasit..dar nu am inteles.

Zice ca pionul capturat trebuie sa se miste 2 casute..dar el a miscat 3 casute..

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
https://ro.wikipedia...wiki/En_passant
N-am ascultat video, dar nu se misca 3 casute nimeni nicaieri in aceasta mutare.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
nu are legatura cu sahu'  !
este doar o tampenie facuta de un tampit !

Edited by realduc, 29 March 2018 - 08:40.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 trollerul_de_serviciu, on 29 martie 2018 - 08:37, said:

https://ro.wikipedia...wiki/En_passant
N-am ascultat video, dar nu se misca 3 casute nimeni nicaieri in aceasta mutare.

sunt obosit:))..am inteles...in acel clip era doar un exemplu...la sfarsit a zis ca pionul capturat trebuia sa se miste doar 2 casute (se referea la deschidere)..eu am crezut altceva:))

 realduc, on 29 martie 2018 - 08:39, said:

nu are legatura cu sahu'  !
este doar o tampenie facuta de un tampit !


aparent e o miscare foarte veche:))

wiki zice de perioada 1200-1600

https://en.wikipedia...torical_context

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 realduc, on 29 martie 2018 - 08:39, said:

nu are legatura cu sahu'  !
este doar o tampenie facuta de un tampit !
Nu e adevarat, e una din mutarile speciale cum e si rocada sau transformarea.

"O formă specială de atac și capturare, numită en passant, se poate aplica numai capturării unui pion de către alt pion în condiții speciale (vedeți diagrama corespunzătoare). Pionul expus atacului și capturării „en passant” trebuie să fi fost mutat două câmpuri trecând pe lângă cel advers, deci fiind în câmpul său de atac. Dreptul de capturare „en passant” se pierde dacă capturarea nu se efectuează la mișcarea următoare." - wiki

Edited by andreic, 29 March 2018 - 09:01.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 jimi91, on 29 martie 2018 - 08:45, said:

sunt obosit:))
Aha... deci de-aia ai deschis topicul pe Editoriale.
Te mut pe Pasiuni Comune > Arena > Cismigiu and CO > Campionat de Sah.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 althea, on 29 martie 2018 - 08:55, said:

Aha... deci de-aia ai deschis topicul pe Editoriale.
Te mut pe Pasiuni Comune > Arena > Cismigiu and CO > Campionat de Sah.

mersi, greseala mea..nu am gasit sectiunea potrivita:))...ma uitam la clip si credeam ca pionul capturat era cel alb:))...si nu pricepeam deloc:|

 andreic, on 29 martie 2018 - 08:54, said:

Nu e adevarat, e una din mutarile speciale cum e si rocada sau mutarea dubla la inceput.

e prima data cand am auzit de aceasta miscare:|..sunt extrem de surprins ca nu stiam de miscarea asta..nici nu stiu cum se citeste:)).eu si  franceza:))

Edited by jimi91, 29 March 2018 - 09:00.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pionul capturat este pionul alb.
Pionul alb a miscat doar doua casute de la D2 la D4.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 jimi91, on 29 martie 2018 - 09:00, said:

e prima data cand am auzit de aceasta miscare:|..sunt extrem de surprins ca nu stiam de miscarea asta..nici nu stiu cum se citeste:)).eu si  franceza:))
din cate stiu si eu, e o mutare relativ noua... si eu am invatat sa joc sah fara mutarea asta, dar totusi stiu de ea de vreo 20-25 de ani.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 jimi91, on 29 martie 2018 - 09:00, said:

e prima data cand am auzit de aceasta miscare:|..sunt extrem de surprins ca nu stiam de miscarea asta..nici nu stiu cum se citeste:)).eu si  franceza:))
Nu e nicio problema, nici eu nu stiam de ea... nu sunt mare jucator de sah dar de cand l-am dus pe fiu meu la club de sah am invatat si eu chestii... mai ales ca trebuie sa-i fiu partener cand nu are altii Posted Image Proful de sah nu vorbeste de regula la incepatori prichindei de ea sa nu-i incurce dar dupa un nivel are lectie speciala... eu am fost curios am intrebat ne-a explicat situatia la toti din grupa, asta era acu 2 ani.

Edited by andreic, 29 March 2018 - 10:14.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreic, on 29 martie 2018 - 10:12, said:

Nu e nicio problema, nici eu nu stiam de ea... nu sunt mare jucator de sah dar de cand l-am dus pe fiu meu la club de sah am invatat si eu chestii... mai ales ca trebuie sa-i fiu partener cand nu are altii Posted Image Proful de sah nu vorbeste de regula la incepatori prichindei de ea sa nu-i incurce dar dupa un nivel are lectie speciala... eu am fost curios am intrebat ne-a explicat situatia la toti din grupa, asta era acu 2 ani.

sunt curios daca stie bunicul de miscarea asta:))..tata a auzit de ea, dar nu prea stia nici el cum e..oricum, eu joc ocazional si credeam ca stiu toate regulile, eram si bunicel cand eram in liceu..in orice caz, cand o sa trec pe la bunici, sa nu uit sa-l intreb:))..sa vad daca o stie

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
In liceu, ca sa chiulesc de la o teza, m-am dus chipurile sa reprezint scoala la un campionat de sah.

Primul jucator pe care l-am intalnit a facut scandal dupa ce i-am facut faza cu "en passatul" de mai sus (stiam faza de la bunica-miu). A venit un penisonar arbitrul cu nu-stiu-ce regulament ca in final sa-mi dea dreptate dupa o ora Posted Image

@initiator, daca de asta n-ai auzit, mai cauta si deschidere siciliana si apararea franceza sau cum sa dai sah mat in primele 2 mutari.

Edited by un_dac, 29 March 2018 - 11:47.


#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cînd eram copil, în anii 80, am citit o carte foarte mișto despre șah, pentru copii - ABC-ul șahului http://www.targulcar...nga-1983-189338
Acolo scria de mutarea asta, numai că eu fie am înțeles-o atunci greșit, fie așa s-a așezat memoria mai tîrziu (avînd în vedere că nu joc șah), dar aveam impresia că e invers: anume dacă muți cu pionul 2 căsuțe și treci pe lîngă un pion advers, îl poți lua (adică erai oricum în poziția în care îl puteai captura normal, dar în loc să muți în diagonală, muți 2 înainte).

#14
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Acolo in clip iti da un exemplu, nu este o faza din joc. Situatia asta se poate intampla intr-un singur caz. Cand tu ai trecut cu pionul in primul camp din jumatatea adversarului, iar adversarul misca unul din pionii sai(doua campuri), trecand pe langa al tau, fie prin stanga, fie prin dreapta.
Este avantajul celui care este in atac. Dar mutarea en passant nu este obligatorie, poti lua pionul, sau nu, in functie de situatie.

Edited by menaloty, 29 March 2018 - 12:18.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 un_dac, on 29 martie 2018 - 11:45, said:

sau cum sa dai sah mat in primele 2 mutari.

Ai vrut sa zici 3 mutari,nu?

#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 adisz, on 29 martie 2018 - 13:35, said:


Ai vrut sa zici 3 mutari,nu?

primele 2 mutari ale negrului.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Prin liceu m-a apucat obsesia cu sahul. Asa ca m-am apucat sa joc cu un unchi si la un moment dat am calculat io intens o combinatie care incepea mutind un pion 2 cimpuri. Cind mi-a venit rindul, am mutat triumfator pionul si numa ce-l vad pe unchi-mio ca mi-l ia. "Ce ba, ca ce faci, ba, aicisha?"  l-am intrebat io. El cica "Ampasant". "Ce ampasant, ba, iti bati joc de mine?" :w00t:

Anyway, pina la urma l-am crezut ca doar jucase sah in campionate. Ceva mai tirziu am cumparat o carte de sah unde am vazut ca se scrie "en passant" :lol:

Fast forward citiva ani, la facultate. Jucam sah cu unu care cica era mare sahist. La un moment dat ii fac un ampasant din-asta si incepe si ala "Ce, ba, ca ce-i asta, ba, da ce ampasant, ba, ca nu exista asa ceva". Sigur ca acuma exista avantajul de a scoate telefonul si a cauta pe net, atunci trebuia sa duci munca de convingere :roflmao:

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Mosotti, on 29 martie 2018 - 14:14, said:

Prin liceu m-a apucat obsesia cu sahul. Asa ca m-am apucat sa joc cu un unchi si la un moment dat am calculat io intens o combinatie care incepea mutind un pion 2 cimpuri. Cind mi-a venit rindul, am mutat triumfator pionul si numa ce-l vad pe unchi-mio ca mi-l ia. "Ce ba, ca ce faci, ba, aicisha?"  l-am intrebat io. El cica "Ampasant". "Ce ampasant, ba, iti bati joc de mine?" Posted Image

Anyway, pina la urma l-am crezut ca doar jucase sah in campionate. Ceva mai tirziu am cumparat o carte de sah unde am vazut ca se scrie "en passant" Posted Image

Fast forward citiva ani, la facultate. Jucam sah cu unu care cica era mare sahist. La un moment dat ii fac un ampasant din-asta si incepe si ala "Ce, ba, ca ce-i asta, ba, da ce ampasant, ba, ca nu exista asa ceva". Sigur ca acuma exista avantajul de a scoate telefonul si a cauta pe net, atunci trebuia sa duci munca de convingere Posted Image

sincer, nici eu n-as fi crezut:))..mi se pare o mutare extrem de ciudata..dar totusi are logica..trebuie sa existe un pret pentru a muta 2 patratele

Am avut si eu in facultate o astfel de faza..care e cea mai mica planeta din sistemul nostru solar..eu am zis clar Pluto...dar, aparent s-a schimbat:))..bine, noi am avut internet..aparent este mercur

Edited by jimi91, 29 March 2018 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate