Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Casa pentru Acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#217
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pe orice se aplica, se face termosistemul si apoi se aplica "fineturile" astea. Adica tu vei pune vata bazaltica, plasa de armare inglobata in masa de spaclu si apoi vin astea. Deci tu le lipesti practic pe masa de spaclu, nu conteaza ca in spatele ei este polistiren sau vata.

Edited by Bylly00, 07 March 2019 - 09:32.


#218
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Si in plus pot fi vopsite si din fabrica, din cate inteleg pretul cat si calitatea sunt ceva mai mari :). Doar din auzite, de la un arhitect in care am incredere si care proiecteaza multe case cu ancadramente.

#219
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Multumesc mult . am gasit ceva pentru fatada destul de scumpe dar ... vedem

https://www.emag.ro/...3/pd/DQ6Y8JBBM/


In schimb pentru Fereastre nu am gasit nimic . Poate cineva care lucreaza metal ( inca nu am gasit pe cineva pentru scara ) il pot intreba .
Am cerut la arhi un detaliu de executie . Arata cam asa :

Attached Files



#220
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Dupa lungi asteptari se pare ca avem acoperis. Maine se va termina si aticul .

Si instalatie electrica  in proportie de 80%

Pe langa cartierul in care stau acum am gasit "ceva" ce pare a fi solutie si pentru placa mea in consola .

Pe langa cartierul in care stau acum am gasit "ceva" ce pare a fi solutie si pentru placa mea in consola .

Cei drept nu este o  lucrare "romaneasca"

Attached Files


Edited by SV_1979, 28 March 2019 - 17:06.


#221
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Avansam :

-astazi izlolatia celuloza :

Attached Files



#222
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostSV_1979, on 28 martie 2019 - 17:09, said:

Si instalatie electrica  in proportie de 80%


vei pune tavan fals? ceva scafe cu benzi led?
ce sutn firele alea portocalii ?

#223
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
@Sincer nu stiu  de ce sunt portocalii . Sunt cabluri cu rezistenta la foc  cablate in copex metalic + lămpile din camere pe  care le poziționăm după ce se face izolarea tavanului.( s-a efectuat deja )

. Singura varianta pentru mansarda este cu tavan fals rigips . Din pacate "fara scafe " pentru ca nu am turnulete multe la casa. E doar intr-o apa Posted Image
Posted Image

Edited by SV_1979, 04 April 2019 - 17:36.


#224
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSV_1979, on 01 aprilie 2019 - 12:45, said:

Avansam :

-astazi izlolatia celuloza :
Ce izolare este asta daca se vede " lumina " afara ?????

#225
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Cabluri cu intarziere la propagarea flacarii, rezistente la foc, fara halogeni  NHXHX FE 180 E30.

#226
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Multumesc anaki pentru lamuriri

@app Se va izola din exterior pe grosimea grinzi (~20cm )cu vata  si Se va inchide cu termosistem de 15 peste.

@app Se va izola din exterior pe grosimea grinzi (~20cm )cu vata  si Se va inchide cu termosistem de 15 peste.

#227
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Hello ,
Astazi am auzit doua opinii diferite cu privire la tinici ( pe care intentionez sa il dau peste tencuiala):
1. Nu este ok pentru ca nu face priza bine  cu gletul CT127/126 ( recomndarea ar fi :"sefule merge mai bine cu adeziv de gresie peste tencuila si dupa get )"
2. Cel cu tencuiala spune ca ar da tinciul dupa montare termopan si nu inainte  ( nu poate aduce colturile perfect ) . Eu as prefera inainte cat este tencuila putin umeda

Sfaturi pls?

#228
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Dar mai vrei glet peste tinci? Din ce am citit, variantele sunt ori tinci si lavabila ori glet si lavabila.

Noi am montat tamplaria, apoi s-a tencuit, pus coltare si facut spaleti, apoi tinci.

Edited by puisor, 05 April 2019 - 12:56.


#229
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Sincer nu stiu cat este de "fin" acel tinci .  Din cate am inteles este nevoie de glet pentru ca nu stiu cat de bine se poate "driscui" avand in nisip in componenta

#230
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am facut cu malta fina. E fin destul. Nu ca si gletul dar pt noi e suficient. Incerc sa fac niste poze dupa ce dau lavabila. La glet trebuie 3 mâini, la tinci una. La 600 de mp se simte diferenta.

Edited by puisor, 05 April 2019 - 13:42.


#231
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Varianta corecta este, de fapt, tencuiala, tinci , glet de încărcare doua straturi, glet de finisaj și lavabila. Dar pentru că manopera este foarte scumpă, se preferă scurtăturile tencuiala+tinci sau tencuiala+2 maini de glet de încărcare și o mana de glet de finisaj.  

    Aderenta tencuială-tinci este maximă atunci când vorbim de aceeasi formula de baza, singurul lucru care diferă între cele două este granulația nisipului din compoziție. De aceea noi am preferat sa facem noi tinciul cu liantul tenco folosit la tencuiala, dar mixând nisip granulație 0-1.

   Eu recomand tinci, datorita nu numai faptului că dacă se doresc pereți fini, intra foarte mult glet altfel și în loc de o mana de tinci ( mai ieftin ca material) plus două mâini de glet de încărcare, se constată că, de fapt, nu e de ajuns două mâini de glet de încărcare direct pe tencuiala ( cum zic meseriașii), ci , adesea, mai este necesar un strat de glet de încărcare. Practic se ajunge la același număr de straturi (manopera aceeași), dar beneficiarul plătește mai mult pe glet, decât pe tinci plus glet.

Un al doilea motiv pentru care recomand tinci este aderenta intre straturi. Granulația straturilor scade treptat, priza fiind mult mai buna

#232
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Multumesc mult pentru info


#233
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Confirm in mare masura cele spuse mai sus. Am mers pe varianta tencuiala + glet. Nu a fost suficienta o singura mana de glet de incarcare, am ajuns la 2 maini incarcare + 1 finisaj.

#234
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
La malta fina granulatia este sub 0.6 mm deci chiar e fina. Poti proba cu un sac. Noi asa am facut, am comandat un sac, a dat meseriașul pe un perete si ne-am convins ca e suficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate