Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Drepturi in fata proprietatii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Vreau sa stiu daca in fata proprietatii tale ( casa ), pe domeniu public, ai vreun drept. Ma refer la dreptul de a avea un loc de parcare a masinii! Configuratia locala in cazul meu este una speciala, cu alee de acces pt doua proprietati, restul de domeniu public aflat in fata proprietatii fiind folosit ca si parcare pt blocul cu care ma invecinez. Sa cumpar parcare, nu permite legislatia in vigoare (doar pt cei de la bloc). Cum ma pot adresa primariei, am vreun drept?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
N-ai curte ?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttalica, on 28 martie 2018 - 14:53, said:

Vreau sa stiu daca in fata proprietatii tale ( casa ), pe domeniu public, ai vreun drept.
Nu. Ai doar obligatii... obligatia de a intretine, curata etc...

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Legal nu exista nimic stipulat expres. Domeniul public este pentru toata lumea ....dar cutumele locale spun ca fiecare isi parcheaza masina in fata casei. totusi , daca parcarea altuia nu blocheaza vreo iesire din curtea ta ....nu ai ce sa faci.

Edited by althea, 28 March 2018 - 16:09.
@&$@


#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttalica, on 28 martie 2018 - 14:53, said:

Vreau sa stiu daca in fata proprietatii tale ( casa ), pe domeniu public, ai vreun drept. Ma refer la dreptul de a avea un loc de parcare a masinii!

Nu ai nici un drept special. E domeniu public.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Fa acces pentru autoturism in curte ,respectiv poarta intrare (garaj) ,pe care aplici placuta cu ACCES AUTO,sau GARAJ, si nu va mai putea sa parcheze nimeni masina in fata casei tale.
Nu poate nimeni sa blocheze accesul din sau in proprietatea ta in plus, exista si posibilitatea sa suni si sa-i fie ridicata masina.
Bonus - pui si placute cu NU PARCATI - NU BLOCATI ACCESUL - etc.

Edited by Naijax, 28 March 2018 - 15:08.


#7
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Am inteles, fara drepturi. Am curte, dar nu folosesc pt parcare, e destul de mica. Voi incerca sa gasesc intelegere la ADP pt cumpararea unui loc de parcare, avand in vedere configuratia speciala a domeniului public. In fata portii nu pot parca, pt ca blochez intrarea vecinului.

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
1. In fata portii tale ai dreptul la acces.
2. Daca domeniul public din fata casei tale deserveste accesul unei alte locuinte inseamna ca ceva nu este in ordine ,ca exista un kitch comunist aritectural.

Edited by Benderbut, 28 March 2018 - 16:20.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBenderbut, on 28 martie 2018 - 16:20, said:

... ceva nu este in ordine ,ca exista un kitch comunist aritectural.
e usor de ghicit asta, intrucat vorbim de o casa care se invecineaza cu un bloc :)

#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Posttalica, on 28 martie 2018 - 15:10, said:

Am inteles, fara drepturi. Am curte, dar nu folosesc pt parcare, e destul de mica. Voi incerca sa gasesc intelegere la ADP pt cumpararea unui loc de parcare, avand in vedere configuratia speciala a domeniului public. In fata portii nu pot parca, pt ca blochez intrarea vecinului.

nu conteaza ca tu nu parchezi, cine stie asta? tu fa portile respective sa'ti permita accesul cu masina in curte in caz de nevoie. si parchezi in fata lor. pui placutile de rigoare cum spune naijax. in felul asta numeni nu'ti mai parcheaza in fata. cel putin poti "revendica" locul.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Deci, unde sunt parcarile adp, tu faci poarta (nu stiu daca e cazul de autorizatie de constructie), dupa care instintezi adp-ul sa desfinteze acele locuri de parcare. Mai departe tu parchezi acolo in fata portii tale.

Attached File  IMG_20180329_000536.png   750.69K   76 downloads

Edited by arg, 28 March 2018 - 22:59.


#12
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Mai oameni buni, accesul in curte nu este restrictionat, doar ca nu pot lasa masina in fata portii pt ca prin fata portii mele trece si vecinul, in drum sau spre curtea sa, punct situat in curba. Parcarea adp-ului este pe restul de distanta din fata proprietatii.
Cum am mai spus am oncercat sa cumpar un loc de parcare, dar e numai pt blocuri.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poți pune o poză ? În curte nu este loc ? Noi ăștia blocatarii visăm la o curte. Tu ai și nu bagi mașina ?

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBenderbut, on 28 martie 2018 - 16:20, said:

2. Daca domeniul public din fata casei tale deserveste accesul unei alte locuinte inseamna ca ceva nu este in ordine ,ca exista un kitch comunist aritectural.

View Post_Smiley_, on 28 martie 2018 - 21:52, said:

e usor de ghicit asta, intrucat vorbim de o casa care se invecineaza cu un bloc Posted Image

Si sa nu uitam ca doar comunistii construiau in acest stil:o casa,un bloc,o casa,un bloc,etc.



View Postexceswater, on 29 martie 2018 - 08:02, said:

Poți pune o poză ? În curte nu este loc ? Noi ăștia blocatarii visăm la o curte. Tu ai și nu bagi mașina ?

Majoritatea covarsitoare a caselor necomuniste au curtea de dimensiunile unui cotet de pechinez,n-ai observat inca?

View Posttalica, on 28 martie 2018 - 14:53, said:

Vreau sa stiu daca in fata proprietatii tale ( casa ), pe domeniu public, ai vreun drept. Ma refer la dreptul de a avea un loc de parcare a masinii! Configuratia locala in cazul meu este una speciala, cu alee de acces pt doua proprietati, restul de domeniu public aflat in fata proprietatii fiind folosit ca si parcare pt blocul cu care ma invecinez. Sa cumpar parcare, nu permite legislatia in vigoare (doar pt cei de la bloc). Cum ma pot adresa primariei, am vreun drept?

Pe domeniul public se aplica drepturile domeniului public.Pe domeniul public poate parca orice autovehicul inmatriculat,oriunde se permite acest lucru.
Parcarea blocului de care amintesti este pe domeniul public?Este cu plata?
Catre primarie te poti adresa in scris (petitie,cerere,etc.) sau oral (audienta la sefii de compartimente si/sau primar/viceprimar)

Edited by adisz, 29 March 2018 - 11:51.


#15
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
O poză face cât o mie de cuvinte ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate