Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Ce urmeaza dupa o dieta?

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018
Salut,am 16 ani,cam 1,70 si 61,5 kg.Aveam 68,7 acum o luna,dar am urmat o dieta ketogenica(asa stiu ca se numeste).
Am fost la sala cu antrenor personal care s a ocupat si de nutritia mea si astfel am reusit sa ajung la 61,5 kg,insa am setat ca si goal 60 kg.
Din pacate,nu voi reusi sa continui cu acelasi om deoarece costul este prea mare si nu mi pot permite in continuare si anume 600 lei.
Nutritia era in felul urmator timp de o luna:
-4 albus de ou cu salata de varza
-piept de pui cu legume
-omleta cu salata
-spanac cu ou
-4 albus ou cu salata de varza
Din aceste 5 mese,mancam doar 3 si anume albusurile de ou ori omleta ori fierte,pieptul de pui cu legume si spanacul cu ou.
Nu am nici o idee ce ar trebui facut dupa ce termin sedintele cu acest antrenor.Nu stiu cum ar trebui schimbata dieta incat sa fie echilibrata si sa ma pot dezvolta in continuare.
Am sa mi fac abonament ce va contine sala fitness+inot+sauna la un pret mai accesibil,din pacate fara un indrumator .
Niste sfaturi in legatura cu urmatorii pasi?

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
inainte sa intreb pe Google, cei aia "dieta ketogenica" ?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si ca sa te ingrasi ce trebuie sa faci ? Ca nu pricep. As vrea sa ajung la 80 Posted Image

View Postrealduc, on 27 martie 2018 - 22:11, said:

inainte sa intreb pe Google, cei aia "dieta ketogenica" ?


Cand mananci Ketonal GEL Posted Image

#4
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018

View Postrealduc, on 27 martie 2018 - 22:11, said:

inainte sa intreb pe Google, cei aia "dieta ketogenica" ?

Din cate stiu eu ,dieta ketogenica este o dieta care consta in consumul foarte mic de carbohidrati,aprx. 50g

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Poti continua cu dieta, avand in vedere ca acum stii ce trebuie sa mananci si ce exercitii sa faci.

#6
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018
M am gandit ca daca voi continua cu aceasta dieta voi slabi in continuare,ceea ce nu mi doresc.

#7
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Nu-ti face griji, in doua luni pui totul la loc si ceva in plus. Asta face orice dieta.
Tare interesanti oamenii astia. Dau o gramada de bani ca sa slabeasca in loc sa faca economie mancand mai putin. Dracu sa ii mai inteleaga...Posted Image

#8
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Din cate stiu eu ,dieta ketogenica este o dieta care consta in consumul foarte mic de carbohidrati,aprx. 50g

Gresesti. Raportul este de 30%/65%/5% (proteine, grasimi, carbohidrati).

Antrenorul tau personal este si nutritionist? Ti-a recomandat si ceva analize inainte de a te apuca de dieta?
Pentru ca prostia aia de dieta (cum ar fi doar albusul de la ou), numai ketogenica nu este. Daca ma apuc sa-ti scriu tot ce poti manca cu aceasta dieta, te ia cu ameteala. Iar ala te pune sa mananci o luna de zile albusuri de ou, piept de pui si salata? Mkey. :)

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pasul 1.) Cum sa-ti distrugi organismul: Urmeaza o dieta ketogenica...

Edited by YourFan, 27 March 2018 - 22:36.


#10
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018

View PostAlbastruIndigo, on 27 martie 2018 - 22:33, said:



Gresesti. Raportul este de 30%/65%/5% (proteine, grasimi, carbohidrati).

Antrenorul tau personal este si nutritionist? Ti-a recomandat si ceva analize inainte de a te apuca de dieta?
Pentru ca prostia aia de dieta (cum ar fi doar albusul de la ou), numai ketogenica nu este. Daca ma apuc sa-ti scriu tot ce poti manca cu aceasta dieta, te ia cu ameteala. Iar ala te pune sa mananci o luna de zile albusuri de ou, piept de pui si salata? Mkey. :)

Pari in tema cu nutriția si chestiile de genu asa ca as vrea sa ma sfătuiești cam ce ar trb sa fac dupa ce termin ședințele acestea,tinand cont ca mai am doar 2 zile sapt asta si am terminat.
La începutul lunii mi a facut niste măsurători si urmează sa le refacem joia asta.Nu mi a recomandat sa fac analize si mama a insistat ft mult sa renunț la dieta asta fiind “nesănătoasă”însă am insistat cu tărie.Lipsa de fructe si de lactate m a pus intr o mare dificultate cu ai mei.
Si sincer nu mi doresc sa ajung iar la 68 kg si sa ma chinui iar asa ca orice mic sfat e bine venit

Edited by cavalerul2706, 27 March 2018 - 22:47.


#11
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postcavalerul2706, on 27 martie 2018 - 22:00, said:

Ce urmeaza dupa o dieta?
Ingrasare la loc Posted Image

#12
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Lipsa de fructe si de lactate m a pus intr o mare dificultate cu ai mei.

WTF?

Sunt si fructe pe care le poti manca: fructe de padure, capsune, piersici, nectarine, pepene rosu, masline, grapefruit, nuca de cocos. Si lactate ai voie, cum sa nu ai? Branza, cascaval, smantana, iaurt, unt.

Iti scriu ce nu ai voie: cereale pentru mic dejun, orez, cartofi, fasole, fructe(unele) si dulciuri (zahar).

Serios, ametitul ala care ti-a facut o asa dieta si ti-a spus ca se numeste ketogenica, ar trebui luat la bataie si cerut banii inapoi.

#13
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018

View PostAlbastruIndigo, on 27 martie 2018 - 22:56, said:



WTF?

Sunt si fructe pe care le poti manca: fructe de padure, capsune, piersici, nectarine, pepene rosu, masline, grapefruit, nuca de cocos. Si lactate ai voie, cum sa nu ai? Branza, cascaval, smantana, iaurt, unt.

Iti scriu ce nu ai voie: cereale pentru mic dejun, orez, cartofi, fasole, fructe(unele) si dulciuri (zahar).

Serios, ametitul ala care ti-a facut o asa dieta si ti-a spus ca se numeste ketogenica, ar trebui luat la bataie si cerut banii inapoi.

Okay,deci mențin ideea de fara prăjeli si fara carbohidrați gen orez,cartofi,fasole.

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
probabil organismul nu va fi descifrat niciodata pe indelete,la sange
si vine cate un nutritionist si brusc hotaraste ce sa manance o persoana de la o zi la alta
mai ales la astia tinerei,nu va jucati cu,corpul,se va intoarce impotriva
vreti sa slabiti,miscare sport etc
daca maine ma duc la ai mei si dau de mancare la animale si eu voi fi nutritionist?

#15
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018
Din cate stiu omul e participant la diferite concursuri de Fitness si am avut incredere in cuvântului lui tocmai pt acest lucru .

#16
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Nu există o soluție generală care să trateze orice problemă de nutriție. Un medic nutriționist este cea mai crediblă sursă din punct de vedere al pregătirii. Bineînțeles, ceea ce-ți spune un antrenor personal calificat nu e de aruncat la gunoi, dar nu aș trata recomandările sale ca literă de lege.

Dieta este concepută după istoricul analizelor și stilul tău de viață, luând în considerare toți factorii relevanți: ce faci ziua, cât și când te odihnești, cât de des îți permite programul să mănânci, ce îți place să mănânci.

Obișnuiam să merg la nutriționist din trei în trei luni până pe la 25 de ani, adesea schimbând regimul în funcție de perioada care urma. De fiecare dată am fost întrebat ce aș schimba la dieta alimentară și de ce m-am plictisit să mănânc. Vizitele au devenit convorbiri pe Skype, apoi am reușit să învăț de ce are nevoie organismul în anumite situații pentru a funcțona optim. În concluzie, îți recomand să obții părerea unui medic.

#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Cu dieta de mai sus nu ajungi nici macar la 500 de calorii. Pe keto, pt a putea compensa lipsa caloriilor din carbohidrati, se consuma si multe grasimi, de care antrenorul si nutritionistul tau s-a ferit ca dracu de tamaie.
Eu zic sa renunti la dieta aia cat timp rsti inca pe picioare...

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Din cate vad deja ai ajuns la greutatea normala, cam repede, insa e ok. Ramai aproximativ pe aceeasi dieta, lipsa de lactate nu te va afecta, insa poti pune in salata un iaurt mic pe post de dressing. Lipsa de fructe este si ea ok in conditiile consumului de legume, eviti zaharul, insa portocalele nu au multe calorii, te poti feri de banane, mere.
Daca te apuci de sala asteapta-te sa castigi un pic in greutate pe cantar, in conditiile in care vei dezvolta musculatura. Mai ieftin si mai placut vara este alergatul, cu o investitie mica pedalatul, in lipsa de spatiu pentru bicicleta una pliabila sau o trotineta. Si in cazul acesta vei lua un pic in greutate dupa ce vei dezvolta muschi la picioare, nu sta neaparat cu ochii pe cantar.

Edited by spooky51, 28 March 2018 - 08:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate