Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Xiaomi Mi Mix 2S

- - - - -
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#487
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Pentru aplicatia Home Bank e cineva caruia nu-i functioneaza scanarea QR?
Mesajul ce-mi apare este: "Nu se pot scana coduri in acest moment. Conexiunea dvs. la internet ar putea cauza aceasta problema"
Am si internet si permisiune in aplicatie pentru camera.
Intre timp ridic problema si la ING Posted Image macar pentru ca la Orange Money scanarea functioneaza.

L.E. Am sunat la ING si problema e de la aplicatia lor :)

View Postrzvdin, on 10 decembrie 2020 - 22:27, said:

@xxelu ce tema folosesti? cum o pot instala si eu?
Nu folosesc nicio tema, ci widget-urile CircleLauncher, Transparent clock & weather, A-Volume (ca sa vad setarile curente ale volumelor pentru ca folosesc aplicatia Volume Control+ cu care schimb automat nivelurile volumelor cand sunt in masina via bluetooth, cand sunt acasa/serviciu via WiFi si pe maxim cand sunt in aglomeratie, adica atunci cand telefonul nu este conectat nici la WiFi, nici la bluetooth-ul masinii). Mai folosesc CalWidget ca sa-mi afiseze urmatoarele evenimente din calendar, dar in poza evenimentele sunt sterse.

View Postbyte00, on 25 decembrie 2020 - 17:38, said:

Vad ca inca mai este ceva activitate prin zona.
Stie cineva vreo solutie la problema din video de AICI?
Din ce am citit pe internet poate fi inclusiv o problema de hardware si daca mai este in garantie asta ar fi solutia.
Daca insa e una de software cel mai bine ar fi sa intrebi pe topicuri unde sunt mult mai priceputi ca noi, de genul acesta

View Postclase74, on 04 ianuarie 2021 - 17:42, said:

mi-a venit o actualizare noua....oare sa o fac?
sa mai astept cateva zile?
mi-e sa nu patesc ca si colegii cu Mi A3....
Da, cred ca ar fi bine sa astepti pentru ca la mine apare tot V12.0.1.0 ca fiind ultima versiune valida

Edited by xxelu, 09 January 2021 - 13:01.


#488
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Pana la urma am facut update,ul......momentan nu am observat diferențe in sfara de securitate pe Decembrie.

Attached Files


Edited by clase74, 09 January 2021 - 22:21.


#489
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Ieri a aparut si la mine si am efectuat-o. Cinste lor ca nu ne-au uitat :)

#490
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postclase74, on 09 ianuarie 2021 - 22:20, said:

Pana la urma am facut update,ul......momentan nu am observat diferențe in sfara de securitate pe Decembrie.
Daca Alzheimer nu mi-a mutat optiunea cred ca nu mai pot exporta contactele in memoria telefonului pentru ca-mi propune sa o fac pe... SDcard-ul inexistent. Pana la urma exista optiunea "Share contacts" iar cu un file manager le salvez ca inainte, adica in memoria interna.

#491
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Asa e, dar ai optiunea de partajare si le poti trimite pe mail, whatsapp, skype, etc

#492
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Actualizarile apar in momente diferite poate si pentru ca avem setate altfel telefoanele.
De ex. daca am trecut pe regiunea India mi-a aparut ca as avea de facut doua actualizari la aplicatiile de sistem. Am revenit pe Romania si au... disparut.
Eram curios sa vad daca mai e optiunea de deblocare faciala pe India si da, este!

#493
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015

View Postxxelu, on 09 ianuarie 2021 - 12:49, said:

Din ce am citit pe internet poate fi inclusiv o problema de hardware si daca mai este in garantie asta ar fi solutia.
Daca insa e una de software cel mai bine ar fi sa intrebi pe topicuri unde sunt mult mai priceputi ca noi, de genul acesta



A fost o problema hardware. Se blocase butonul Power.

View Postxxelu, on 15 ianuarie 2021 - 21:21, said:

Daca Alzheimer nu mi-a mutat optiunea cred ca nu mai pot exporta contactele in memoria telefonului pentru ca-mi propune sa o fac pe... SDcard-ul inexistent. Pana la urma exista optiunea "Share contacts" iar cu un file manager le salvez ca inainte, adica in memoria interna.

Am constatat si eu ca nu mai exista optiunea de salvare contacte in Google. Totusi, sincronizare o face, dar nu din Contacte.

View Postclase74, on 15 ianuarie 2021 - 22:58, said:

Asa e, dar ai optiunea de partajare si le poti trimite pe mail, whatsapp, skype, etc

La peste 1000 de contacte nu merge cu partajare. Nu permite.

#494
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Au trecut 2 ani de la achizitie si ma declar absolut impresionat de cat de bine se tine pe partea de audio video, mai ales cu gcam. Bateria, de la inceput mediocra, nu prea mai duce o zi dar se incarca destul de repede. Procesorul inca nu sughita in aplicatii, jocuri nu folosesc pe telefon. As zice ca este si destul de rezistent, a fost scapat de nenumarate ori pe jos si are doar zgarieturi multe pe ecran. Dupa 2 ani de folosire pot concluziona ca a fost un telefon reusit la vremea lui care inca face fata la 3 ani de la data lansarii.

#495
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Si eu il am de un an si un pic, 101% multumit de el avand in vedere ca stiam ce baterie are de la inceput. Il tin in folie si husa de la inceput....deci nu am urme de utilizare. La inceput eram entuziasmat de incarcarea wifi...acum nu prea o mai folosesc. Imi place ecranul ca e acceptabil ca marime. Prind undeva la 5 ore de SOT ceea ce pt mine e suficient zilnic. Nu cred ca il schimb in viitorul apropiat. Nu vad nimic la telefoanele mai noi care sa ma faca sa renunt la el. Poate doar cand va fi 5g si in TgMures.

#496
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Intr-adevar bun telefonul, dar m-am convins si eu ca papa bateria repede. Folosesc zilnic incarcarea wireless si nu eram convins de acest lucru.
L-am scapat pe gresie de la 1.5 metri, dar am avut noroc ca a picat ca o clatita, pe toata suprafata. S-a spart doar folia de sticla. Greu de inlocuit cu un alt telefon cu ecranul plat pe care folia sa stea perfecta. Mai nou telefoanele au margini curbate si foliile fie nu acopera toata suprafata ecranului, fie nu arata bine!
Intre timp m-am prins cat de util ar fi fost VoWiFi, dar nu le pot avea pe toate! Unde stau semnalul e prost iar apelurile fara VoWiFi se intrerup si trebuie sa ma duc la geam.
Mai sunt usoare erori prin soft-uri de cand cu ultimile actualizari, insa nu suparatoare. Ce-i drept folosesc aplicatii vechi care nu mai sunt optimizate pentru noile sisteme de operare.
I-am facut o singura data un reset din fabrica pentru ca am avut o problema, dar care nu s-a rezolvat in acest mod. Deci da, e primul telefon pe care timp de doi ani nu a trebuit sa-l resetez pentru o functionare ingreunata. E un telefon care... zbarnaie! Posted Image

L.E. Am uitat de of-ul meu cel mai mare, cu care am vrut de fapt sa-mi incep experienta Xiaomi: lipsa amprentei frontale! Ieri m-am jucat cu LG-ul meu antic care are deblocare a ecranului cu "Knock code". Si astazi sufar dupa ea Posted Image

Edited by xxelu, 05 April 2021 - 09:39.


#497
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Daca mai are cineva telefonul, in afara de mine Posted Image, cum pot inregistra videoclipuri cu incetinitorul ?

In setarile camerei am la More > Slow Motion si isi face treaba doar pe 960FPS pentru videoclipuri scurte de doar... 10 secunde. Asta e tot ?
Pe Mi Note 3 care e mult mai putin performant se poate face slow motion fara limitarea asta. Ca sa nu mai zic ca in Google vad ca pana si Redmi Note 3 (Google nu a auzit de Mi Note 3 Posted Image) stie slow motion Posted Image

#498
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Vezi daca pentru modelul tau de telefon exista vreo versiune compatibila (portata) de GCam (aplicatia de camera de la Google)

#499
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Am avut mix 2s si am folosit gcam in special la pozele cu lumina redusa....era super. Nu mai retin versiunea de gcam.

Edited by clase74, 28 September 2021 - 16:42.


#500
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Va multumesc.
Merge doar cu versiunea 6.2 a lui GCam. 7, 7.2, 7.3, 7.4 si 8 dau erori.
Ideea e ca acum am o jucarie noua Posted Image Recent am fost in situatia de a vedea ce se petrece intr-o fractiune de secunda, iar slow motion-ul lui MiMix2s e de toata jena: nu stiu cand incepe efectiv si dureaza foarte putin.
Nu-mi place MiMix2s si pentru ca papa bateria rapid. Ce-i drept acum are 2 ani de incarcari/descarcari, dar tot raman la ideea ca se consuma prea repede. La serviciu il incarc wireless si nu-mi prea pasa de autonomie, dar in situatii limita conteaza si ea Posted Image
S-a pus patina timpului pe el: acum camerele sunt mai sofisticate/bune, incarcatoarele mai eficiente, dar face fata cu brio cerintelor de zi cu zi. Cred ca e primul smartphone pe care-l am si care e inca sprinten dupa doi ani. Evolutia softurilor a fortat in timp schimbarea telefoanelor: de la single-core am ajuns la acest octa-core si pare ca "furia" schimbarii terminalelor a trecut. Asa a fost candva si la PC-uri. Mi-amintesc ca in 1997 cand mi-am cumparat un PC single-core cu 1000lei, bani grei la vremea aceea, am ramas uluit cand dupa doar 6 luni nu mai era in oferta, fiind inlocuit de altele mai performante.

#501
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Pentru slow motion: More >> Slow motion >> cele 3 liniute paralele >> selectare rezolutie si fps. In opinia 1080p  240fps este cea mai buna optiune. Nu exista limita de timp din cate stiu eu. Vezi sa fie la zi cu update-urile.

Bateria e spre final de viata si la mine dupa 2.5 ani - nu mai tine o zi, folosit mediu. Cand face 3 ani o sa il schimb, as vrea mix 4 dar momentan este doar varianta China si procesorul nu pare sa fie cel mai grozav, se incinge repede si dauneaza bateriei.

#502
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Cu setarea propusa scap de limitarea de timp, dar filmarile sunt redate la viteza normala. Poate nu stiu eu sa umblu prin meniuri. Gcam rezolva problema, deci caz clasat Posted Image
Mai nou am senzatia ca partea electronica ce tine de wireless/bluetooth are intreruperi. Asta ma duce cu gandul la faptul ca l-am scapat de cateva ori pe jos si poate modulul respectiv s-a miscat in conector. Probabil o sa-l bag la... resoftari. Gandesc si eu ca sarantocu': poate o fi de la soft si rezolv fara bani Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate