Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Spotify compromis sau windows-ul meu?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
De 2 zile am niste probleme cu spotify, ma tot trezesc cu parola schimbata, si ma gandeam daca baza de date spotify a fost compromisa sau pc-ul meu. Pc-ul meu precizez ca are kaspersky 2018 total security cumparat, sansele de a fi hackuit sunt mici pentru ca eu nu piratez, tot ce am in computer ii licentiat.
La fel si contul de arenanet are incercari de log in din tari diferite. Pana acum am observat doar cu astea 2 site-uri probleme.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In ce sens te trezesti cu parola schimbata ?
Ca vezi multe stelute in campul unde scri parola ? e cu rol de exemplificare, nu iti e schimbata parola.

Daca ma insel, ofera si tu mai multe detalii deoarece nu are cum sa ti se schimbe parola la un cont fara factor uman.
Parerea mea  Posted Image

#3
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View Postsuper8, on 27 martie 2018 - 10:45, said:

In ce sens te trezesti cu parola schimbata ?
Ca vezi multe stelute in campul unde scri parola ? e cu rol de exemplificare, nu iti e schimbata parola.

Daca ma insel, ofera si tu mai multe detalii deoarece nu are cum sa ti se schimbe parola la un cont fara factor uman.
Parerea mea  Posted Image
cand incerc sa ma loghez imi zice parola incorecta, am schimbat-o de 2 ori pana acum, acum stiu ca te gandesti la faptul ca poate am uitat parola, dar ambele parole sunt universale care le folosesc la toate conturile, inclusiv pe contul de softpedia, deci nu aveam cum sa le uit.
LE:exista posibilitatea ca iphone-ul sa fie hackuit? ii un iphone 7 plus cu ultima versiune de iOS.

Edited by virginu92, 27 March 2018 - 10:48.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

dar ambele sunt parole sunt universale care le folosesc la toate conturile, inclusiv pe contul de softpedia, deci nu aveam cum sa le uit

Smart, nu am ce zice!
Daca un serviciu a fost spart, deja parola ta e publica.

Foloseste un password manager precum Roboform sau 1password.

Genereaza automat parole si salveaza datele de login in browser.

ex de parola: YeXqfdq6nwberAvgb%EH=NXs

Verifica aici daca parola e intr-o baza de date sparta cunoscuta.

#5
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View PostAdm, on 27 martie 2018 - 10:49, said:

Smart, nu am ce zice!
Daca un serviciu a fost spart, deja parola ta e publica.

Foloseste un password manager precum Roboform sau 1password.

Genereaza automat parole si salveaza datele de login in browser.

ex de parola: YeXqfdq6nwberAvgb%EH=NXs
Si cum se explica ca celelalte servicii pe care le folosesc nu au fost hackuite? gmail, netflix, Steam, origin , etc.

Edited by virginu92, 27 March 2018 - 10:52.


#6
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Acum domnul adm îți știe parola de la spotifyPosted Image . Schimbă parola și de la mailul cu care te-ai înregistrat pe spotify. Dacă cineva neautorizat îți schimbă parola are nevoie și de acces la mailul tău.

#7
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 27.06.2009
Cel care a aflat parola poate e interesat doar de spotify, nu e obligatoriu sa iti folsoeasca toate conturile.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvirginu92, on 27 martie 2018 - 10:40, said:

De 2 zile am niste probleme cu spotify, ma tot trezesc cu parola schimbata, si ma gandeam daca baza de date spotify a fost compromisa sau pc-ul meu. Pc-ul meu precizez ca are kaspersky 2018 total security cumparat, sansele de a fi hackuit sunt mici pentru ca eu nu piratez, tot ce am in computer ii licentiat.
La fel si contul de arenanet are incercari de log in din tari diferite. Pana acum am observat doar cu astea 2 site-uri probleme.

Edited by paco rabanne, 27 March 2018 - 11:07.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am sters linkul.
Acu fa bine si sterge-ti fisierul de unde l-ai uploadat. Daca mai poti, daca nu, renunta la acea adresa de mail.

Vad ca o cauti intentionat de-ti postezi public adresa de mail.

Edited by eiffel, 27 March 2018 - 11:02.


#10
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View Posteiffel, on 27 martie 2018 - 11:00, said:

Ti-am sters linkul.
Acu fa bine si sterge-ti fisierul de unde l-ai updatat. Daca mai poti, daca nu renunta la acea adresa de mail.

Vad ca o cauti intentionat de-ti postezi public adresa de mmail.
ce fisier sa sterg? Posted Image

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poza care ai postat-o pe site-ul ala extern.
Cel la care am sters eu link-ul.

Edited by eiffel, 27 March 2018 - 11:02.


#12
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View Posteiffel, on 27 martie 2018 - 11:02, said:

Poza care ai postat-o pe site-ul ala extern.
Cel la care am sters eu link-ul.
nu se poate Posted Image , anyways ce pot face in cazul asta? bag o parola de om nebun 20 caractere?

#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ideea e că adresa aia de email e compromisă. S-a văzut clar că e vorba exact de serviciul respectiv.

Eu în locul tău aș renunța la ea. Chiar dacă o să îi pui alți pași de securitate, adresa e acum publică, cel mai optimist scenariu e că o să te umpli de spam.

În plus, e posibil ca și contactele tale să fie copiate. În cazuri de genul ăsta, un spoof banal este ca cineva să trimită un mail care pare trimis de tine, către toate contactele. Te las pe tine să ghicești ce ar putea conține mailul respectiv.

Ca sfat general, evită să intri pe site-uri nesecurizate sau pe mail când folosești WiFi public (hotel, aeroport, etc).

Edited by pexCom, 27 March 2018 - 11:09.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu te-ai uitat ca aveai adresa de Gmail trecuta in clar pe ea ?

Altadata sterge datele care pot ajuta la identificarea ta, sau adrese de mail din pozele postate. Se face usor chiar si in Paint.
Daca postai pe forum o stergeam eu si gata. ( se pune folosind butonul " Mai multe optiuni de raspuns".

View Postvirginu92, on 27 martie 2018 - 11:03, said:

nu se poate Posted Image ,

Atunci mergi frumos si fa-ti alta adresa de mail.
Intra pe toate site-urile la care ai folosit-o ptr logare si schimb-o, dupa care abandoneaz-o.

E tare greu cu internetul in ziua de azi ptr unii...
Ca sa-ti fie invatatura de minte - niciodata nu postezi pe vreun site ceva ce contine adrese de mail valide, date personale, telefoane, etc.

Si te mai mira ca ti-se reseteaza parola de Spotify...

#15
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
😂 15k mailuri, se explica. Ok renunt la email.

Attached Files



#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Nu am observat daca a fost specificat deja, dar sunt sanse ca adresa de mail folosita la Spotify sa fi fost compromisa.
Asa degeaba schimbi parola, ca vinovatul/vinovatii au acces la adresa ta de mail si o reseteaza in secunda 2.

#17
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View PostHider141, on 27 martie 2018 - 11:16, said:

Nu am observat daca a fost specificat deja, dar sunt sanse ca adresa de mail folosita la Spotify sa fi fost compromisa.
Asa degeaba schimbi parola, ca vinovatul/vinovatii au acces la adresa ta de mail si o reseteaza in secunda 2.
Dar cum naiba sa aiba acces la adresa de email, aia are o parola total diferita.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca ai mai postat-o pe undeva - ca nu cred ca in cateva minute de cand ai postat aici ai primit cele 15k de mailuri...

Mai exista evident si posibilitatea unui keylogger pe unul din device-urile folosite ptr conectare si multe altele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate