Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Help! Moto de Uk in Romania.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018
Salut! Am adus de curand o motocicleta in Romania,este inamtriculata in Uk ,am toate actele necesare.Motocicleta este pe numele meu.Intrebarea mea este daca o poate conduce altcineva in Romania?Multumesc!

#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Este cu volan pe dreapta? Posted Image

#3
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 Deenman, on 27 martie 2018 - 17:23, said:

Este cu volan pe dreapta? Posted Image

Da,nu te-ai prins greu. Mersi de seriozitate.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nicio lege romaneasca nu te opreste sa imprumuti masina/motocicleta cuiva. Tot ce se spune in lege este ca cel care ofera masina trebuie sa se asigure ca cel caruia i-a incredintat-o detine un permis de conducere valabil pentru categoria respectiva.
Probleme pot apare in cazul unui accident sau daca il opreste politia si vede ca motocicleta nu-i a lui si poate fi retinut 24H pentru cercetari.
Adica cauta proprietarul din acte pentru lamuriri suplimentare.
Pentru evitarea durerilor de cap, cel mai bine este sa faceti un imprumut de comodat, autentificat la un notar public.

#5
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 Naijax, on 27 martie 2018 - 17:29, said:

Nicio lege romaneasca nu te opreste sa imprumuti masina/motocicleta cuiva. Tot ce se spune in lege este ca cel care ofera masina trebuie sa se asigure ca cel caruia i-a incredintat-o detine un permis de conducere valabil pentru categoria respectiva.
Probleme pot apare in cazul unui accident sau daca il opreste politia si vede ca motocicleta nu-i a lui si poate fi retinut 24H pentru cercetari.
Adica cauta proprietarul din acte pentru lamuriri suplimentare.
Pentru evitarea durerilor de cap, cel mai bine este sa faceti un imprumut de comodat, autentificat la un notar public.


Deci nu poate exista nicio problema privind asigurarea? Este facuta in Uk iar aici regula interzice conducerea altei persoane decat cea de pe polita.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul asta pot fi probleme.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Deenman, on 27 martie 2018 - 17:23, said:

Este cu volan pe dreapta? Posted Image
Exact asta vroiam si eu sa spun instant ce am citit postul ...

Anyway , userul a intrebat altceva

#8
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 eiffel, on 27 martie 2018 - 17:40, said:

In cazul asta pot fi probleme.


Pai asta intreb,ideea este ca in Romania nu este regula aceasta si nu stiu de ce ar fii problema,de ce nu s ar aplica regulile din Romania!

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 m3ry, on 27 martie 2018 - 17:20, said:

Salut! Am adus de curand o motocicleta in Romania,este inamtriculata in Uk ,am toate actele necesare.Motocicleta este pe numele meu.Intrebarea mea este daca o poate conduce altcineva in Romania?Multumesc!
Daca e cu asigurare pe UK, nu o poate conduce alcineva.daca face accident, aia nu vor platii din moment ce conditia lor este ca o poate conduce doar titularul asigurarii.In Romania, nu va avea probleme cu politia, insa asigurarea va fi practic invalida.

#10
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Si  nu ar fi mai simplu ca sa-i faci o asigurare in Romania? Ca nu cred sa fie mai mult de 100 lei.

Edited by Pekiasan, 27 March 2018 - 17:47.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 m3ry, on 27 martie 2018 - 17:33, said:

Deci nu poate exista nicio problema privind asigurarea? Este facuta in Uk iar aici regula interzice conducerea altei persoane decat cea de pe polita.

In cazul asta este ca si cum ar circula fara asigurare

#12
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 fqx, on 27 martie 2018 - 17:44, said:

Daca e cu asigurare pe UK, nu o poate conduce alcineva.daca face accident, aia nu vor platii din moment ce conditia lor este ca o poate conduce doar titularul asigurarii.In Romania, nu va avea probleme cu politia, insa asigurarea va fi practic invalida.


Am inteles,motocicleta respectiva este pentru vanzare,deci nu se va plimba cu ea in fiecare zi,numai ca vrea sa fie in siguranta cand v a pleca cu ea cine stie cand pana intrun anume loc.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Pekiasan, on 27 martie 2018 - 17:47, said:

Si  nu ar fi mai simplu ca sa-i faci o asigurare in Romania? Ca nu cred sa fie mai mult de 100 lei.

Nu se poate
Exista pe vremuri Asigurare RCA de Frontiera si era doar vreo 150EUR / lunar dar acum singura exceptie pe termen scurt este cu conditia inmatricularii in Romania iar pentru incheierea asigurarii in aceste conditii se solicita documente legale care atesta ca formalitatile de inmatriculare sunt in curs de desfasurare.

#14
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 Pekiasan, on 27 martie 2018 - 17:47, said:

Si  nu ar fi mai simplu ca sa-i faci o asigurare in Romania? Ca nu cred sa fie mai mult de 100 lei.


Motocicleta este inscrisa pe uk,si asa as vrea sa ramana pana se v a vinde!Nu am cum sa ii fac asigurare de Romania!

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ia vezi si pe topicul asta ca se discuta acelasi lucru
https://forum.softpe...cul-imprumutat/

#16
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Poti sa o conduci linistit si daca nu e legal ca nu te opreste nimeni . Ai vazut tu moto sa fie oprit de politie ?
Nici nu au cum sa te urmareasca .

#17
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 dorel_acdc, on 27 martie 2018 - 17:54, said:

Poti sa o conduci linistit si daca nu e legal ca nu te opreste nimeni . Ai vazut tu moto sa fie oprit de politie ?
Nici nu au cum sa te urmareasca .


Stiu,dar are toate actele in regula numai faza e cu asigurarea care se face pe persoana.

#18
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
In momentul cind o vinzi, theoretic asiguratorul tau din UK inceteaza acoperirea legala de a asigura motocicleta. Tu Nu ti-ai citit conditiile de pe asigurare? Tu tre sa stii mai bine ca e asigurarea ta.
Tu esti asigurat pe motocicleta Aia Si eu Daca o conduc am acoperire pe asigurarea mea.
Cumparatorul Daca o conducere trebuie da aiba asigurarea Lui. Nu va fi acoperit de asiguratorul tau. Doar Daca e mentionat pe polita ta.

Edited by RaulPV, 27 March 2018 - 18:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate