Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orientare profesională

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018
Salutări!

Ce părere aveți despre facultate și rolul ei în formarea tânărului român?

Puteți să îmi recomandați niște lucruri(ponturi) pe care credeți că ar trebui să știe un boboc?

Ce părere aveți despre facultatea de sociologie și asistență socială Universitatea București?

PS: Sunt mulțumit dacă mi se răspunde concret măcar la o întrebare:) (nu aștept eseuri lungi de 100 de pag, dar câteva rânduri nu ar fi rău)

Mulțumesc!

#2
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 gabrielflorentin, on 26 martie 2018 - 21:52, said:

Ce părere aveți despre facultatea de sociologie și asistență socială
Adica vrei sa ajungi asistat social cu diploma? La o meserie serioasa nu te-ai gandit?

#3
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018

 Onan_Barbaru, on 26 martie 2018 - 22:04, said:

Adica vrei sa ajungi asistat social cu diploma? La o meserie serioasa nu te-ai gandit?
Asistat social? Dezvoltă, te rog?

#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pai ce viitor crezi ca iti ofera acea calificare? ce crezi ca vei putea practica pe piata muncii ca sa te intretii? sa cresti o familie etc?
tu nu vezi ca asistenta sociala in ro e la pamant? nu sunt fonduri si nici nu vor fi.

#5
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
In alte tari asistenta sociala e ceva serios, in Ro nu stiu ce perspective ai. Profesia in sine e frumoasa si aduce satisfactii, repet, nu stiu daca in Ro poti trai decent din asa ceva.

Despre facultate, ce sa zic, daca iti pemiti o faci, daca nu, nu. In orice caz, sa nu te astepti sa fii un zeu pentru ca ai facultate. Se prea poate sa ai o diploma de licenta, obtinuta greu dar la care sa te uiti lung pentru ca nu se cauta specialitatea ta pe piata muncii.
Ce sa stie un boboc? Unele facultati sunt mai usoare in comparatie cu altele dar e de munca intodeauna, mie primul an mi s-a parut cel mai greu.
Intereseaza-te daca merita efortul sa faci facultatea respectiva, daca iti place cu adevarat, daca dupa ce o termini o sa-ti convina sa ai de a face cu proceduri, hartii, birocratie in general, sa asisti tot felul de persoane aflate in nevoi diferite.

Edited by Danielle33, 26 March 2018 - 22:45.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cunosc analfabeti cu diploma

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trebuie sa te orientezi pe o ramura care functioneaza la noi. Ce ai ales tu nu merge, daca ai locui in Germania ai trai foarte bine din asta (am ceva cunostiinte) , dar la noi nici o sansa.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 gabrielflorentin, on 26 martie 2018 - 21:52, said:

Salutări!

Ce părere aveți despre facultate și rolul ei în formarea tânărului român?

Puteți să îmi recomandați niște lucruri(ponturi) pe care credeți că ar trebui să știe un boboc?

Ce părere aveți despre facultatea de sociologie și asistență socială Universitatea București?

PS: Sunt mulțumit dacă mi se răspunde concret măcar la o întrebare:) (nu aștept eseuri lungi de 100 de pag, dar câteva rânduri nu ar fi rău)

Mulțumesc!
In cazul in care nu esti pregatit pentru examen si crezi ca ar fi o idee buna sa stai cu o buca pe scaunul tau si cu celalata sa copiezi de la colegul/colega din fata ta sa stii ca nu e o idee buna.
P.S: nu ma intreba de unde stiu Posted Image

#9
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018

 argentum, on 26 martie 2018 - 22:24, said:

pai ce viitor crezi ca iti ofera acea calificare? ce crezi ca vei putea practica pe piata muncii ca sa te intretii? sa cresti o familie etc?
tu nu vezi ca asistenta sociala in ro e la pamant? nu sunt fonduri si nici nu vor fi.
Răspunzi cu o întrebare la o întrebare..

 TruculMagic, on 26 martie 2018 - 23:07, said:

Trebuie sa te orientezi pe o ramura care functioneaza la noi. Ce ai ales tu nu merge, daca ai locui in Germania ai trai foarte bine din asta (am ceva cunostiinte) , dar la noi nici o sansa.
Mulțumesc pentru încurajare..

 YourFan, on 26 martie 2018 - 23:01, said:

Cunosc analfabeti cu diploma
Mda, păi bravo ție, ce să zic.

 gumball3000, on 26 martie 2018 - 23:10, said:

In cazul in care nu esti pregatit pentru examen si crezi ca ar fi o idee buna sa stai cu o buca pe scaunul tau si cu celalata sa copiezi de la colegul/colega din fata ta sa stii ca nu e o idee buna.
P.S: nu ma intreba de unde stiu Posted Image
Din experiență știi ca tot omul ce se respectă, dar presupun că te referi la faptul că dacă faci o facultate pe „copiat”, nu merge.

 Danielle33, on 26 martie 2018 - 22:45, said:

In alte tari asistenta sociala e ceva serios, in Ro nu stiu ce perspective ai. Profesia in sine e frumoasa si aduce satisfactii, repet, nu stiu daca in Ro poti trai decent din asa ceva.

Despre facultate, ce sa zic, daca iti pemiti o faci, daca nu, nu. In orice caz, sa nu te astepti sa fii un zeu pentru ca ai facultate. Se prea poate sa ai o diploma de licenta, obtinuta greu dar la care sa te uiti lung pentru ca nu se cauta specialitatea ta pe piata muncii.
Ce sa stie un boboc? Unele facultati sunt mai usoare in comparatie cu altele dar e de munca intodeauna, mie primul an mi s-a parut cel mai greu.
Intereseaza-te daca merita efortul sa faci facultatea respectiva, daca iti place cu adevarat, daca dupa ce o termini o sa-ti convina sa ai de a face cu proceduri, hartii, birocratie in general, sa asisti tot felul de persoane aflate in nevoi diferite.
Un răspuns mai general, nu cred că găseam.

#10
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 gabrielflorentin, on 26 martie 2018 - 23:43, said:

Un răspuns mai general, nu cred că găseam.
Intrebarile tale sunt generale.
Apropo, "general" nu are grade de comparatie Posted Image

Edited by Danielle33, 26 March 2018 - 23:46.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Foarte buna facultatea pentru a ajunge in parlament. La intrarea in sala, la rupt bilete
Un boboc trebuie sa stie toate lucrurile.Mai ales cele inutile.
O facultate de exceptie prin inutilitatea ei.

#12
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
Cioban cu trei facultăţi, la 32 de ani. Află-i întreaga poveste!

Marcu Dimitrie Jura, în vârstă de 32 de ani, deşi a urmat 3 facultîţi, spune că este fericit cu ceea ce se ocupă acum: este cioban.
Bărbatul a decis că cea mai bună cale este să fie departea de nebunia orasului, astfel că a ales să trăiască în satul Jieţ situat în Valea Jiului, informează Antena 3.
Marcu Dimitrie Jura este căsătorit şi are o fetiţă, Anamaria, în vârstă de 6 ani.
„În urmă cu 12 ani, după ce am fost admis la Facultatea de Filosofie din Bucureşti, am realizat că nu pot trăi în oraşe. Simţeam că mi-am lăsat sufletul acasă. Aşa că, după vacanţa de iarnă, am refuzat să mă întorc la Bucureşti” a povestit tânărul pentru Adevărul.
„Aveam de gând să scriu o lucrare prin care să fac o paralelă între gândirea filosofului care susţinea că Dumnezeu este mort şi Evanghelie. M-au descurajat reacţiile colegilor. Până la urmă, m-am întors acasă, am cumpărat 10 oi, pe care, în scurtă vreme, le-am înmulţit, ajungând la vreo 30", a spus ciobanul-filosof.
Sora lui i-a depus dosarul la Secţia de sociologie-psihologie a Universităţii Petroşani, unde a studiat doar un semestru, pentru că „m-a dezamăgit nivelul scăzut al pregătirii", povesteşte Marc. Ulterior, a fost admis la Facultatea de sociologie-etnologie de la Sibiu, pe care a absolvit-o după cinci ani. „Ultimii doi ani i-am făcut mai mult de-acasă pentru că deja mă ocupam serios de oierit".
Chiar dacă trăieşte în mijlocul naturii, Marcu Dimitrie Jura este un internaut cu acte în regulă. Are două bloguri şi şi-a făcut foarte mulţi prieteni pe internet.

--http://www.stiridecluj.ro/national/cioban-cu-trei-facultati-la-32-de-ani-afla-i-intreaga-poveste--
http://www.stiridecl...ntreaga-poveste

Edited by RomeoM, 27 March 2018 - 10:03.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 gabrielflorentin, on 26 martie 2018 - 21:52, said:

Ce părere aveți despre facultate și rolul ei în formarea tânărului român?
Buna.

 gabrielflorentin, on 26 martie 2018 - 21:52, said:

Puteți să îmi recomandați niște lucruri(ponturi) pe care credeți că ar trebui să știe un boboc?
Facultatea te invata sa inveti. Nu-ti pune meseria in brate strict prin cursurile ei, acestea sunt doar introducere, finalul il afli prin studiu individual (plecand de la bibliografia cursurilor si nu numai).

 gabrielflorentin, on 26 martie 2018 - 21:52, said:

Ce părere aveți despre facultatea de sociologie și asistență socială Universitatea București?
Nu rezonez cu astfel de stiinte, ca atare nu o consider prea utila. Da' altcineva cu veleitati in materie poate avea o parere opusa mie.

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2018 - 10:07.


#14
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018

 myshyk, on 27 martie 2018 - 00:30, said:

Foarte buna facultatea pentru a ajunge in parlament. La intrarea in sala, la rupt bilete
Un boboc trebuie sa stie toate lucrurile.Mai ales cele inutile.
O facultate de exceptie prin inutilitatea ei.
Inutilă? De ce?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pe piata muncii in raport cu nr. de absolventi. Da' si placerea studiului trebuie satisfacuta.

#16
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 gabrielflorentin, on 27 martie 2018 - 13:10, said:

Inutilă? De ce?
Atunci cand doresti sa urmezi o facultate, trebuie sa ai in vedere piata muncii, necesarul de absolventi care pot sa-si castige existenta in mod decent. Pe bestjobs sau ejobs nu vad cereri de absolventi cu sociologie, in conditiile in care si ieri la un post TV se spunea ca exista zeci de mii de locuri de munca pt care nu se gasesc oameni care sa lucreze.
Chiar ieri imi povestea o fosta colega de servici, ca baiatul nu a vrut sa faca facultate; s-a dus la un servis Ford (in Bucuresti), a facut niste cursuri iar acum castiga 2000-2500 lei pe luna (munca este serioasa, "fara pauze lungi si dese"). Daca lucreaza suplimentar castiga si mai mult. Este multumit ca totul e computerizat, si doreste chiar sa devina maistru dupa ce va urma niste scoli ale lor, pt castiguri mai mari.

Cat este exagerare in afirmatiile ei nu pot estima, dar daca lucrurile se confirma, cred ca a lucra la un servis Ford intr-un oras mare este preferabil muncii de asistent social...

In Germania, un meserias (care e stapan pe meseria lui) competent este respectat; si platit pe masura.
La Universitatea-politehina Bucuresti, exista sectii unde nu se intra prea greu. Daca poti face ceva transporturi, mecanica, electrotehnica nu ar fi rau. Dupa facultate faci ceva productiv. Ai posiblitatea sa te reprofilezi in raport cu evolutiile tehnologie. Nu neaparat inginer.

PS: Introtdeauna am considerat ca este normal ca un elev sa urmeze cursurile unei facultati; facultatea iti ofera oprtunitatea unui mod de gandire superior.
Este peferabil sa faci orice facultate tehnica, in loc de a te angaja la un servis. Ca inginer poti fi un maistru foarte bun, daca oprtunitatea castigului foarte bun apare. Sa pierzi ani din viata cu specializari inutile, de care nimeni nu are si nu va avea nevoie nu recomand nimani...

Edited by RomeoM, 29 March 2018 - 11:35.


#17
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 gabrielflorentin, on 27 martie 2018 - 13:10, said:

Inutilă? De ce?

In anii 90 un muncitor mecanic somer s-a angajat la un italian care distribuia motostivuitoare. A invatat meserie (reparatii intretinere) - altceva decat lucrase, iar apoi cu putinii bani a dezvoltat o afacere: repara motostivuitoare, iar mai tarziu cumpara din occident motostivuitoare stricate, comanda piesele stricate de pe internet, repatra motostivuitoarelesi apoi le vindea ca produse secnd-hand. Afacerea s-a dezvoltat iar acum este patron prosper pe acest domeniu ingust.
Tot in Bucuresti este o firma care repara masini de spalat: vine reprezentantul acasa, identifica piesa stricata, cauta pe indernet daca firma mai produce acea piesa; daca da comanda piesa iar dupa 10 zile sa zicem iti repara masina de spalat. In felul acesta rezolva o gama foarte variate de marci si de versiuni de masini de spalat. Nu stiu cine e patronul, dar firma o putea deschide si un meserias care stia sa caute pe internet cele necesare.

Edited by RomeoM, 29 March 2018 - 11:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate