Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Bursa Erasmus+

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018
Salutari!

Dupa cum spune si titlul, la insistenta profesorilor, m-am hotarat sa ma inscriu in programul Erasmus+.
Personal, mi s-a recomandat sa merg in Polonia, o idee pentru care nu sunt contra, ba chiar sustin si mi-as dori sa merg acolo.
Totusi, as dori sa aflu mai multe despre acest program de la persoane care au avut aceasta experienta, ideal ar fi, daca sunt persoane care au calatorit chiar in Polonia cu aceasta ocazie. O sa numerotez mai jos intrebarile pentru a fi ceva mai usor.

1.Cum se desfasoara cursurile? Sunt accesibile?
2.V-ati descurcat cu o engleza conversationala?
3.Banii v-au fost de ajuns? Si daca da, as vrea sa stiu cam cat si pe ce se cheltuie in mare parte.
4.V-a folosit aceasta experienta in cariera? Sau credeti ca ar cantari mai mult in ochii viitorilor angajatori?
5.Cand se da prima transa de bani, la plecare? Am nevoie de sustinere din partea parintilor de inceput?
6.V-a fost greu sa va acomodati?
7.Cum vi s-a parut revenirea in tara dupa perioada de sedere acolo?

Mentionez ca sunt o persoana sociabila, vorbitor de engleza la nivel conversational (B1-B2) si nu prea am avut probleme de adaptare. Pe parcursul scolii am fost mutat, pe rand, la 4 scoli diferite din motive financiare ale parintilor (au gasit job-uri mai bine platite sau au fost avansati si trimisi in alt oras).

Multumesc mult!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Unul din baietii mei a participat la programul Erasmus asa ca voi incerca sa raspund din ceea ce stiu de la el

1.Cum se desfasoara cursurile ?
Programul se bazeaza in principal pe învățarea și înțelegerea țării gazdă.
Sunt accesibile ?
DA
2.V-ati descurcat cu o engleza conversationala?
DA - este mai mult decat suficient
3.Banii v-au fost de ajuns? Si daca da, as vrea sa stiu cam cat si pe ce se cheltuie in mare parte.
Da si nu prea. Depinde de tara si cat de economc sau cheltuitor esti. Eu i-am dat bani suplimentari
4.V-a folosit aceasta experienta in cariera?
NU
Sau credeti ca ar cantari mai mult in ochii viitorilor angajatori?
ZERO BARAT
5.Cand se da prima transa de bani, la plecare?
Depinde de loc si programul tarii gazda. Primesti bani la sosire in tara respectiva sau la plecare din Romania
Am nevoie de sustinere din partea parintilor de inceput?
DA
6.V-a fost greu sa va acomodati?
Daca esti descurcaret - NU
7.Cum vi s-a parut revenirea in tara dupa perioada de sedere acolo?
Ca orice intoarcere acasa si revederea cu cei dragi

#3
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostNaijax, on 28 martie 2018 - 17:09, said:

Unul din baietii mei a participat la programul Erasmus asa ca voi incerca sa raspund din ceea ce stiu de la el

1.Cum se desfasoara cursurile ?
Programul se bazeaza in principal pe învățarea și înțelegerea țării gazdă.
Sunt accesibile ?
DA
2.V-ati descurcat cu o engleza conversationala?
DA - este mai mult decat suficient
3.Banii v-au fost de ajuns? Si daca da, as vrea sa stiu cam cat si pe ce se cheltuie in mare parte.
Da si nu prea. Depinde de tara si cat de economc sau cheltuitor esti. Eu i-am dat bani suplimentari
4.V-a folosit aceasta experienta in cariera?
NU
Sau credeti ca ar cantari mai mult in ochii viitorilor angajatori?
ZERO BARAT
5.Cand se da prima transa de bani, la plecare?
Depinde de loc si programul tarii gazda. Primesti bani la sosire in tara respectiva sau la plecare din Romania
Am nevoie de sustinere din partea parintilor de inceput?
DA
6.V-a fost greu sa va acomodati?
Daca esti descurcaret - NU
7.Cum vi s-a parut revenirea in tara dupa perioada de sedere acolo?
Ca orice intoarcere acasa si revederea cu cei dragi

Multumesc!

#4
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
1. E simplu ca student  erasmus.. nu te pica nimeni ca stiu ca dupaia se da zvon si nu mai alege nimeni universitatea respectiva. totusi la cursuri iti recomand sa mergi.
2. Engleza lor nu e nativa deci.. sa te astepti ca vor vorbi engleza in rusa. ideea e sa fii macar b2.
3.da, dar cu conditia sa stai in caminul studentesc. daca nu rupi ficatul prin cluburi prea des iti ajung sa si mananci :)
4.nu poti cuantifica exact insa iti mai deschide ochii putin. eu recomand.
5.75% inainte de plecare si 25% dupa 3-4 luni (din cele 6). tu trebuie sa ai aprox 10% fonduri proprii dar nu iti cere nimeni dovada
6. daca iti place absintul, tequila si vodka e mult mai usor.
7. era mai cald..

eu zic sa te duci ca merita. bafta.

#5
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postsasesase, on 28 martie 2018 - 17:15, said:

1. E simplu ca student  erasmus.. nu te pica nimeni ca stiu ca dupaia se da zvon si nu mai alege nimeni universitatea respectiva. totusi la cursuri iti recomand sa mergi.
2. Engleza lor nu e nativa deci.. sa te astepti ca vor vorbi engleza in rusa. ideea e sa fii macar b2.
3.da, dar cu conditia sa stai in caminul studentesc. daca nu rupi ficatul prin cluburi prea des iti ajung sa si mananci Posted Image
4.nu poti cuantifica exact insa iti mai deschide ochii putin. eu recomand.
5.75% inainte de plecare si 25% dupa 3-4 luni (din cele 6). tu trebuie sa ai aprox 10% fonduri proprii dar nu iti cere nimeni dovada
6. daca iti place absintul, tequila si vodka e mult mai usor.
7. era mai cald..

eu zic sa te duci ca merita. bafta.

Imaginea pe care mi-ai facut-o cu raspunsul tau e prea smechera :)). Sper sa fie asa. Multumesc!

#6
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Daca te intereseaza mai mult viata de noapte, chefuri studentesti, petreceri si alte experiente de genul, iti recomand sa aplici pentru o facultate din Spania (daca exista aceasta optiune). Am fost cu o bursa Erasmus acolo... memorabil.

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostD-Ovidiu, on 28 martie 2018 - 17:06, said:

Ce vrei sa spui? Nu inteleg. Post-ul e facut cu scopul de a afla mai multe despre acest program si sa stiu la ce sa ma astept daca voi participa. Unde am spus ca am castigat?
My sorry atunci

#8
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postborhot, on 28 martie 2018 - 17:34, said:

Daca te intereseaza mai mult viata de noapte, chefuri studentesti, petreceri si alte experiente de genul, iti recomand sa aplici pentru o facultate din Spania (daca exista aceasta optiune). Am fost cu o bursa Erasmus acolo... memorabil.

Sincer nu, nu ma intereseaza mai mult partea asta din viata de student, am trait partea asta in liceu, chiar peste limita. M-am mai maturizat si acum pun accent mai mult pe cariera si viitor. Asta nu inseamna ca nu ma voi distra acolo daca plec, dar as vrea sa o fac 80% pentru o experienta profesionala.

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Sincer, chiar dacă nu te interesează distracția, mergi măcar într-o țară caldă, cu ieșire la mare/ocean.
Va fi o experiență mult mai bună decât Polonia.

Oricum, așa cum a spus și Naijax, ce faci acolo contează fix pix din punct de vedere profesional.
De exemplu, sudul Portugaliei e frumos, știu pe cineva care a fost acolo cu bursă Erasmus.
Faro, Albufeira, Lagos...Practic trăiești viața aia fără griji pe care o vezi doar în filme de-ale lui Woody Allen.

O să ai timp berechet să devii profesionist, mai încolo.

Prețurile sunt destul de mici în comparație cu alte țări europene, dar după câte știu, o să îți mai trebuiască totuși suport și din partea părinților.

Edited by pexCom, 28 March 2018 - 17:54.


#10
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostpexCom, on 28 martie 2018 - 17:46, said:

Sincer, chiar dacă nu te interesează distracția, mergi măcar într-o țară caldă, cu ieșire la mare/ocean.
Va fi o experiență mult mai bună decât Polonia.

Oricum, așa cum a spus și Naijax, ce faci acolo contează fix pix din punct de vedere profesional.
De exemplu, sudul Portugaliei e frumos, știu pe cineva care a fost acolo cu bursă Erasmus.
Faro, Albufeira, Lagos...Practic trăiești viața aia fără griji pe care o vezi doar în filme de-ale lui Woody Allen.

O să ai timp berechet să devii profesionist, mai încolo.

Prețurile sunt destul de mici în comparație cu alte țări europene, dar după câte știu, or să îți mai trebuiască totuși suport și din partea părinților.

O sa iau in considerare, multumesc de sfaturi!

#11
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
1.Cum se desfasoara cursurile? Sunt accesibile?
Cursurile depind de standardul universității. Dacă îmi spui unde te duci, poate pot să-ți spun mai mult. Cea mai bună e UW, locul 500, deci nivel mediu, accesibil fără cine știe ce efort.

2.V-ati descurcat cu o engleza conversationala?
Nu-s probleme.

3.Banii v-au fost de ajuns? Si daca da, as vrea sa stiu cam cat si pe ce se cheltuie in mare parte.
Suma primită de la Erasmus diferă în funție de țara de origine, țara de destinație și an. Cred că cel mai repede poți să afli de la colegii care au plecat din aceeași universitate. Teoretic, banii se duc pe cazare, mâncare și vizitat. Practic, adaugi alcool și petreceri, înlocuind tot ce se poate înlocui. Nu strică o rezervă de 1000 de euro pe care s-o ai pe card, pentru situații neprevăzute și un drum de întoarcere.

4.V-a folosit aceasta experienta in cariera? Sau credeti ca ar cantari mai mult in ochii viitorilor angajatori?
Dacă faci ceva relevant, demn de menționat în CV, ajută. Cea mai importantă parte a unei experiențe de genul e să cunoști lume și să îți extinzi oportunitățile. Vei avea un bagaj mult mai mare de conexiuni față de cineva care n-a ieșit din județ.

5.Cand se da prima transa de bani, la plecare? Am nevoie de sustinere din partea parintilor de inceput?
Studenții cu care lucrez acum primesc o parte înainte de plecare și o parte aproape de încheierea semestrului. Ăștia-s adunați din Irlanda, Olanda, Portugalia, Spania, Italia, Slovenia, Slovacia. Probabil e la fel și pentru România, dar întreabă biroul Erasmus.

6.V-a fost greu sa va acomodati?
Gândește-te că ești pus în aceeași oală cu străini care caută același lucru ca și tine - să aibă contact social și să se distreze. Sunt șanse mari să-ți faci prieteni de lungă durată.

7.Cum vi s-a parut revenirea in tara dupa perioada de sedere acolo?
De câte ori mă întorc în România folosesc site-ul ăsta ca să văd câte nucleare sunt necesare pentru un wipeout. E terapeutic.

#12
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostA10Warthog, on 28 martie 2018 - 18:17, said:

1.Cum se desfasoara cursurile? Sunt accesibile?
Cursurile depind de standardul universității. Dacă îmi spui unde te duci, poate pot să-ți spun mai mult. Cea mai bună e UW, locul 500, deci nivel mediu, accesibil fără cine știe ce efort.

2.V-ati descurcat cu o engleza conversationala?
Nu-s probleme.

3.Banii v-au fost de ajuns? Si daca da, as vrea sa stiu cam cat si pe ce se cheltuie in mare parte.
Suma primită de la Erasmus diferă în funție de țara de origine, țara de destinație și an. Cred că cel mai repede poți să afli de la colegii care au plecat din aceeași universitate. Teoretic, banii se duc pe cazare, mâncare și vizitat. Practic, adaugi alcool și petreceri, înlocuind tot ce se poate înlocui. Nu strică o rezervă de 1000 de euro pe care s-o ai pe card, pentru situații neprevăzute și un drum de întoarcere.

4.V-a folosit aceasta experienta in cariera? Sau credeti ca ar cantari mai mult in ochii viitorilor angajatori?
Dacă faci ceva relevant, demn de menționat în CV, ajută. Cea mai importantă parte a unei experiențe de genul e să cunoști lume și să îți extinzi oportunitățile. Vei avea un bagaj mult mai mare de conexiuni față de cineva care n-a ieșit din județ.

5.Cand se da prima transa de bani, la plecare? Am nevoie de sustinere din partea parintilor de inceput?
Studenții cu care lucrez acum primesc o parte înainte de plecare și o parte aproape de încheierea semestrului. Ăștia-s adunați din Irlanda, Olanda, Portugalia, Spania, Italia, Slovenia, Slovacia. Probabil e la fel și pentru România, dar întreabă biroul Erasmus.

6.V-a fost greu sa va acomodati?
Gândește-te că ești pus în aceeași oală cu străini care caută același lucru ca și tine - să aibă contact social și să se distreze. Sunt șanse mari să-ți faci prieteni de lungă durată.

7.Cum vi s-a parut revenirea in tara dupa perioada de sedere acolo?
De câte ori mă întorc în România folosesc site-ul ăsta ca să văd câte nucleare sunt necesare pentru un wipeout. E terapeutic.

Referitor la universitate ma gandeam la Universitatea Poznan. Aveti ceva informatii despre aceasta?
Multumesc frumos!

#13
hanssick

hanssick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 11.07.2006
Daca nu-s indiscret,ce domeniu si Universitatea din Romania?

#14
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Posthanssick, on 28 martie 2018 - 18:38, said:

Daca nu-s indiscret,ce domeniu si Universitatea din Romania?

Universitatea Valahia Targoviste, Facultatea de Stiinte Economice, specializare Finante si Banci

#15
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Poznan e centru universitar, deci poți să te alegi cu o grămadă de conexiuni. Adam Mickiewicz University e în top 3 în Polonia, Poznan University of Technology arată de asemenea decent. Am observat că vin mulți studenți din Polonia și Slovacia care-s foarte bine pregătiți, unii cu startupuri, unii angajați din anul 2 de facultate pe domenii foarte mișto. Ai spus că ești interesat de un început de carieră, așa că fii atent la evenimente gen talks, workshopuri, tech hubs sau sesiuni de recrutare organizate de asociațiile de studenți.

Dacă mai ai timp de ales, în afară de Poznan ce opțiuni mai ai? Întreb pentru că știu că înscrierile pentru Erasmus se încheie de obicei până la sfârșitul lunii martie.

#16
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostA10Warthog, on 28 martie 2018 - 18:41, said:

Poznan e centru universitar, deci poți să te alegi cu o grămadă de conexiuni. Adam Mickiewicz University e în top 3 în Polonia, Poznan University of Technology arată de asemenea decent. Am observat că vin mulți studenți din Polonia și Slovacia care-s foarte bine pregătiți, unii cu startupuri, unii angajați din anul 2 de facultate pe domenii foarte mișto. Ai spus că ești interesat de un început de carieră, așa că fii atent la evenimente gen talks, workshopuri, tech hubs sau sesiuni de recrutare organizate de asociațiile de studenți.

Dacă mai ai timp de ales, în afară de Poznan ce opțiuni mai ai? Întreb pentru că știu că înscrierile pentru Erasmus se încheie de obicei până la sfârșitul lunii martie.

As mai avea pe lista dupa Poznan: Czestochowa, Democritus (Grecia), University of Patras(Grecia) si momentan cam atat, nu am fost anuntat din timp, oarecum. Ne-a fost prezentat programul, dar nu am fost atat de atras de el, dar dupa ce mi s-a propus astazi de cativa profesori, am luat in considerare serios. Maine este ultima zi, intr-adevar.

Multumesc!

#17
hanssick

hanssick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 11.07.2006
Universite de Nantes,nu ti se pare ceva mai bun decat polonezii? Spun si eu.

#18
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Posthanssick, on 28 martie 2018 - 18:52, said:

Universite de Nantes,nu ti se pare ceva mai bun decat polonezii? Spun si eu.

Da, intr-adevar, dar ma limitez la universitati accesibile cu limba engleza, nu stapanesc franceza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate