Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Activitati extrascolare copii 4-10 ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Suntem pe punctul de a incepe o activitate economica ce presupune lucrul cu copii.
Vreau cateva pareri daca se poate pe partea de activitatea cu copiii nu pe partea financiara.
Nu stiu daca se potriveste aici topicul dar ma ajuta parerile parintilor.

Sa descriu activitatile si sa vedem cati ar fi interesati sau alte pareri si sfaturi de la parinti de preferat.

1 .Activitati sportive pentru copii supraponderali. Vorbim de cei care sunt mai plinuti si au anumite frustrari fiindule greu sa se integreze intr-o activitate sportiva. Vorbim de copii sanatosi dar care sunt ceva mai plinuti. Se va colabora cu un profesor de sport calificat.
2. Activitati de indemanare si abilitati practice. Aici copiii invata sa isi foloseasca manutele si la altceva decat scris, calculator , tablete.  Mici activitati de mestereala adecvate varstei.
3. "Scoala de weekend". Ai o problema in WE si trebuie sa lasi copilul undeva o zi sau doar cateva ore? Il poti lasa la noi. Ne vom juca, vom face si lectiile pentru luni daca e nevoie etc.

Mai sunt si alte activitati prevazute dar sunt activitati care deja sunt pe piata de ceva vreme si functioneaza a altii, deci avem dupa ce sa ne orientam. Dar astea 3 nu stim daca vor functiona sau nu. Dupa parerea mea sansele sunt 50% sau sub.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
1. Se cere asaceva, dar:
- se doreste gratis sau ieftin si bun, pentru ca statul sustine ca invatamantul e gratuit. In tarile civilizate astfel de activitati sunt sponsorizate de stat in fct de nr de copii.
- dupa 8 ore de scoala + una in trafic, zau daca eu si ei mai avem chef de activitati extracuriculare.

2. Conteaza cat de departe de casa sunt respectivele activitati si daca parintii pot participa.
Eu ii duc la inot, pentru ca ma duc si eu la sala, dar sa stau ii masina si sa ii astept nu e o solutie.
2.1 Conteaza enorm sa ai transport propriu, macar de la scoala la locul activitatii.

3. Conteaza cat de atractive sunt acele activitati pentru copii.
Exemplul tau, cu copii supraponderali e tipic gresit.
Ai nevoie de bici normal pt cei normal ponderal, si pisica cu noua cozi ca sa ii misti pe cei supraponderali, iar efectele sunt ˜0, fara respectarea unui regim dietetic strict.

4. Pe partea de educatie IT, e foarte greu sa faci cu copii ceva structurat, pentru ca ei stiu doar sa se joace.
De obicei nevoia de cercetare apare in momentul cand au teme de facut si necesita documentarea pe internet.

5. Prin unele zone foarte la moda "Scoala de vara", dar revenim la pct 1 => vacanta la tara e gratuita.

6. Activitatile fizice facute in tot timpul anului presupune o baza materiala mare.
Ex: bazin de inot, teren sport acoperit - fotbatl/handbal, tenis.

7. Vei avea activitate dupa ora 15.00


P.S. Cred cu tarie ca e mare nevoie de activitati educative practice. Ex:
- tamplarie (traforaj, pilit, masurat etc - ce era candva materia Atelier)
- mecanica - notiuni simple
- pentru fete sunt foarte atractive cursurile de gatit (mancare sau prajituri).

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La copii supraponderali nu e vorba de sport ca sa slabeasca. E vorba ca le este greu sa se integreze intr-o trupa de copii cu greutate normala. Efectiv obosesc mai repede, alearga mai incet etc. Asta naste complexe de inferioritate. Dar asa fiind toti la fel cred ca nu vor mai fi aceste complexe. Nu vrem nici sa oferim sport de perfomanta nici sport terapeutic. Vrem doar sa poata face miscare si cei mai plinuti fara sa se simta complexati datorita greutatii suplimentare.
La activitatile practice ne gandeam la traforaj, pilit, batut cu ciocanul, masurat cu ruleta (pentru subler inca sunt prea mici) folosirea sculelor simple. Ciocan, cleste, cheie, surubelnita. Chiar si incercarea de reparare a unor jucarii defecte aduse de acasa.  Activitatile pot deveni mai complexe odata cu cresterea copilului. Nu exclud posibilitatea continuarii activitatii si dupa varsta de 10 ani. Dar de pe la 10 ani se fac astfel de activitati gratuit pe la palatul copiilor. Pana pe la 10 ani nu prea.
La "scoala de WE" e vorba de situatia in care nu ai ce face cu ala mic 3 ore ca a aparut ceva neprevazut. Sau o zi intreaga.
La activitatile practice si sportive exista si posibilitatea transportului asigurat de noi. Adica sa profitam de comoditatea parintelui Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 27 March 2018 - 07:34.


#4
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Vazusem mai demult, cred ca la stirile ProTV, un program pentru copii "dolofani" bazat pe exercitii de escalada.
Spuneau ca rezultatele erau super ok atat ca afluenta de copii (clienti) cat si pentru copii (slabit destul de repede)

Nu stiu cati bani presupune investitia in materiale + locatie, era o idee.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Presupune si bani. Dar presupune multa munca, multa informare , multa implicare, etc. Repet. Nu sunt singurele activitati. Sunt doar 3 activitati de la care nu stiu la ce sa ma astept.
O sa fie un fel de club cu de toate doar ca vrem sa avem si ceva "altfel".
De partea cu activitatile practice ma voi ocupa personal. Am si ceva experienta, ai mei deja la 7 ani mesteresc de n-ai treaba Posted Image si uneori raman uimit de ceea ce fac.
Pentru restul angajam personal calificat.

Edited by PoeOvidiu, 27 March 2018 - 07:45.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
8 ore de scoala? exagerezi...cred ca in liceu aveam o singura zi de 7 ore, restul erau de 6 ore...daca vorbim de scoala primara cred ca fac in jur de 4 ore pe zi.

Inotul e foarte misto:)...sau meditatii pentru o limba straina


OP.. la varste asa fragede, nu prea fac discriminari copiii:)..chiar cred ca e mult mai bine sa-i bagi pe toti in aceeasi grupa (grasi cu slabi)

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
La varsta lor aveam maxim 4 ore/zi, iar ora avea 35 minute (pt ca erau 4 serii de copii).

Acum au program obligatoriu de la 8.30-13.30, apoi 13.30-15.30 au cluburi si teme.

Majoritatea copiilor stau insa pana la 16.30, iar altii pana la 17.30 - atunci ajung sa ii ia parintii de la scoala.

E noua realitate.

#8
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Intra pe ovidiu ro .
Se pot initia ateliere de lucru - pictura, abilitati practice etc, fundatia pune la dispozitie kituri pt copii si ghiduri pt cadrele didactice.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
daca vrei sa ai succes cu activitatea dedicata copiilor supraponderali, ar trebui sa angajezi sau sa colaborezi cu un psiholog pediatru si cu un nutritionist, iar parintii acestor copii ar trebui sa participe si ei la una sau mai multe intalniri cu acestia, copiii aceia au ajuns asa din vina parintilor, care fie merg pe principiul "papa tot din farfurie" sau le dau copiilor acces nelimitat la dulciuri, sucuri din comert si junk food. o parte din vina o poarta si bunicii, daca sunt implicati in cresterea copiilor, bunicii in general nu se indura sa puna nepotul/nepoata la dieta sau sa respecte restrictiile impuse de o dieta.

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Trebuie studiat ce oferte sunt in zona si intrat pe o anumita nisa. De exemplu langa Bucuresti imi plac foarte mult cei de la Piscu. Au si scoala dar si diferite ateliere precum sculptura, olarit, tesut, pictura, fierarie etc.,  Eu i-as lua ca reper daca as vrea sa dezvolt o afacere pe aceasta linie.
http://piscu.ro/

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Exista deja programul „Şcoală după Şcoală“ precum si multe centre particulare care au in oferta programe de afterschool.
De asemenea, conducerile scolilor carora chiar le pasa de copii au modele de planificare pentru activitati extrascolare care mai de care mai diverse. De la simple excursii pana la concursuri de indemanare sau intreceri sportive.
Cea mai mare problema aici sunt ... copii

Nu le place si nu-i atrage mai nimic – crede-ma.
Printre putinele lucruri de care se arata interesati se numara ;
- Robotica si ATELIERE de Robotică şi Construcţii cu piese LEGO sau ceva similar. Cursurile constau in diverse proiecte specifice fiecarei varste ce folosesc elemente din stiinta, matematica, fizica, mecanica, etc. Cei mici sunt pur si simplu fascinati mai ales ca seria Transformers ori Star Wars se numara printre preferintele lor.
- Muzica si dans. Copii sunt foarte atrasi de chitara electrica si pian (sintetizatorul electronic – clape) dar si cursuri de canto sau lectii de actorie bineinteles predate de profesionisti. Concursurile muzicale, de dans si actorie sunt foarte gustate de cei mici.
- Fotbal, inot, volei
- Excursii

Copilul prin joc învaţă dar cu o singură condiţie – să-i placă ce face ori astia mici sunt in formare si nu prea stiu ce vor.

#12
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.09.2008
20 de ani later intru si citesc ca fetele trebuie sa coasa si sa faca prajituri iar baietii traforaj si mecanica... Trist ce sa mai zic Posted Image ...
Invatati si fetele sa schimbe un bec sau sa faca plinul la masina, ciorapi nu mai coase nimeni. Sunt femeie astea m-au ajutat mai mult in viata decat sa cos goblen si sa croiesc fuste... Prajituri fac din placere :).

Edited by dell99, 27 March 2018 - 10:53.


#13
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu cred ca isi duce nimeni copilul la traforaj. Toata lumea vrea limbi straine, robotica, poate sah. Fetele pictura, dans, de-astea. Iar din clasa a 5a s-a terminat, vine apocalipsa temelor si nu mai au timp de activitati extra, max ceva sport de 2 ori pe saptamana

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ceea ce vrei sa faci este de fapt o gradinita + after-school, exista deja destule insa cred ca orice after-school cu sediul in zona corporatiilor sau a noilor cartiere rezidentiale locuite de acestia .ar avea destul succes. Consumatorii de afterschool nu pot fi decat parinti tineri, educati, cu posibilitati materiale si lipsiti de timp liber, categoria fiind reprezentata de corporatisti, deci iti trebuie o locatie in mijlocul lor, acolo unde locuiesc sau acolo unde muncesc (nu au timp liber, trebuie sa lase copilul eventual "in drum").

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdell99, on 27 martie 2018 - 10:50, said:

20 de ani later intru si citesc ca fetele trebuie sa coasa si sa faca prajituri iar baietii traforaj si mecanica... Trist ce sa mai zic Posted Image ...
Invatati si fetele sa schimbe un bec sau sa faca plinul la masina, ciorapi nu mai coase nimeni. Sunt femeie astea m-au ajutat mai mult in viata decat sa cos goblen si sa croiesc fuste... Prajituri fac din placere Posted Image.
Copilul tau a avut ocazia si a fost lasat sa mestereasca ceva? Daca nu, atunci de unde stii ca nu ii place? O sa fi surprinsa cat de curiosi sunt astia mici cand mesteresti ceva si ii lasi sa se implice.

Ideea nu e de a invata sa taie un lemn cu fierstraul sau sa coase o fusta. Idee e sa isi dezvolte dexteritatea si indemanarea, lucru ce ii poate ajuta in viitor sa faca ceea ce le place. Ce se face baiatul tau daca la 20 de ani isi da seama ca isi doreste sa restaureze masini clasice dar el nu e in stare sa tina o surubelnita in mana? Ramane cu dorinta. (sunt constient ca am exagerat cu exemplul asta ) Adica niste chestii practice care sa ii ajute sa isi poata urma anumite hobbyuri Posted Image
  Uite. Unul din hobbyurile mele a devenit o sursa buna de castig pentru mine. Sudura. A inceput ca hobby pe la 12-14 ani. (cam devreme, nu recomand ca e cam periculos) Asa in joaca. Oare daca cineva nu ma lasa sa ma joc cu acest hobby si ma tinea la cursuri de dans si limbi straine pana la 20 de ani puteam eu sa imi castig la 35 de ani painea din ceea ce imi place? Sau poate nici nu stiam ca imi place si cat de mult imi place. Am renuntat la munca de birou ca sa sudez fiarele intre ele si sa fac ceva din ele. Am ales sa fac ceea ce imi place nu ceea ce e la moda Posted Image

  Ideea e sa ii faci sa isi descopere hobbyurile. Si ca sa le descopere trebuie sa vina in contact cu ele. Asta e ideea de baza. Sa aducem copiii in contact si cu alte activitati, nu doar cu cele la moda. Ca unii chiar nu sunt atrasi de activitatile la moda.

View Postspooky51, on 27 martie 2018 - 12:01, said:

Ceea ce vrei sa faci este de fapt o gradinita + after-school, exista deja destule insa cred ca orice after-school cu sediul in zona corporatiilor sau a noilor cartiere rezidentiale locuite de acestia .ar avea destul succes.
Nu e gradinita. Un fel de after-school sa zicem. Dar un after-school unde copilul iti vine o data sau de doua ori/saptamana si are o tematica bine stabilita cand vine.

Edited by PoeOvidiu, 27 March 2018 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate