Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Botez biserica sf Dimitrie Izvoratorul de mir București

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postionut27, on 28 martie 2018 - 16:02, said:

Taxele acelea reprezinta costurile intretinerii lacasului de cult. Nu plateste statul caldura, lumina, apa consumata la vreo biserica...+ salarizarea clerului si cantaretilor. Mai documentati-va inainte sa postati. Numai un cor de 3-4 persoane se plateste cu 2-3 sute de lei pe serviciu in Bucuresti!
Înțeleg, dar nu vreau să închiriez Casa Poporului. Cât să coste electricitatea? Botezul îl fac în mai, va fi cald, gaz nu se consumă. Cor nu vreau. Deci?
Deși cred că facturile bisericilor tot din bugetul statului român se plătesc, (asta așa, fie vorba între noi).

Edited by dark, 28 March 2018 - 18:29.


#20
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postericmario, on 28 martie 2018 - 17:25, said:

Ba esti nebun? Dar cine plateste cheltuielile + salarizarea daca nu statul?
Tu chiar pui botul la minciunile popilor?
De curiozitate, tu la ce pui botul?

View PostDaculScoril0, on 28 martie 2018 - 17:40, said:

Pe bune?????
Sau vrei să zici că așa ar trebui să fie?

Eu unul n-am auzit de popă să nu ceară bani pentru orice fel lălăială ar cânta.
În toamnă l-am înmormântat pe socru-meu și după ce am plătit taxa de înhumare și nu mai știu ce, pentru care nu mi-a dat bon fiscal ci chitanță de mână a mai vrut și o ”donație”
Eu: ”Cât?”
Popa: ”Păi lumea dă între 500 (cinci sute) și 600 (șase sute) de lei”
Pentru ce? Pentru trei burtoși care au lălăit 20 de minute timp în care unul tot butona telefonul?

I-am dat 300 numai ca să evit un scandal cu familia nevestei.

În București taxa de nuntă pleacă de la 800 de lei la o biserică de cartier și trece de 2000 la alea mai fățoase. La botez e cam jumate.
Pai tu ai gresit. Trebuia sa-l lasi pe socra-tu in bucatarie, ii mai cantai tu dimineata cand faceai cafeaua. Cum naiba sa dai bani la burtosii aia? Daca aparea si Pavarotti? Te luai si de burta lui?

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
nu gazu se plătește.se recuperează șpaga dată la fericiții de mai sus ca să te ungă preot.la cluj ca să ajungi intr-un sat de lângă oraș s-a dat un apartament

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postun huligan, on 28 martie 2018 - 19:14, said:

De curiozitate, tu la ce pui botul?

Pai tu ai gresit. Trebuia sa-l lasi pe socra-tu in bucatarie, ii mai cantai tu dimineata cand faceai cafeaua. Cum naiba sa dai bani la burtosii aia? Daca aparea si Pavarotti? Te luai si de burta lui?

Adică după capul tău e creștinește să ceri o pălărie de bani pentru un serviciu pe care oricum ești plătit să-l faci?
Ca să punem un pic lucrurile în perspectivă pensia lui socru-meu a fost 800 lei și un pic pe lună. Ei au cerut 600 lei șpagă, Adevarat creștinește.

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sper sa ne tina la curent cu Aventura.

#24
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Daca nu ați da bani la popi, din PreaFericiti s-ar transforma in PreaNefericiti. Sigur va doriți popi așa?

" PreaFericitul se îmbrăca de la Prada " asta da titlu de film .

Edited by cataspo, 29 March 2018 - 07:27.


#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă inițiator, mergi cu încredere la părintele, care îți va asculta păsul cu mare atenție. Vrei să-ți creștinezi micul prunc, o ocazie mai fericită ca asta nici că ar putea exista vreodată, este un eveniment unic și minunat în viața fiecăruia, cum ai putea crede că părintele ți-ar fixa un preț? Preotul asta dorește de fapt, să încreștineze tînărul suflet! Nu, nu îți ia nimeni bani pentru așa ceva!
Este ca și cum te-ai duce la bancă și ai cere să devii clientul lor prin deschiderea unui cont curent. Nu te taxează pentru așa ceva, banca înțelege că este în interesul ei să-i devii client. Doh! Dacă în lumea profană așa stau lucrurile, în partea spirituală, duhovnicească, cu atât mai mult. Cu bucurie, părintele va primi noul membru al bisericii și-i va da sfântul botez. Aveți încredere!

Edited by dark, 29 March 2018 - 09:39.


#26
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Sau ai putea sa lasi copilul sa-si aleaga singur cand va creste propria religie, daca va considera necesar sa fie adept al vreuneia.

Ocazie cu care scapi de cheltuieli, bataie de cap si mai ales de riscul (destul de redus, ce-i drept) sa fie manevrat necorespunzator de preot si sa se asfixieze. Mult succes, indiferent de alegere!

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDaculScoril0, on 29 martie 2018 - 00:05, said:


Adică după capul tău e creștinește să ceri o pălărie de bani pentru un serviciu pe care oricum ești plătit să-l faci?

daca nu ar mai fi platiti de la stat(cu minimul pe economie ca atat au de fapt) si sa-si faca ei pe privat parohiile, platind taxe si chestii la stat, nu cred ca ar fi convenabil sa te taxeze 1000 de lei o inmormanatare.
Bine acum...mai e varianta ca vrei inmormantare fara popa, dar mai greu asa.
Apoi mai sunt botezuri, cununii, etc....
Crezi ca din salariul ala de kkt traieste popa?
Daca se pune problema, in secunda doi ar renunta la el.
Salariul ala e simbolic, nici macar salariu nu e numit, ci indemnizatie. Restul se intregeste din parohie, parohie care are taxe pe servicii. Treaba e simpla, problema e ca in orase taxele acelea sunt nesimtite.
Pe la tara, ingropi mortul cu 100 de lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate