Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Slăbesc sănătos?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am variatii de 2-3-4 kg .cand nu ma antrenez normal, in maxim o saptamana . Greutatea trebuie sa fie stabilizata . Asta se vede dupa tonusul muscular. Pierderea de greutate de cateva sute de grame se poate datora dezhidratarii , dar daca incepi sa bei 500 ml pe zi in plus , in cateva zile pui la loc greutatea pierduta.

#20
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
incearca sa depui mai mult efort si nu te mai cantari zilnic

#21
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

View PostClaudiusr, on 27 martie 2018 - 19:38, said:

Salut,am și eu niste întrebări pentru cei care vor să răspundă. Am slăbit in ultimul timp destul de mult și aș vrea să știu dacă e cat de cat sănătos. Cam ce mănânc zilnic: dimineața ouă de obicei cu o salată/roșie ceva, un ceai.. apoi pe la 10 un sandwich, un fruct pe la 12, pe la 16 supă de obicei sau mâncare gătita și seara iarăși ceva fructe.. si mai beau de obicei 2 cafele.
Aveam cam 83 84 kg in ultimele luni, acum am cam 76 77..
22.03,18 - 77.6 kg
26.03.18 - 77.0 kg
27.03.18 (azi)- 76.7 kg
Umblu destul la serviciu și cred că mă ajută și asta.Sucuri, dulciuri, le-am cam evitat de când am început să dau jos kg. Vârsta.. 20 ani.
Ce spuneți? 300g/zi nu e cam mult? Sau mi se pare mie.. pentru că slăbesc in fiecare zi..și dacă aveți ceva sfaturi le accept cu drag. Mulțumesc anticipat.

SLABESTI MANCAND MAI PUTIN SI TE INGRASI MANCAND MAI MULT (NU CONTEAZA DESPRE CE ALIMENTE VORBIM)

Pe scurt si in mare: corpul tau are nevoie de energie pentru a functiona. Cum masori aceasta energie? Prin calorii.
Conform acestui calculator ( http://www.calculato...alculator.html# ), la 180 cm, la 20 ani, la 77 kg, cu ceva miscare (intre 1-3 ori pe saptamana), ai nevoie de 2,475 kcalorii doar pentru a ramana la cele 77 kg ale tale.

Cum obtii aceste calorii? Prin mancare; orice bagi in gura are un numar de calorii:
-  apa sau sarea au 0 kcalorii ; -  o rosie are 20 kcalorii per 100 g
-  ou fier are 155 kcal per 100g ; -  ciocolata are 450-500 kcal per 100g,
-  orezul are 120 kcal per 100g; -  uleiul alimentar are aprox. 900 kcall per 100 ml; -  sucurile au 40-50 kcalorii per 100 ml

Astfel, ca sa te mentii sa zicem la cele 77 kg care le ai acum, trebuie sa mananci adunat cele 2,475 kcalorii.
Cum slabesti/? Consumi sub 2.475 kcalorii. Cum faci asta? Mananci mai putin si/sau incepi sa adaugi extra miscare (mers pe jos - o persoana de 91 kg arde 100 kcal -30 minute, alergat, exercitii de forta).

De ce ai inceput tu sa slabesti? Pentru ca modul in care mananci, din punct de vedere caloric, e prea putin pentru corpul tau. Tu probabil nu stii cat mananci al numarul caloriilor, dar mancanci alimente cu un numar de calorii destul de mic per 100 g.
La sfarsitul zilei, tu cred ca mananci sa zicem 1500-1800kcalorii. Corpul neavand acces la toate caloriile necesare pentru a se mentine la stare actuala, isi ia necesarul din sine: consuma grasime si muschi(organe si masa musculara).


P.S. Discutia poate deveni mult mai complicata, dar ce ti-am mentionat mai sus e ESENTIALUL. NU AI CUM SA TE INGRASI DACA MANANCI MAI MULT DECAT E SUFICIENT INTR-UN MOD CONSISTENT SI NU AI CUM SA SLABESTI DACA NU MANANCI MAI PUTIN INTR-UN MOD CONSISTEN. SCHIMBARILE SE VAD IN TIMP.

POTI SA TE INGRASI MANCAND SANATOS SI POTI SA SLABESTI MANCAND NECESANATOS (ADU-TI AMINTE DE CALORII; CORPULUI TAU NU-I PASA CE BAGI IN EL)

ORICE DIETA MERGE PE PRINCIPIUL MENTIONAT MAI SUS - TREBUIE SA ARZI MAI MULTE CALORII DECAT CONSUMI (MANANCI).

Edited by predatus, 28 March 2018 - 17:19.


#22
Claudiusr

Claudiusr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2018
Efort depun destul la serviciu,umblu mult. de ce sa nu mă cântăresc zilnic? Poate fi un fel de motivare, văzând rezultatele.. mulțumesc de sfaturi și păreri.

#23
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
@predatus... Cam tot ce ai scris cu litere mari sau bolduit sunt prostii. Restul, acceptabil și de luat in considerare.

#24
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Keto and atkins follower?
Deci tu sustii ca poti slabi fără a realiza deficit caloric Č™i te poČ›i îngrăČ™a fără a realiza exces caloric.

Edited by predatus, 29 March 2018 - 18:48.


#25
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu am nici o treabă cu keto. Mănânc orice e comestibil si in deficit sau surplus în funcție de obiectivul de moment.
Tu ai zis ca "NU AI CUM SA TE INGRASI DACA MANANCI MAI MULT DECAT E SUFICIENT INTR-UN MOD CONSISTENT..." Deci...tradu.
Sau..."POTI SA TE INGRASI MANCAND SANATOS SI POTI SA SLABESTI MANCAND NECESANATOS". Eu zic ca e exact pe dos, dar na, ce știu eu?
Și asta..."CORPULUI TAU NU-I PASA CE BAGI IN EL" Adica?
De subnutriți cu burta ai auzit?

Într-o privință sunt total de acord cu tine și anume ca nu poți slabi fără deficit caloric. Doar atat trebuia sa scri.
Toate metodele, dietele miraculoase pentru slăbit au același numitor si anume calorii in take < calorii out take.

Edited by Mariusvlad2, 30 March 2018 - 12:26.


#26
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004


View PostMariusvlad2, on 30 martie 2018 - 12:24, said:

Nu am nici o treabă cu keto. Mănânc orice e comestibil si in deficit sau surplus în funcție de obiectivul de moment.
Tu ai zis ca "NU AI CUM SA TE INGRASI DACA MANANCI MAI MULT DECAT E SUFICIENT INTR-UN MOD CONSISTENT..." Deci...tradu.

Am pierdut un nu:
NU AI CUM SA NU TE INGRASI DACA MANANCI MAI MULT DECAT E SUFICIENT INTR-UN MOD CONSISTENT - dacă faci un surplus caloric pe o perioadă îndelungată de timp,  vei lua în greutate (grăsime, mușchi după caz) . Și vice versa e reala. Intra și metabolismul în ecuație,  dar sa nu complicam discuta.

View PostMariusvlad2, on 30 martie 2018 - 12:24, said:

Sau..."POTI SA TE INGRASI MANCAND SANATOS SI POTI SA SLABESTI MANCAND NECESANATOS". Eu zic ca e exact pe dos, dar na, ce știu eu?
Și asta..."CORPULUI TAU NU-I PASA CE BAGI IN EL" Adica?
De subnutriți cu burta ai auzit?

.

Poți slabi mănâncand doar înghețată și ciocolată,  te poți îngrășa mănâncand doar fructe sau orice consideri mâncare sanatoasa.
Corpului nu-i pasă de ce fel de mâncare bagi în el,  ci în primul rând de calorii si apoi de macronutrienti. (macronutrienti - alimentele se împart în grăsimi,  proteine,  carbohidrati)

#27
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Pentru initiator: orice slabire este benefica pentru organism.

Daca vrei sa slabesti doar cateva kg (adica pe un termen relativ scurt) sa ai grija sa consumi destule proteine (aproximativ 0.5 g / kg corp daca nu faci sport) si sa te hidratezi bine. In rest nu iti fa probleme. Pentru a slabi 20-30 kg, trebuie mare grija la micronutrienti, dar la tine nu e cazul

Edited by R10, 30 March 2018 - 20:22.


#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
De unde ai luat gogonata asta cu 0,5g proteine per kg de masa corporala? Cartile medicale ( nu vorbesc de sport) recomanda cel putin 0,7 g proteina per kg masa corporala pentru adulti. Pentru barbati era chiar si un minim necesar ( 70g parca) indiferent de greutate.

#29
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Brad Pilon - How much protein

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate