Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

O noua vulnerabilitate pentru procesoarele intel: branchscope

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

Quote

While we're not yet done with the Meltdown and Spectre security flaws that put billions of devices at risk of attacks, security researchers have discovered a new wave of attacks called BranchScope.
What's BranchScope? It's a new side-channel attack discovered by four security researchers from College of William and Mary, Carnegie Mellon University in Qatar, University of California Riverside, and Binghamton University, which could affect devices powered by Intel processors and which may be immune to the Meltdown and Spectre mitigations.

Quote

UPDATE: An Intel spokesperson has provided us with the following statement:
“We have been working with these researchers and have determined the method they describe is similar to previously known side channel exploits. We anticipate that existing software mitigations for previously known side channel exploits, such as the use of side channel resistant cryptography, will be similarly effective against the method described in this paper. We believe close partnership with the research community is one of the best ways to protect customers and their data, and we are appreciative of the work from these researchers."

Stirea completa e aici: http://news.softpedi...ks-520433.shtml

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,561
  • Înscris: 08.03.2017
"Stirea completa e aici"
Iar rezolvarea dincoace [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZqVGynYxJbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Rezolvarea din acel video e pt spectre si meltdown. Nu pt branchscope.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Intelgate

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,561
  • Înscris: 08.03.2017
Asta e asa , un "raspuns" la cei cu Linux nu ia virusi...
Toate au un scop dar e ascuns sub alte denumiri .

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Ca sa fiu sincer,aplic teoria conspiratiei in aceste cazuri de "vulnerabilitati".
Adica,Intel trebuie sa-si mareasca  cumva vanzarile sau sa-si limiteze pierderile prin vanzarea noilor generatii de procesoare obligand prin manipulare acest lucru.
Diferente majore,vizibile cu ochiul liber,nu testele sintetice nu sunt intre generatiile 3,4,5,6,7,8 de procesoare,cu exceptia procesorului grafic.Si atunci cum pot forta utilizatorii sa-si schimbe platformele?
Scotand pe piata aceste "vulnerabilitati" panicand in acest fel lumea.Ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi amintit de aceste vulnerabilitati?Nimic,n-ar fi cazut cerul pe noi.Totusi au trecut cam sase ani de la gen a 5-a si inca nu s-a semnalat nici un caz cu probleme,nimeni n-a avut nici pe dracu.
Brusc si deodata,cu aparitia meltdown si spectre,zeci de milioane au devenit vulnerabile.Vulnerabile la ce?Ca multa lume-i in ceata cu vulnerabilitatea asta,stiind doar ca PC-ul personal este vulnerabil.
Panica odata instalata,se asteapta tavalugul inlocuirii platformelor "afectate".
Si ca coliva sa fie dedesuptul bomboanei,s-a amintit si de Skylake,adica stacheta a fost si mai mult ridicata.

ps.
Am I5 3570 si cum decurg lucrurile va ramane inca o perioada buna in proprietatea mea.
La mine,la capitolul meltdown,imi arata odata ca sunt vulnerabil.Bun am inteles,da' io' n-am stiut si n-am simtit nimic.Apoi,imi arata ca nu mai sunt vulnerabil.Am inteles-o si pe asta.Interesant este faptul ca eu n-am sesizat nici un fel de diferente intre starile vulnerabil si nevulnerabil.
Un singur update mi-a rezolvat angoasele.Unde-i panica?

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postadisz, on 28 martie 2018 - 13:03, said:

Un singur update mi-a rezolvat angoasele.Unde-i panica?
Ai facut ceva teste de performanta inainte si dupa patch ?
Eu da si am vazut diferente de performanta (vreo 2-3 programe diferite) intre 1 si 12% (i7 7700k).
Am dat uninstall la patch si stau bine mersi vulnerabil ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate