Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Slăbesc sănătos?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Claudiusr

Claudiusr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2018
Salut,am și eu niste întrebări pentru cei care vor să răspundă. Am slăbit in ultimul timp destul de mult și aș vrea să știu dacă e cat de cat sănătos. Cam ce mănânc zilnic: dimineața ouă de obicei cu o salată/roșie ceva, un ceai.. apoi pe la 10 un sandwich, un fruct pe la 12, pe la 16 supă de obicei sau mâncare gătita și seara iarăși ceva fructe.. si mai beau de obicei 2 cafele.
Aveam cam 83 84 kg in ultimele luni, acum am cam 76 77..
22.03,18 - 77.6 kg
26.03.18 - 77.0 kg
27.03.18 (azi)- 76.7 kg
Umblu destul la serviciu și cred că mă ajută și asta.Sucuri, dulciuri, le-am cam evitat de când am început să dau jos kg. Vârsta.. 20 ani.
Ce spuneți? 300g/zi nu e cam mult? Sau mi se pare mie.. pentru că slăbesc in fiecare zi..și dacă aveți ceva sfaturi le accept cu drag. Mulțumesc anticipat.

#2
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Ce înălțime ai?

#3
Claudiusr

Claudiusr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2018

View PostBaggins, on 27 martie 2018 - 19:43, said:

Ce ĂŽnălțime ai?
1.80, aș vrea să ajung la 75 kg și să mă mențin..

#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu te mai cantari zilnic..

#5
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Eu nu m-as stresa sa slabesc in locul tau. Esti ok cum esti. Parerea mea: E mai bine sa fii gras (nu ca tu ai fi gras), dar e mai bine sa fii gras. Daca te imbolnavesti, ai de unde sa dai jos. Eu sunt slab si poate mi-ar placea sa fiu mare si gras. Sau cel putin mai gras putin.

#6
Claudiusr

Claudiusr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2018

View PostZark, on 27 martie 2018 - 20:00, said:

Eu nu m-as stresa sa slabesc in locul tau. Esti ok cum esti. Parerea mea: E mai bine sa fii gras (nu ca tu ai fi gras), dar e mai bine sa fii gras. Daca te imbolnavesti, ai de unde sa dai jos. Eu sunt slab si poate mi-ar placea sa fiu mare si gras. Sau cel putin mai gras putin.
Dar sunt cam gras.. ar mai merge minus 5-10 kg..sunt curios daca slăbesc in tot corpul...la burta am slăbit că îmi cad pantalonii.. in rest..nu știu..

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostZark, on 27 martie 2018 - 20:00, said:

E mai bine sa fii gras (nu ca tu ai fi gras), dar e mai bine sa fii gras.
Greșești, nu e bine să fii mai gras, e mai bine să fii cât mai aproape de greutatea ideală.

@inițiator
calculează-ți indicele de masă corporală și vezi unde te afli. Dacă ești aproape de greutatea ideală, nu te chinui inutil.

Edited by ursamajor, 27 March 2018 - 20:05.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai linistit, ceea ce scade acum este cu siguranta apa eliminata. 300g grasime pe zi mai greu. Dupa cateva zile se va stabiliza greutatea si scaderea in greutate va fi mai mica (raportat la 24h )

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cand slabesti, nu incepi cu grasimea. Sa tii minte asta.

#10
Claudiusr

Claudiusr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2018

View Postmyshyk, on 27 martie 2018 - 20:06, said:

Cand slabesti, nu incepi cu grasimea. Sa tii minte asta.
Dar dacă o țin în ritmul asta macar un kg pe săptămână tot dau jos,având în vedere cele de mai sus?

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmyshyk, on 27 martie 2018 - 20:06, said:

Cand slabesti, nu incepi cu grasimea.
Cu muschii Posted Image

Edited by YourFan, 27 March 2018 - 20:16.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si lichidele din corp. Care trebuiesc completate.Si nu slabesti mancand mai putin, ci consumand cat  mai multe din caloriile "ingurgitate". Carevasazica, verifici nu cantarul, ci continutul hranei. Doar sa nu exagerezi cu mancarurile slab nutritive, pentru ca alea nu contin nici vitaminele necesare organismului.

Edited by myshyk, 27 March 2018 - 20:33.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostClaudiusr, on 27 martie 2018 - 19:38, said:

Ce spuneți? 300g/zi nu e cam mult? Sau mi se pare mie.. pentru că slăbesc in fiecare zi..și dacă aveți ceva sfaturi le accept cu drag. Mulțumesc anticipat.

Ideal ar fi sa mananci ceva mai mult si sa te mentii la un nivel prin exercitiu fizic. Nu ca postul n-ar ajuta.. dar nu trebuie totusi sa chinui organismul.  Un organism sanatos este fit, in forma, muschii consuma prin metabolism bazal, tot ce s-ar putea depune.  Deci nu burta e problema ci sa fii intr-o forma optima.  Societatea actuala cam promoveaza barbatii slim fara picioare, fara fund, fara par.. Nu te chinui sa ajungi acolo. Te pacalesti singur.

#14
Claudiusr

Claudiusr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2018

View Postrosix, on 27 martie 2018 - 21:23, said:



Ideal ar fi sa mananci ceva mai mult si sa te mentii la un nivel prin exercitiu fizic. Nu ca postul n-ar ajuta.. dar nu trebuie totusi sa chinui organismul.  Un organism sanatos este fit, in forma, muschii consuma prin metabolism bazal, tot ce s-ar putea depune.  Deci nu burta e problema ci sa fii intr-o forma optima.  Societatea actuala cam promoveaza barbatii slim fara picioare, fara fund, fara par.. Nu te chinui sa ajungi acolo. Te pacalesti singur.
nu țineam post, mersi de răspuns.☺
PS. La faza cu 300 g mă refeream că atât am slăbit aprox / zi... ;))

Edited by Claudiusr, 27 March 2018 - 21:33.


#15
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostZark, on 27 martie 2018 - 20:00, said:

Eu nu m-as stresa sa slabesc in locul tau. Esti ok cum esti. Parerea mea: E mai bine sa fii gras (nu ca tu ai fi gras), dar e mai bine sa fii gras. Daca te imbolnavesti, ai de unde sa dai jos. Eu sunt slab si poate mi-ar placea sa fiu mare si gras. Sau cel putin mai gras putin.
Asa ma chinuiam si eu sa ma ingras putin, eram cam schelet oricat as fi mancat, si cand am inceput sa pun pe burta mai mult datorita statului mult la birou m-am bucurat, acum nu stiu cum sa fac sa scap de burta si f greu reusesc, fac sport in fiecarea seara 40 de minute si dieta si f greu dau jos :D

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostClaudiusr, on 27 martie 2018 - 21:32, said:

nu țineam post, mersi de răspuns.☺
PS. La faza cu 300 g mă refeream că atât am slăbit aprox / zi... Posted Image)

Vezi ca majoritatea oamenilor de oras care incearca sa slabeasca dupa cum cred ei ca e bine, cam fac rabat la alimentatie, (ex, nu mai consuma grasimi) si isi pun organismul pe chituci in scurt timp.
Majoritatea oamenii nu se ingrasa din grasimi ci din zaharuri... Daca alimentatia ar fi bine echilibrata, cu alimente de calitate, oamenii s-ar ingrasa mai putin.
In schimb, din saracie si ingnoranta, majoritatea oamenilor de la oras, compenseaza lipsa proteinei alimentare (care e scumpa) cu tot felul de surogate care contin faina, zahar si grasimi hidrogenate.. De aici kilogramele in plus...

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
e plin cimitiru' de cosciuge grele !
lumea confunda in general masa musculara cu grasimea !

Edited by realduc, 27 March 2018 - 22:10.


#18
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

View Postrosix, on 27 martie 2018 - 21:45, said:


Vezi ca majoritatea oamenilor de oras care incearca sa slabeasca dupa cum cred ei ca e bine, cam fac rabat la alimentatie, (ex, nu mai consuma grasimi) si isi pun organismul pe chituci in scurt timp.
Majoritatea oamenii nu se ingrasa din grasimi ci din zaharuri... Daca alimentatia ar fi bine echilibrata, cu alimente de calitate, oamenii s-ar ingrasa mai putin.
In schimb, din saracie si ingnoranta, majoritatea oamenilor de la oras, compenseaza lipsa proteinei alimentare (care e scumpa) cu tot felul de surogate care contin faina, zahar si grasimi hidrogenate.. De aici kilogramele in plus...
Oamenii ar îngrașă ca consuma prea multe calorii în raport cu necesarul corpului.
http://edition.cnn.c...ssor/index.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate