Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistemul american vs sistemul occidental

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#19
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Geth, on 28 martie 2018 - 02:02, said:

Cum ca americanii au multa libertate individuala(chiar mai multa decat europenii)

La exprimare chiar au. Vezi cazurile recente de prin UK, ca-s minim 3.

#20
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 shefu_de_combinat, on 28 martie 2018 - 02:05, said:

La exprimare chiar au. Vezi cazurile recente de prin UK, ca-s minim 3.
Si? Restul?

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 shefu_de_combinat, on 28 martie 2018 - 01:44, said:



On: 5 ways Americans and Europeans are different



Probabil si invers, de aia partile se considera reciproc usor sarite de pe fix.

Nu e chiar adevarat, o multime de americani, in special partea urbana, educata etc se uita cu simpatie (cel putin) la europeni.
Din pacate.
Realitatea este ca lumea e misto sa fie diversa. Nu putem sa sim;lam ce e bine si ce e rau, deci singura metoda e sa implementam diferite sisteme si sa vedem cum merge.
Daca pe voi nu va afecteaza sistemul american ca nu traiti in el, ar trebui sa fiti pro, e misto sa ai experimente fara nici un risc.

 Rosebud09, on 28 martie 2018 - 02:14, said:

Deci un nou subiect, facut intentionat ca sa se arunce cu mizerii in americani.
Nu este alt motiv, e  facut la comanda.

Neah, daca ai fi vazut posturile lui MM din trecut, ai fi inteles :)

 MinetoMatoi, on 28 martie 2018 - 01:26, said:

Acuma sa prezint treaba cum este in SUA:



De fapt tu nu prezinti nimic, sint numai niste impresii gresita si ceva propaganda a carei victima esti.
Lucrurile sint mult mai complicate de atit.

#22
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 vrajitoruldinoz, on 28 martie 2018 - 02:21, said:

Daca pe voi nu va afecteaza sistemul american ca nu traiti in el, ar trebui sa fiti pro

Sunt neutru, mi se pare ca pe ambele maluri ale Atlanticului sunt chestii de invatat de la ceilalti. Sunt destule chestii care mi se par aiurea la americani dar am invatat in timp sa accept ca asa e la ei acolo si ca foarte probabil mi-e imposibil sa le inteleg de la distanta. De aia nu ma mai agit prea tare ca arme, ca asigurari, ca net neutrality, ca diverse. Sunt curios cati de pe treadu asta au fost macar in scopuri turistice p-acolo.

Inb4 "dar nici in rusia n-au fost multi si totusi ii critica toata lumea" - mda, da' au fost ei p-aici si nu ne-am revenit nici pana azi

Edited by shefu_de_combinat, 28 March 2018 - 02:41.


#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 djl, on 28 martie 2018 - 01:48, said:

Ce nu-mi place la Americani este costul execesiv de mare facultăţii. Să nu te poţi duce la facultate că nu ai destui bani sau să rămâi dator după aia mult timp... nu mi se pare o.k.

Sa stii ca asa am crezut si eu, dar acum dupa ce am trecut prin sistemul educational p amindoua partile baricadei si am platit >200k pe 2 ani de facultate nu mai am aceeasi opinie Posted Image
Orice resursa gratuita e risipita. Da mincare gratis sa vezi ca iau mincare si aia carora nu le e foame, nu iau o portie ci 3, varsa cite un pe jos, nu conteaza.
Da un televizor cu tub gratis sa vezi ca vin niste adolescenti sa ti-l ia sa-l arunce de pe bloc.
Cere bani si lucrurile se indreapta imediat.
In Romania stiu nu stiu citi care au facut cite 2-3 facultati LOL, desi e clar ca sint de forma si prost facute (daca ai timp sa faci 2 facultati sau o facultate si job full time ceva e gresit). Toti stim cum copiatul e sport national la noi si marea majoritate a absolventilor sint niste prosti cu diploma, la cursuri e gol amifiteatrul, dotare un rahat, lumea academica de cacat etc.
Pe vremea mea era coada de idioti cite 12 pe loc la filologie, dar numai 2 pe loc la electronica. Aia d ela filologie ieseau suplinitori, la electronica salariul pe vremea aia era deja unul mare (ca sa nu mai spun de alte posibilitati de plecat din tara etc).

Cind e pe bani lucrurile astea se schimba semnificativ, brusc apare interesul studentilor, e prezenta full la toate cursurile, copiatul devine o raritate, facultatea are resurse, cursurile sint bine predate, ai cu cine sa faci cercetare etc.

Cit priveste pretul, mare parte din studenti au diferite metode de ajutor financiar... apoi vine ideea ca daca faci o facultate pe bani multi o sa si cistigi mult (doar daca nu esti vreun prost care se face profesor pe sute de mii de $, sint destui si d-astia).

Una peste alta in SUA nu trebuie sa fii foarte destept ca sa faci bani decenti sau chiar buni, ci doar serios si muncitor si preferabil sa ai putin simt antreprenorial (nu ca sa-ti faci mare companie, ci doar o firmulita sau pfa).

 Geth, on 28 martie 2018 - 02:12, said:

Si? Restul?

Mai te duci la politie sa te inregistrezi si s aceri viza d eflotant in Romania? Pe buletin?
Ca n-am mai fost demult.
Uite, la americani nici macar nu exista buletin Posted Image... sectie de politie de evidenta populatiei? nope... samd

Edited by vrajitoruldinoz, 28 March 2018 - 02:46.


#24
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
>200k pe 2 ani de facultate

mamma mia Posted Image

apoi vine ideea ca daca faci o facultate pe bani multi o sa si cistigi mult

banuiesc ca se aplica in special la domeniile STEM

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZKTfaro96dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
MBA, profesionale (avocati, doctori etc). In STEM nu sint asa scumpe si daca esti bun deja iei tot felul de burse.

Daca dai 200k ca sa te faci pictor sau profesor de istoria artei, da, esti un idiot. IN afara d ecazul, foarte frecvent, in care parintii tau au bani multi si te trimit la o facultate cu nume bun.
200k e mizilic daca ii dai pe facultatea care trebuie. Daca ajungi sa faci 10k in plus dupa 20 de ani ti-ai scos pirleala si tot ce urmeaza dupa e un cistig pur. In realtate cifrele sint mult mai favorabile.

Problema e ca lumea vrea sa compare univresitatile private de elita cu preturile din Europa... ei bine nu exista echivalentul lor in Europa, poate doar in UK cu tripleta lor vestita. Da ce, City college of something something sta in git? Tot are predare mult mai buna ca univresitatile noastre...

 shefu_de_combinat, on 28 martie 2018 - 02:46, said:

>200k pe 2 ani de facultate

mamma mia Posted Image

apoi vine ideea ca daca faci o facultate pe bani multi o sa si cistigi mult

banuiesc ca se aplica in special la domeniile STEM


#27
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
sistem bun sau prost, avantaje găsim peste tot. noi nu ne putem compara nici cu Germania ce să mai zic de SUA.

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ciudat mi se pare ca mulți incearca sa ne explice ce noroc e pe capul nostru cu sistemul romanesc ca uite la americani ce greu este... mai ales pe sistemul de sănătate..!

#29
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 vrajitoruldinoz, on 28 martie 2018 - 02:46, said:

Orice resursa gratuita e risipita. Da mincare gratis sa vezi ca iau mincare si aia carora nu le e foame, nu iau o portie ci 3, varsa cite un pe jos, nu conteaza.
Da un televizor cu tub gratis sa vezi ca vin niste adolescenti sa ti-l ia sa-l arunce de pe bloc.
Cere bani si lucrurile se indreapta imediat.
In Romania stiu nu stiu citi care au facut cite 2-3 facultati LOL, desi e clar ca sint de forma si prost facute (daca ai timp sa faci 2 facultati sau o facultate si job full time ceva e gresit).
În Romania, numai prima facultate e gratis, restul sunt cu taxă.
Deci toată vorbăria ta a fost degeaba.


#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Taxa aia e foarte aproape de gratis.
Vorbaria mea e pentru oameni care extrag ceva din ea :)

#31
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 vrajitoruldinoz, on 28 martie 2018 - 02:57, said:

200k e mizilic daca ii dai pe facultatea care trebuie. Daca ajungi sa faci 10k in plus dupa 20 de ani ti-ai scos pirleala si tot ce urmeaza dupa e un cistig pur. In realtate cifrele sint mult mai favorabile.

Nu se poate sa fie chiar atat de rau! Sau este?!
200k recuperati in aproximativ 20 de ani? Posted Image

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
În România poţi urma doar o facultate la fără taxă. Dacă o faci şi pe a 2-a, plăteşti.

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cred ca minte.. cine sar mai duce la facultate daca banii si iar recupera in 20 de ani.. sau poate socoteste 2 %din salariu lunar dati deoparte pentru recuperare.

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Danielle33, on 28 martie 2018 - 03:26, said:

200k recuperati in aproximativ 20 de ani? Posted Image
25(varsta)+20 = 45(varsta).

65(pensionare)-45=20 de ani in care iesi pe plus. Si, cel mai probabil, exponential.

 vrajitoruldinoz, on 28 martie 2018 - 02:57, said:

poate doar in UK cu tripleta lor vestita
Nu la 200K/an. Dar si in UK e vreo 7000 de pounds/an la stat (doar scolarizarea). Chiar are sens sa comparam cu RO?!

Edited by dexterash, 28 March 2018 - 03:42.


#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu faci facultatea aia, muncesti cu 2000 $ pe luna.
faci facultatea, muncesti cu 4000.
deci intr un an recuperezi 24000.in 9 ani ai recuperat banii. iti mai raman 20 de ani in care mergi pe profit plus de asta scapi de munca fizica pe viață plus de asta ai mai multe posibilități sa avansezi mai sus plus plus de asta ai acces la femei mai frumoase si colege de munca idem cu aventurile aferente. deci merita clar sa dai aia 200000.

#36
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 silesax, on 28 martie 2018 - 03:48, said:

nu faci facultatea aia, muncesti cu 2000 $ pe luna.
faci facultatea, muncesti cu 4000.
deci intr un an recuperezi 24000.in 9 ani ai recuperat banii. iti mai raman 20 de ani in care mergi pe profit plus de asta scapi de munca fizica pe viață plus de asta ai mai multe posibilități sa avansezi mai sus plus plus de asta ai acces la femei mai frumoase si colege de munca idem cu aventurile aferente. deci merita clar sa dai aia 200000.

Dacă faci facultatea aia ca sa câștigi 4000, îți bagi picioarele! Dacă e vorba de pasiune, aia e alta poveste.
Acum nu știu, o merita faza cu femeile...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate