Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Soiul de măr columnar Traian

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010
Am cumpărat în urmă cu câteva zile din Kaufland câțiva pomi columnari, meri (soiul Traian) și peri (soiul Concorde). Dacă pe eticheta de la peri scria că soiul este de vigoare mijlocie și înălțime finală 2-3 m, având coroana erectă (fapt de la sine înțeles, fiind vorba despre un soi columnar), pe eticheta de la meri scrie doar coroană aplatizată, vigoare mijlocie-mare. Chestia asta m-a cam blocat: Cum adică, este soi columnar dar are coroană aplatizată? Ca să nu mai spun de vigoare! M-aș putea aștepta să ajungă la 4-5 m pomul?
Bineînțeles, am căutat informații despre acest soi pe net și am ajuns astfel pe site-ul distribuitorului unde despre acest soi de măr columnar se zice că: "Se poate cultiva și în ghiveci. Caracteristicile pomului: coroana columnara, vigoare mica, necesita loc însorit."
Până la urmă pe cine să cred? Pe cel care a scris eticheta sau pe cel care a descris soiul pe site?
Mă interesează dacă a mai cultivat cineva acest soi de măr columnar și la ce distanță pe rând a plantat pomii.

Să auzim numai de bine!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ii tai, an de an, ca sa fie "columnari", nu vor fi.

#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Columnar=
1. Tendinta naturala de crestere a soiului e de a forma coroana ingusta..adica fara a ramifica puternic /fara a forma ramuri care sa devina sarpante.
Aceasta trasatura vibe dintr-o dominanta apicala nai devera decat media speciei respective.
2. Dwarf...soiul are o crestere cu internodii mai scurre decat  media speciei sale..

Ambele conditii
1. Tin de soi...deci soiul e sau nu columnar
2. Produc in mod normal, in general pt ca la nivel de individ apar erori/abateri...produc deci un pom de talie mica si cu o coroana mai degraba ingusta, cu volum mic...asemanator cu o coloana...


Concorde nu e "columnar" defel...e soi normal toata ziua.
Mai mult, pomii sunt pe pyrus altoiti, adica talia nu va fi mica...
Totusi pomii obtinuti pot fi niste pomi cu o coroana ingusta.
Pt asta nu ii atingi cu foarfeca si..mai vorbim la anul pe vremea asta.

Traian e un asazis columnar ...e un dwarf( internodii scurte) si ramifica extrem de putin sau deloc.
Adica poate avea ramuri care concureaza axul...alra se suprima la cep daca vrei " columnar ca in poze"...
In rest ramuri slabe aproape orinzontale.. niste "tepi" de 2-5-10 cm...
Nu il atingi cu foarfeca decat daca ai ramura concurenta  si daca vrei musai sa fie ca in poze...altfel il lasi in durerea lui.
Traian va fi pom mic si merge in ciubar de 20l ...



#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ma bate si pe mine gandu sa pun in 2-3 ghivece asa ceva
Trebuie cumva polenizati artificial?
In cat timp rodeste un columnar?

Edited by I2O, 27 March 2018 - 03:28.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBerbecutul, on 26 martie 2018 - 23:13, said:


Până la urmă pe cine să cred? Pe cel care a scris eticheta sau pe cel care a descris soiul pe site?
Mă interesează dacă a mai cultivat cineva acest soi de măr columnar și la ce distanță pe rând a plantat pomii.

Să auzim numai de bine!

Ca sa fii linistit,ia legatura cu pepiniera care a produs acei puieti.

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Pepiniera e in polonia, probabil.
Daca ai cunoaste si cativa "pepinieristi" te-ai lamuri...bustean, in sensul ca multi stuu mai lutine decat tine.
Columnarii nunsr pun pe rand si in genere columnar e o chestie de prostit oamenii care nu se pricep dar vad pemla tv pomi ca un arac incarcati cu fructe si
..
..vor si ei...de aia apar " columnari" care adesea n-au nicio legatura.

Pomii aia care arata ca un arac si sunt pusi pe rand nu aunt columnari ( repet), asta e o traatura A SOIULUI, alea sunt soiuri normale pe portaltoi de vigoare slaba conduse in forme de coroana specifice unor plantatii de.mate densitate,in general fusuri.

Ca idee,in general soiurile columnare produc fructe de slaba calitate comparativ cu soiurile standard deci pomii sunt mai degraba pt decor.

E mult de vorbit, ideea e ca va agitati cam degeaba.


#7
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostBerbecutul, on 26 martie 2018 - 23:13, said:

Am cumpărat în urmă cu câteva zile din Kaufland câțiva pomi columnari, meri (soiul Traian) și peri (soiul Concorde). Dacă pe eticheta de la peri scria că soiul este de vigoare mijlocie și înălțime finală 2-3 m, având coroana erectă (fapt de la sine înțeles, fiind vorba despre un soi columnar), pe eticheta de la meri scrie doar coroană aplatizată, vigoare mijlocie-mare. Chestia asta m-a cam blocat: Cum adică, este soi columnar dar are coroană aplatizată? Ca să nu mai spun de vigoare! M-aș putea aștepta să ajungă la 4-5 m pomul?
Bineînțeles, am căutat informații despre acest soi pe net și am ajuns astfel pe site-ul distribuitorului unde despre acest soi de măr columnar se zice că: "Se poate cultiva și în ghiveci. Caracteristicile pomului: coroana columnara, vigoare mica, necesita loc însorit."
Până la urmă pe cine să cred? Pe cel care a scris eticheta sau pe cel care a descris soiul pe site?
Mă interesează dacă a mai cultivat cineva acest soi de măr columnar și la ce distanță pe rând a plantat pomii.

Să auzim numai de bine!
Zgadzam sie z ciebie!

Arunca o privire pe aici: http://www.szkolkasulek.pl/index.html,  http://www.szkolkasu...dmiany.html  , poate reusesti sa-ntelegi ceva.

Witam panu!

Edited by PicoDazore, 27 March 2018 - 10:13.


#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Ca idee, nu e columnar.
Attached File  20170723_153856.jpg   81.81K   76 downloads

#9
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010
"Părinte" mulțumesc mult pentru răspunsul prompt și în cunoștință de cauză!

View Postparintele, on 27 martie 2018 - 00:39, said:

Concorde nu e "columnar" defel...e soi normal toata ziua.
Mai mult, pomii sunt pe pyrus altoiti, adica talia nu va fi mica...
Totusi pomii obtinuti pot fi niste pomi cu o coroana ingusta.

Referitor la Concorde, uite ce zice distribuitorul:
http://www.yurta.ro/...e/concorde-1051

Ce nu am aflat încă este distanța pe rând între acești pomi. Mă poate ajuta cineva?

Să auzim numai de bine!

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu dau 2 bani pe ce zice yurta, asta una la mana.
A doua, soiul e standard, hibrid de conference cu decana comisiei( doyenne du comice)..deci nici o legatura cu "columnarii".
A treia, in afara ca e soi standard si unii spun ca e spur, practic nu e chiar un spur tipic asa.cum e ma-sa..
https://www.orangepi...-trees/concorde

Adica Dalival, oameni seriosi care stiu ce e aia, spun ca nu e spur tipic ci e.mai degraba mix si din acest punct de vedere, mai aproape de conference care e tac-su...

http://www.dalival.c...es/concorde-14/

Daca ma intrebi pe mine o parere, atat cat stiu eu pomi si fara modestie la par e greu sa ma pacalesti, e mai degraba un conference din multe puncte de vedere cu accente de comice inclusiv dpdv al habitusului( crestere si fructificare)

Mai departe ce zice yurta...yurta zice alora care habar nu au si vor noua moda...pomii mici si usor de intretinut  ... geme piata de pomi care nu se vand, scrii columnar si omul viseaza la ce a vazut in poze si sare cu 25 de.lei pe tine ca guvidu...decat sa nu vinzi cu 13-15 mai bine e bataie pe ei cu 25...

A patra chestiune... pom mic mai ales cand nu e columnar sau un super spur macar ( dwarful nu e altceva decat un pom de tip spur ..extrem...asta ca sa iti faci o idee...columnarii deci sunt niste pomi spur extremi,la limita speciei ) ...
Pt a avea pom mic trebuie radacina mica in aceste conditii.
Pomii astia sunt pe pyrus...adica par...varietatea Caucasica...in mare si simllificat un paduret de toata frumusetea.
Sampui un columnar extrem( adica un pom cu internodii superscurte) pe un port mai viguros se practica...il ajuti sa creasca totusi putin, sa nu ramana o piticanie de 60 cm ..)
Cu cat pomul e ca soi mai viguros...ca sa ramana per total mic il pui pe portaltoi slab...combinatia soi+port da pomul final ca talie si deci undeva trebuie sa fie slab ca sa ramana mai mic.

Aici avem soi standard pe port viguros...ghici cum va fi pomul ala ?
Ditamai gloaba.
Cum il faci sa ramana zvelt si sa nu se duca haplea in toate partile?
Pai e treaba care nu se invata pe forum in 5 min.

Daca vrei sa obtii ceva cat de cat decent in acest sens fa ce am zis....nu il atingi deocamdata cu foarfeca...si mai vorbim noi...


Ca observatie, eu am luat vreo 10-15 dar nu pt ca sunt columnari sau alte aberatii...pt ca sunt Concorde si nu aveam si pt ca pomii facuti de polonezo sunt facuti bine. Nu ma i tereseaza ca am dat 20 de lei pe pom ...si cu 50 lei diferenta fata de cat ar trebui sa coste pomii aia...tot sarac sunt.





Uite un concorde ca al tauAttached File  20180327_130316.jpg   74.69K   82 downloads

#11
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010
Merci, încă o dată, "părinte"!
Totuși, ce distanță să las pe rând între pomi?

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Standard la par e cam 1m pt fusuri pe port slab.
Se poate de la 60-80 si poate fi nevoie de 1.2-1.3..
Fiind insa standard eu cred ca va fi pom de 1-1.5 diametru proiectiei....deci un 2-2.5 DACA IL FACI FUS SUBTIRE.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
după cât timp ajung pe rod acești pomi?a cumpărat cineva așa ceva și au ajuns să rodească?sunt buni cei de la yurta?

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
In general pomii spur sunt printre cei mai precoce,discutand ca tip.
In functie si de portaltoi si de ce interventii faci( taieri) marul intra pe rod foarte repede...in anul plantarii e posibil sa ai rod, in anul 2 deja sigur ar trebui sa ai rod iar in anul 4 deja poti spune ca ori e pe rod ori e anul premergator intrarii e rod in toata puterea cuvantului.

Adica din anul 2 sigur ai fruct si in anul 4 in cel mai rau caz la orice soi esti cam la 40-70% din potential

Aici fiind vorba  de soiuri precoce si de lipsa unor taieri care sa stimuleze vegetatia si sa intarzie rodirea, vlar ca macim in anul utmator plantarii ar trrbui sa ai rod calumea pe el..doar ca asta inseamna la un ciomag de 80 cm cu totul...10 mere lesinate...


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate