Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

18 lucruri despre potențiala unire a României cu Republica Moldova

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Si daca se uneste Romania cu Moldova cum o sa te mai poti lauda pe facebook ca mergi in strainatate cand mergi la Chisinau? Sau invers pentru moldoveni cand vin in Romania?

#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostLunaCrystal, on 28 martie 2018 - 15:15, said:

Si daca se uneste Romania cu Moldova cum o sa te mai poti lauda pe facebook ca mergi in strainatate cand mergi la Chisinau? Sau invers pentru moldoveni cand vin in Romania?
Lasa bre asta, zi cum putem pretinde ca stim o limba straina (moldoveneste)??? Posted Image

Edited by shogun1, 28 March 2018 - 15:22.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststancosty, on 28 martie 2018 - 15:02, said:

Comentarii mai stupide decât cele de până acum, nu am mai văzut!
Nu ați observat saitul de pe care e luat materialul? Sau nu știți că e unul de miștocăreală? ... Posted Image
Siteul ala, da, e la mistocareala (ca si aria unde apare stirea pe SF). Numai ca la multi dintre noi nu ne place MISTOCAREALA CU UNIREA. Adica, mai precis, nu vrem unirea cu rusii aia de peste prut. Sper ca acum ai inteles ideea...

Edited by _R_A_D_U, 28 March 2018 - 16:15.


#22
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

View PostSpeedDemon, on 28 martie 2018 - 13:44, said:

Categoric o sa votez da, o sa fie si mai multi moldoveni care sa plece in Bucuresti si sa ii oftice pe bastinasi. Posted Image
Pe noi ne oftica oltenii. De ce sa ne oftice moldovenii?

#23
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu chiar am crezut ca e pe bune, pana cand am vazut ca cineva zicea ca ui si sursa. M-am bucurat degeaba. Am tot auzit ceva la radio in ultimele zile despre Rep Moldova. . De ce sa nu iti doresti unirea ? Numai daca esti ungur sub acoperire sau rus..... Apropo, as vrea si unirea cu SUA. Germania, China sau de ce nu, cu toate statele!

Bonus, o dedicatie : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T9PQE2rS3-o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by logy, 28 March 2018 - 19:29.


#24
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Post_R_A_D_U, on 28 martie 2018 - 16:14, said:

Siteul ala, da, e la mistocareala (ca si aria unde apare stirea pe SF). Numai ca la multi dintre noi nu ne place MISTOCAREALA CU UNIREA. Adica, mai precis, nu vrem unirea cu rusii aia de peste prut. Sper ca acum ai inteles ideea...
Ideea am înțeles-o din prima. Ce nu am înțeles este de ce „mulți dintre voi” nu vreți unirea cu Moldova ... Voi nu sunteți români?
======
P.S. Să știi că nu e corectă exprimarea: la multi dintre noi nu ne place. Corect gramatical este: multora dintre noi nu ne place. Trebuie să pui o întrebare: Cui nu-i place? Răspunsul este: Multora dintre noi. Știi, la școală așa ne învață: la întrebarea Cui? trebuie să răspunzi folosind genitivul, nu acuzativul. Dacă era la singular, cum spuneai? La mine nu-mi place? Dar, cine știe, poate tu vorbești moldovenește, nu românește ... Sau, poate, păsărește! Și Prut se scrie cu majusculă, că e nume propriu ... Posted Image
======
Și ca să fim la obiect, rușii de peste Prut sunt minoritari. Majoritari sunt, totuși, românii.

Edited by stancosty, 28 March 2018 - 22:06.


#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ne mai întrebi odată peste 50 de ani.da să nu uiți până atunci

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postshogun1, on 28 martie 2018 - 15:20, said:

Lasa bre asta, zi cum putem pretinde ca stim o limba straina (moldoveneste)??? Posted Image
Mersi de completare. La asta nu m-am gandit.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View Poststancosty, on 28 martie 2018 - 15:02, said:

Comentarii mai stupide decât cele de până acum, nu am mai văzut!

Foarte stupid, sa nu vezi pe ce arie esti :naughty:

View PostEMPP, on 28 martie 2018 - 22:04, said:

ne mai ĂŽntrebi odată peste 50 de ani.da să nu uiți până atunci

Sau nu, daca intelege geopolitică :lol:

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Ce limba se aseamana cu romana, se scrie ca romana, se aude ca romana, are gramatica identica cu romana si e la fel ca romana?

Spoiler


#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Poststancosty, on 28 martie 2018 - 22:00, said:

Ideea am înțeles-o din prima. Ce nu am înțeles este de ce „mulți dintre voi” nu vreți unirea cu Moldova ... Voi nu sunteți români?
======
P.S. Să știi că nu e corectă exprimarea: la multi dintre noi nu ne place. Corect gramatical este: multora dintre noi nu ne place. Trebuie să pui o întrebare: Cui nu-i place? Răspunsul este: Multora dintre noi. Știi, la școală așa ne învață: la întrebarea Cui? trebuie să răspunzi folosind genitivul, nu acuzativul. Dacă era la singular, cum spuneai? La mine nu-mi place? Dar, cine știe, poate tu vorbești moldovenește, nu românește ... Sau, poate, păsărește! Și Prut se scrie cu majusculă, că e nume propriu ... Posted Image
======
Și ca să fim la obiect, rușii de peste Prut sunt minoritari. Majoritari sunt, totuși, românii.

nu știe vorbi/scrie, DAAAR nu vrea unire :(

fraților, nu-i unire! E REÎNTREGIREEE!!!

treziți-vă odat-și-odat!!!

(pt economiști: o țară mare reprezintă un câștig!)

Edited by gushpi, 29 March 2018 - 14:48.


#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Cind vad simplitatea asta patriotarda, in gindire, imi aduc instant aminte despre genul de oameni intervievati la Vax populi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate