Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

S-a dus si frumoasa frumoaselor, Aimee Iacobescu

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Actriţa Aimee Iacobescu a murit, la vârsta de 71 de ani, după o lungă luptă cu cancerul, a confimat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al UNITER.

Actriţa a murit duminică, în jurul orei 21.00. Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Elias, Silvius Negoiţă, Aimee Iacobescu a fost transportată de urgenţă la spital cu un echipaj SMURD, fiind în stop cardio-respirator.


Attached File  aimee iacobescu.jpg   207.99K   77 downloads




Fiică a unui farmacist, colonel de armată, a intrat la Actorie deja din primul "foc", împreună cu fratele ei geamăn, Dorel Iacobescu, deși locurile erau extrem de puține, mai ales pentru "fete", între 3 și max. 14 pe an, fiindcă și rolurile pentru ele sunt mult mai puține, decât pentru "băieți"..., concurența fiind însă cu atât de mare, cu cât f. multe odrasle ale nomenklaturii aspirau la artă, încât "reușita" depindea f. mult și de pile...[
La repartiție însă au venit cu avocatul și au cerut un loc în București, ca "șefi de promoție", deși "nu erau"..., și așa au trebuit sa fie primiți de prima scenă a țării, de Teatrul Național, unde Aimée a jucat 40 de ani, din 1968 până în 2008. Fratele ei Dorel, a părăsit însă țara, după câțiva ani, și s-a stabilit la Paris, unde predă limbi străine.
Aimée Iacobescu a fost protejata scriitorului Eugen Barbu, a filmat cu regizorul Dinu Cocea și a devenit apoi preferata inginerului-regizor Sergiu Nicolaescu.

Dumnezeu s-o odihneasca !

Edited by argonaut, 27 March 2018 - 17:40.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,366
  • Înscris: 06.02.2008
Să-i fie țărâna ușoară! Tot cancer..sper să prind momentul când se va găsi leac și pentru asta. A devenit atât de comun încât cunosc, sau am cunoscut, personal vreo șase persoane răpuse de cancer.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Dumnezeu sa o odihneasca.
Cu acesti actori ,,am crescut ", cind ma benoclam la filmele lor, la piesele de teatru, difuzate pe televizoarele alea din trecut, cu tub.
Of, ce trece timpul.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcaiuscorneliu, on 27 martie 2018 - 17:49, said:

Să-i fie țărâna ușoară! Tot cancer..sper să prind momentul când se va găsi leac și pentru asta. A devenit atât de comun încât cunosc, sau am cunoscut, personal vreo șase persoane răpuse de cancer.

Eu am vazut ca in cvasitotalitate oamenii fac cancer in ziua de azi, si aia care nu mor de cancer e pt ca mor inante de probleme cardio-vasculare sau AVC inainte sa se umple de cancer.

Edited by loock, 27 March 2018 - 17:54.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Domnita Ralu.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Dumnezeu s-o odihneasca !

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcaiuscorneliu, on 27 martie 2018 - 17:49, said:

Să-i fie țărâna ușoară! Tot cancer..sper să prind momentul când se va găsi leac și pentru asta. A devenit atât de comun încât cunosc, sau am cunoscut, personal vreo șase persoane răpuse de cancer.
La 71 de ani putea muri la fel din orice alta cauza.Crezi ca daca se gaseste leac, vom trai vesnic?RIP!

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,366
  • Înscris: 06.02.2008
Nu e vorba de trăit veșnic. Cunoscuții mei care au murit de cancer n-au prins 60 de ani. Un coleg de facultate a murit pe la 25. Majoritatea în jur de 50. Și totul în maxim un an de la controlul care a depistat problema. Adică azi faci sport, ești tânăr și ești bine și într-un an ești în cimitir. Uite asta e nenorocirea..

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Odihnească-se în pace!
Frumoasa frumoaselor, da :(

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Odihneasca-se in pace. A fost totusi, un model de modestie in viata artistica, desi "originea sanatoasa" i-ar fi permis sa nu fie..
Pacat ca, ramanem cu ciurucuri de "harptisti" de teapa traznitilor, baronilor lasfierbintilor, si cu foarte putini actori "de-adevaratelea"! Spectacolele de teatru cu succes la public, se bazeaza in cea mai mare masura tot pe vechile generatii de actori, cat despre cinematografie, ce sa  mai vorbim, e jale. Cu ursii lor cu tot.

#11
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Dumnezeu sa o odihneasca.,o femeie deosebită!

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  0 aimee iacobescu1.jpg   161.5K   55 downloads  Attached File  0 aimee iacobescu.jpg   95.81K   55 downloads

O actrita deosebita.....Posted Image Posted Image Posted Image

R.I.P.

Edited by xmanyacs77, 27 March 2018 - 20:00.


#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Domnul s-o ierte si s-o odihneasca in pace ! Posted Image

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postloock, on 27 martie 2018 - 17:54, said:

Eu am vazut ca in cvasitotalitate oamenii fac cancer in ziua de azi,
Daca mai toti fumeaza...


Oricum, RIP, a trecut in necunoscut Posted Image

Edited by YourFan, 27 March 2018 - 20:32.


#15
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
R.I.P

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Deși n-a fost o actriță de primă clasă, face parte din galeria de actori celebri ai României. Mare parte din ei s-au stins, puțini au mai rămas, mărturii tăcute și bolnave ale unui trecut glorios. Sau cum ziceau romanii: sic transit gloria mundi!
Dumnezeu s-o odihnească!

Edited by ursamajor, 27 March 2018 - 20:40.


#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcaiuscorneliu, on 27 martie 2018 - 18:18, said:

Nu e vorba de trăit veșnic. Cunoscuții mei care au murit de cancer n-au prins 60 de ani. Un coleg de facultate a murit pe la 25. Majoritatea în jur de 50. Și totul în maxim un an de la controlul care a depistat problema. Adică azi faci sport, ești tânăr și ești bine și într-un an ești în cimitir. Uite asta e nenorocirea..
Altii au murit in accident de masina la 15 ani, altii de bicicleta la 7 ani, iar o gramada nici nu au apucat sa se nasca.Nu e nici o nenorocire, asta e viata.

View Postursamajor, on 27 martie 2018 - 20:38, said:

Deși n-a fost o actriță de primă clasă, face parte din galeria de actori celebri ai României. Mare parte din ei s-au stins, puțini au mai rămas, mărturii tăcute și bolnave ale unui trecut glorios. Sau cum ziceau romanii: sic transit gloria mundi!
Dumnezeu s-o odihnească!
Atat stie generatia actuala, sa impodobeasca morminte, sa faca planuri pe hartie si sa locuiasca in blocurile contruite odinioara.Vedem generatia facebook, poate construiesc aia ceva:)

#18
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
O actrita buna si frumoasa. Mare pacat .Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate