Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CAR inscriere

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Buna ziua,parintii mei locuiesc la sat si vin facturile de net si respectiv energie electrica.In acel sat(comuna) exista 2 puncte paypoint respectiv la un magazin satesc si in centrul comunei unde exista un sediu CAR.
Acum problema:la magazinul satesc nu are semnal pe aparatul paypoint 99% din timp. Asa ca plata o face in centrul comunei la o reprezentanta CAR unde au si aparat paypoint insa surpriza a venit astazi cand reprezentantul CAR a acordat un pliant si a explicat caci doar membrii CAR pot efectua plati paypoint caci comisionul de plati paypoint este infim.
Asa ca trebuie sa devi membru CAR cu acte in regula,sa depui lunar suma de 11 ron care acei bani lunar depusi pot fi extrasi dupa 12 luni. Inscrierea este de 100 ron ca sa fi membru CAR apoi sa-ti incaseze orice gen de factura cu aparatul paypoint.
Ce alta metoda ar fi de plata cu codul de bare sau cu id-ul de client? Va multumesc pentru rabdare.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Plata online cu cardul.

#3
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
In centrul comunei exista CEC Bank,e ok sa faca card la aceasa agentie? Apoi plata o va face la CEC Bank?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sau inchei o conventie de plati cu banca.
Cum functioneaza ? - Facturile de utilitati si servicii sunt trimise de catre furnizori direct la banca iar banca face platile automat din contul tau.
De ex. - Ai conventie cu Banca Transilvania pentru plata facturilor Orange care vor fi trimise de catre Orange in 2 exemplare - unul tie si unul Bancii Transilvania care face plata si te notifica.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Plata o faci on line de acasa cu datele de pe card ca de aceea au internet.Posted Image Fiecare furnizor are aplicatie pe net, platesti direct in aceea aplicatie, dupa ce iti faci cont pe ea.

Edited by baribalu, 28 March 2018 - 10:46.


#6
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Ce implica o conventie de plati cu banca? Banca va incasa doar suma exacta sau are parte si de un comision care va fi extras din cardul personal?

#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Depinde de furnizori si banci.
Poti plati si cash la ghiseul bancii la unii... depinde de acordurile dintre furnizori si banci.

View Postalexzsky2, on 28 martie 2018 - 10:38, said:

Ce implica o conventie de plati cu banca? Banca va incasa doar suma exacta sau are parte si de un comision care va fi extras din cardul personal?
La plati, bancile iau comision de la incasator nu de la platitor... adica de la furnizor nu de la tine, tu platesti doar e e pe factura.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalexzsky2, on 28 martie 2018 - 10:38, said:

Ce implica o conventie de plati cu banca? Banca va incasa doar suma exacta sau are parte si de un comision care va fi extras din cardul personal?

Fiecare banca are politica proprie.
La unele acest serviciu poate fi gratuit iar la altele se poate percepe commision de, sa zicem 2 lei / tranzactie sau 5 lei / lunar.
Informatiile suplimentare numai de la banca pot fi obtinute.

#9
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Am inteles,voi intreba personal la banca.
Ipoteza cu plata online cu cardul ce implica? Un win. original,firewall si un antivirus bun?

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Poti platii si pe tel mobil. Exista aplicatii pentru el. Un antivirus bun e suficient. Eu platesc totul de pe tel mobil (enel, rds, upc,engie,intretinere) toate in aplicatia proprie a furnizorului respectiv, plata se intregistreaza aproape instantaneu. Nu am avut nici o problema de aprox 3 ani de cand platesc asa.

Edited by baribalu, 28 March 2018 - 11:02.


#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Sau un telefon/tableta cu android.

#12
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Cu tel. mobil asta ce implica? Credit sau datele cardului creeat la o anumita banca?

Edited by alexzsky2, 28 March 2018 - 10:54.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalexzsky2, on 28 martie 2018 - 10:18, said:

Ce alta metoda ar fi de plata cu codul de bare sau cu id-ul de client? Va multumesc pentru rabdare.

Un card de debit BT sau orice alt card.  Enel_ul are site propriu si se poate achita direct acolo... iar la furnizorul internet, nu stiu... aia mari au solutii de plata pe site (nu stiu cine furnizeaza internet in sat).

Plata cu cardul are autentificare 3D secure, ti se trimite un cod pe telefon si il introduci pe site, sa-ti autorizeze plata. E destul de sigur.   Eu numai asa platesc.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalexzsky2, on 28 martie 2018 - 10:43, said:

Am inteles,voi intreba personal la banca.
Ipoteza cu plata online cu cardul ce implica? Un win. original,firewall si un antivirus bun?

Nu ai nevoie de nimic din toate astea.
Trebuie sa ai activat serviciul de Internet Banking iar Visa si MasterCard au deja servicii de securizare a tranzactiilor.
Exista chiar posibilitatea sa setazi limite specifice pentru aceste operatiuni. Sa zicem plati de maxim 200lei.
Pentru plati mai mari banca solicita aprobarea clientului.
De peste 15 ani fac plati online cu cardul si pana acum nu am avut absolut nicio problema

#15
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca sunt batrani ii complici cu carduri, mobile, internet banking.
Vezi ce scrie pe factura furnizorilor, unde au conturi (la ce banci) si te duci la ghiseul bancii.
Sau ii intrebi pur si simplu cat e factura luna asta, ei iti spun ca e 58.74, tu bagi in contul furnizorului 60 lei la ghiseul bancii sau prin internet banking (presupun ca tu stai la oras si te pricepi cat de cat) in contul de client si diferenta se scade luna urmatoare din factura.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomandarea lui @romangx ar fi cea mai indicata. Intreaba-i lunar cat au de plata si le platesti tu. Banii ti-i recpuerezi cum considerati voi de cuviinta.

Sau, cand platesti tu (daca esti al ghiseu), intrebi cat are de plata pe adresa parintilor si platesti tu.

Edited by Pololica, 28 March 2018 - 11:19.


#17
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Va multumesc pentru raspunsuri. Recomandarea lui @romangx o consider ok dar voi lua in considerare si plata cu cardul. Va multumesc.

#18
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Eu cred ca ar trebui facuta si o sesizare la paypoint, nu cred ca e ok cum procedeaza CAR.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate