Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Xiaomi Mi Mix 2S

- - - - -
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#181
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Ceva au facut pentru ca scrie in continutul actualizarii cum ca au imbunatatit fotografierea in lumina slaba. Acum ca au facut-o... degeaba, aia e alta poveste. Eu am o fixa cum ca nu se poate calitate doar din soft, daca nu ai si hard ;)

#182
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View Postxxelu, on 13 decembrie 2018 - 12:56, said:

Ceva au facut pentru ca scrie in continutul actualizarii cum ca au imbunatatit fotografierea in lumina slaba. Acum ca au facut-o... degeaba, aia e alta poveste. Eu am o fixa cum ca nu se poate calitate doar din soft, daca nu ai si hard Posted Image
Se poate ...si din soft ..destul de mult.Mai ales dupa ce am vazut night sight-ul de pe gcam ...am ajuns la concluzia ca daca ai un hardware decent + software foarte bun = poze excelente.

#183
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Am inceput sa nu mai am incredere deplina in gsmarena.com
Dupa omisiunea legata de stereofonie, vad ca nici de aptX nu pomenesc nimic.
Pe site-ul mi.com scrie: "supports AAC, aptX, and aptX-HD audio"
La fel scrie si pe telefonul meu conectat la castile bluetooth Xiaomi Mi Sports Posted Image
Attached File  Screenshot_2018-12-13-21-59-53-133_com.android.settings.jpg   73.82K   20 downloads
La pachet cu egalizatorul inclus si Spotify totul se aude... mirific Posted Image La fel si pe Mi Note 3.

#184
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postxxelu, on 13 decembrie 2018 - 09:32, said:

Eu am facut in sfarsit prima actualizare OTA, la MIUI Global 10.0.2.0 ODGMIFH, dar e tot Android Oreo ! Caz in care functioneaza inregistrarea apelurilor.
Imi cer scuze: acum am citit ca voi ati facut pe rand actualizari la 10.0.3.0 si 10.0.4.0 care sunt intr-adevar cu Pie. Mie mi-a aparut la OTA direct 10.0.6.0 pentru ca am amanat trecerea la MIUI10, care in versiiunile initiale a avut la baza Oreo.

#185
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
https://www.pcgarage...i-camera-black/
Preț bunicel.. 1800 RON

#186
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Da, si-i merita !
L.E. In plus este si versiunea de 128GB Posted Image
Tot mai simpatici baietii de la PC Garage. Asa mi-am luat Mi Note 3-ul de la ei la un pret minim record de 1200 de lei Posted Image Probabil le iau en-gros, la preturi mai mici. Astfel, iesim in avantaj luand de la ei decat daca am lua o singura bucata de la chinezi. Plus garantia care nu mai este peste mari si tari Posted Image

Isi merita banii mai ales ca, pe principiul "cel mai destept cedeaza", MiMix2s-ul meu a cedat si se aude in boxele masinii, rezolvandu-mi singura mea problema Posted Image
Uitasem ca in meniul "Optiuni dezvoltator" se pot personaliza setarile bluetooth-ului Posted Image Se pare ca telefonul isi stabileste singur care ar fi codec-ul cel mai bun a fi folosit, in functie de dispozitivul conectat. Daca la castile Xiaomi Mi Sports seteaza corect aptX, la masina se pune pe AAC. I-am setat sa foloseasca codecul SBC  si... am Spotify   Posted ImagePosted Image
Attached File  Screenshot_2018-12-14-07-49-41-564_com.android.settings.png   385.8K   32 downloads

Edited by xxelu, 14 December 2018 - 09:07.


#187
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postxxelu, on 06 decembrie 2018 - 10:07, said:

Am luat un Baseus, tot cu fast charge, si am sa motivez de ce acest model:
- se poate pune si vertical pentru a vedea mai usor ecranul telefonului
- poate fi deblocat cu amprenta fara sa-l iau de pe suport/sa-i intrerup incarcarea, chiar daca senzorul de amprenta este acoperit vreo 3 mm.
- are o stabilitate mai buna forma de cerc printr-o suprafata de sprijin mai mare. Telefonul e greu, iar Baseus-ul fast charge cu forma dreptunghiulara banuiesc ca nu ar fi fost la fel de stabil in pozitie verticala.
Cu un incarcator de toata jena Baseus-ul si-a activat dupa vreo jumatate de ora o protectie cand a simtit ca ceva e in neregula. A oprit incarcarea lui MiMix2s si m-a avertizat prin clipirea LED-ului verde. Astfel, a mai trecut cu brio un test... neprogramat. Posted Image
Am conectat apoi incarcatorul prin inductie la un alimentator QC 3.0, tot Baseus in cazul meu, iar lucrurile au revenit la normal, ba chiar au devenit cat se poate de... reci Posted Image

#188
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postxxelu, on 14 decembrie 2018 - 08:51, said:

Daca la castile Xiaomi Mi Sports seteaza corect aptX, la masina se pune pe AAC. I-am setat sa foloseasca codecul SBC  si... am Spotify   Posted Image

Caz clasat in urma actualizarii la Pie ! Posted Image

Acum se conecteaza ca precedentele Xiaomi. Altfel se pare ca trebuia sa editez fisierul build.prof in care sa schimb succesiunea codecurilor de forma: persist.bt.a2dp_offload_cap=sbc-aptx-aptxhd-aac sau sa gasesc o alta solutie pentru a nu trece manual, de fiecare data, pe SBC. Problema e intalnita si pe Mi 6, RN 5, ca sa dau doar doua exemple. De fapt problema e din ROM, nu din telefoane, si se pare ca doar la Oreo Posted Image

In ceea ce priveste camera foto, iata ca nici numarul lor nu mai reprezinta o garantie. Se pare ca Samsung A9 cu ale lui 4 camere nu mulltumeste clientii, daca ar fi sa le dau crezare celor care comenteaza pe marginea lui:
Attached File  res_66421cd271ca20502973cae17a18a07e_full.jpg   15.16K   14 downloads

#189
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Cum este mi mix 2s-ul la autonomie? Ma tot uit pe specificatii la mi 8 si mi mix 2s si pare ca mi 8 are autonomie mai buna. Nu ma pot decide ce sa aleg intre cele doua.

Edited by silviubs, 18 December 2018 - 16:01.


#190
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.10.2010
Intredevar Mi8 este mai ok la baterie, dar nici 2s-ul nu e departe. In schimb 2s arata mult mai bine, constructia e mai premium, iar microfonul (la inregistrare video) este mult superior MI8-ului. Nevasta-mea il foloseste si in ritmul ei (FB, whatsap, sunat, etc) face 5 ore SOT. Vine de pe Huawei P9, unde facea cam 5 ore jumate, folosit exact la fel pe aceleasi retele si in aceleasi locuri (asta ca sa iti faci o idee fata de rezultatele publicate de gsmarena).

Edited by octav_sergiu, 18 December 2018 - 16:10.


#191
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Mersi pt raspuns. Duce o zi pana seara bateria la o folosire normala?..., adica citit ziare,facebook, si altele?

#192
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

View Postsilviubs, on 18 decembrie 2018 - 16:15, said:

Mersi pt raspuns. Duce o zi pana seara bateria la o folosire normala?..., adica citit ziare,facebook, si altele?

Mi 8 are amoled, ceea ce înseamnă că ecranul este mai economic. Duce lejer până seara in utilizări normale.

#193
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Da, duce o zi MiMix2s. Eu zic ca-l folosesc normal Posted Image
Recunosc ca si pentru mine a fost o piatra de incercare autonomia postata de cei de pe gsmarena.com Oricum QC 3.0 nu mai face incarcarea o povara, iar pentru mine solutia Qi wireless charging este cat se poate de ergonomica.
Altfel si Mi8 are plusurile lui Posted Image

#194
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.10.2010
Duce o zi de utilizare medie.

#195
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postcornel001, on 13 decembrie 2018 - 10:34, said:

Poate de fapt nu au adaugat nimic 'night scene'. Pardon, poate sigur.
Pentru sceptici, nu dau nume Posted Image :
Attached File  Screenshot_2018-12-20-09-07-18-473_com.android.updater.png   233.07K   38 downloads
Actualizarea a aparut OTA si ieri, pentru scurt timp, dar au retras-o probabil pentru o hiba. Acum vad ca apare persistenta.

#196
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Eu am instalat deja, tu mai bine intai verifica.

#197
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Eu nu verific, ci ii cred pe cuvant. N-or fi degeaba pe 4 mondial, desi in lumina ultimilor luni i-au cam prins pe toti din top cu minciunele :)
Telefonul eu il am pentru functia de baza: apeluri si SMS. Pentru foto am un bridge care are un blitz cat jumatate din telefon. Sigur ala nu are probleme in conditii de iluminare slaba :D

#198
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Mda, actualizarea nu are nicio treaba cu fotografierea in lumina slaba. Include de fapt facilitatile aplicatiei Google Lens, are un nou patch de securitate si repara Ok Google.

Attached File  Screenshot_2018-12-21-01-37-42-930_com.google.android.googlequicksearchbox.png   368.01K   16 downloadsAttached File  Screenshot_2018-12-21-01-38-00-998_com.google.android.googlequicksearchbox.png   1.25MB   19 downloads

L.E. Am uitat sa mentionez ca scurtatura "Google Lens" apare in Setarile camerei foto:
Attached File  Screenshot_2018-12-21-01-47-03-156_com.android.camera.png   1.26MB   22 downloads

Edited by xxelu, 21 December 2018 - 01:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate