Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Durere de masea la presiune.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014
n primul rand buna ziua. Am niste probleme cu o masea care este gaurita efectiv din cauza unei carii netratate la timp. Am mers la medicul stomatolog pentru tratarea ei. In primele doua dati cand am mers, dumnealui mi a pilit din masea si mi-a pus vată cu medicament acolo..urmand ca a treia oara sa imi scoata 3 nervi si sa obtureze canalele.Au urmat 5 zile cu dureri atroce ( primele 2 zile) pe care le-am calmat cu ketoproxin, durerea scazand in intensitate. Am ramas totusi cu o durere la presiune ( cand strang din dinti), motiv pentru care evit sa mananc pe partea stanga.Ieri am fost iarasi la medic...mi -a desfacut canalele. Pe 2 nu ma supara nimic, iar pe celalalt este problema..acolo ma doare in capatul canalului, spre radacina. Mi-a pus alta vata cu medicament, de data asta pe canal, si mi s a spus ca daca se umfla gingia sa scot cimentul de deasupra si vata si sa iau ampicilina. Mi a mai spus medicul ca daca durerea nu cedeaza va fi nevoie de extractie. Ce credeti ca poate fi? Nu am facut radiografie. Mi- a spus ca este o inflamatie la varful radacinii, dar nu inteleg de ce nu trece...nu as vrea totusi sa scot maseaua. Ce sfaturi aveti pentru mine? Multumesc!

Ce parere aveti de radiografie? Mie mi se pare ca vad ceva la radacina din stanga. ( Maseaua este 36 , adica a doua de la stanga la dreapta pe radiografie)

Attached Files


Edited by xAlexandru, 28 March 2018 - 14:23.


#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Bă ejti nebun :D !?!?



Softpedia nu-i dentist, DOAR medicul tratează !!!

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Schimba dentistul. Extractia sa fie ultima solutie. Eu daunazi am facut o rezectie la radacina unui molar tot din cauza asta. Dar macar am dintele in gura.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 xAlexandru, on 28 martie 2018 - 14:22, said:

Ce sfaturi aveti pentru mine?

Da-i cu tzuica sa amorteasca  Posted Image
Nu trebuie s-o inghiti dar daca se intampla ... asta e

Acum serios
Dacă pulpa dentară este infectată, este neaparat nevoie de obturaţie de canal sau chiar de extracţia dintelui
Asa ca  - stomatologul stie ce spune

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Daca durerea apare la presiune, problema este la radacina... cel mai frecvent granulom. Stai linistit, este tratabil, dar, asa cum au spus colegii, nu pe SP ci la stomatolog.
Daca o lasi asa, in curand te vei umfla si durerea nu va fi numai la presiune, ci va fi continua si exista riscul sa bati pe cineva.

Fugi!

L.E. Nu sunt stomatolog, dar am vazut astfel de radiografii (facute pe dintii mei) si pot sa spun ca problema este in locul marcat. Acum nu este prea colorat, ca este in stadiu incipient, dar daca vei mai face una mai incolo, deja se schimba decorul.

Attached File  radiografie2.jpg   209.06K   79 downloads

Edited by bonygy, 28 March 2018 - 15:09.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
poate puroi la radacina sau ceva, poate trebuie sa iei si antibiotice,augmentin

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
inainte de extractie as merge si la alt stomatolog pt inca o parere.

Pana acum esti multumit de stomatolog ?

#8
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
igiena dupa fiecare masa ca prim tratam

#9
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Cauta un stomatolog specializat pe endodontie. In ultima vreme e la moda sa scoatem dintele afectat si sa punem implant...ca asa zice mesterul dentist. E mai usor si mai profitabil pentru el.
Acum 7 ani  mi s-a recomandat cu radiografia in mana sa imi fie scoasa maseaua ca e radicina prea infectata. M-am ridicat frumos de pe scaun si am intrat in alt cabinet.
Norocul a fost ca am ajuns pe mana unei profesoare la facultatea de stomatologie. Cand a vazut maseaua nu a pus nicio secunda probleme extractiei. Tratamentul a durat cateva saptamani dar intr-un final maseaua a fost reparata cu succes.
Din pacate doctora a plecat in Franta...

#10
gabellu29

gabellu29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.12.2011
Salut!

Asemenea problema am avut si eu la un dinte: la cateva luni dupa ce mi-a plombat dintele (doar partial, fara drenarea canalului), am inceput sa am niste dureri atroce si doar dupa ce luam calmante imi scadea intensitatea durerii. Am ajuns din nou la stomatolog, mi-a ''gaurit'' dintele respectiv si mi-a curatat canalul, dupa care mi l-a plombat ca la carte, iar acum pot spune ca nu mai am nicio problema. Medicul mi-a spus ca s-a acumulat infectie la radacina dintelui si astfel m-a durut nervul, iar cand mi l-a plombat prima data nu a fost nevoie de niciun drenaj, eu neavand vreo infectie la acel dinte pana atunci.


Mult noroc!

#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 [mc]xtrem, on 28 martie 2018 - 17:21, said:

Cauta un stomatolog specializat pe endodontie. In ultima vreme e la moda sa scoatem dintele afectat si sa punem implant...ca asa zice mesterul dentist. E mai usor si mai profitabil pentru el.
Acum 7 ani  mi s-a recomandat cu radiografia in mana sa imi fie scoasa maseaua ca e radicina prea infectata. M-am ridicat frumos de pe scaun si am intrat in alt cabinet.
Norocul a fost ca am ajuns pe mana unei profesoare la facultatea de stomatologie. Cand a vazut maseaua nu a pus nicio secunda probleme extractiei. Tratamentul a durat cateva saptamani dar intr-un final maseaua a fost reparata cu succes.
Din pacate doctora a plecat in Franta...

Si ce a implicat tratamentul ? Poti da ceva detalii?

#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 pinguinul666, on 20 aprilie 2018 - 14:32, said:


Si ce a implicat tratamentul ? Poti da ceva detalii?
In cazurile obisnuite de granuloame, se baga pe canal un "terci" compus din antiinflamatoare, calciu si alte "bunatati" care va stopa evolutia granulomului si va reface tesutul de la baza dintelui. Asa cum a spus colegul, asta se face in mai multe sedinte.
Dupa ce acolo este ok, se trece la tratamentul normal al dintelui... dupa caz, reconstructie sau coroana.

Daca granulomul nu este un "caz obisnuit", atunci se poate face rezectie apicala, chirurgical si restul. In ultima instanta, cand ar fi prea grav, se ajunge la extractie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate